Ništa ne čini lice tako umornim kao podočnjaci. Bilo da su plavi ili natečeni, podočnjaci će svako lice učiniti iscrpljenim, ozbiljnijim i starijim. Brojne dame zbog toga ujutro posežu za puderom ili korektorom, no „natečeni“, reljefni podočnjaci ne prikrivaju se lako, a plavičasti se često primjećuju i ispod makeupa. Što onda poduzeti?
Koža oko očiju
Koža na području oko očiju debela je samo 0,33 mm, što je čini i od 3 do 5 puta tanjom od kože ostatka lica. To znači da na tom području ima manje kolagena i elastina, saveznika čvrste i mladolike kože. Osim toga, istraživanja pokazuju da okoloočno područje ima 6 mišića koji naprave 100 000 pokreta dnevno. Dakle, oči su doslovno umorne.
Područje oko očiju ima manje potkožnog masnog tkiva i lojnih žlijezda, prirodno je suho, zbog čega dolazi do slabljenja hidrolipidnog sloja kože (tankog sloja, sastavljenog od znoja i sebuma). Sve ovo, uz učestale pokrete i tanku kožu, čini okoloočno područje podložnijim nastanku bora, posebice ako je koža izložena suncu bez adekvatne zaštite.
To je područje vrlo je osjetljivo i reagira na sve što unosimo u organizam. Tako, primjerice, slana hrana može uzrokovati natečenost, a utječe čak i položaj u kojem spavamo.
Spavanje na trbuhu, odnosno licem prema dolje, može područje oko očiju učiniti još više natečenim, za Elle objašnjava britanska dermatologinja dr. Justine Hextall, dodajući kako se s godinama mijenjaju koža, mišići i kosti – koža postaje ovješenija, a masni jastučići ispod nje istaknutiji, zbog čega se javljaju vrećice ispod očiju, bore i natečenost.
Što pogoršava podočnjake?
Stres i umor neki su od glavnih uzročnika nastajanja tamnih kolutova oko očiju. Umor uzrokuje usporavanje organizma i oslabljuje cirkulaciju, zbog čega tamni podočnjaci postaju još izraženiji. Ponekad je nedostatak željeza glavni uzrok blijedog tena i izraženih podočnjaka, dok natečene podočnjake može uzrokovati i slana hrana.
Podočnjaci također mogu nastati zbog nekih bolesti organizma, alergija i lijekova, ali i zbog konzumiranja alkohola i dehidracije kože.
Ako sve ovo radite ispravno i ne uspijevate pronaći koji faktor uzrokuje podočnjake, radi se, jednostavno, o genetici.
Kako prevenirati podočnjake?
Kofein je jedan od čestih sastojaka krema za okoloočno područje koji može pomoći smanjiti plavu boju podočnjaka i natečenost. Hijaluronska kiselina ključna je u privlačenju vode, čime se popunjavaju duboke bore i zaglađuju vrećice ispod očiju, vitamin E smiruje kožu i jača njezin obrambeni sustav, sprječavajući utjecaj slobodnih radikala, dok vitamin A ili retinol djeluje na znakove starenja poticanjem sinteze kolagena i stvaranja novih stanica (ali je potrebno izabrati proizvod prilagođen području oko očiju). Ako vaša koža loše reagira na retinol, možete izabrati peptide.
Postoje i prirodne metode pomoću kojih možete prevenirati i ublažiti pojavu podočnjaka. Unosom svježeg voća i povrća možete nadomjestiti nedostatak vitamina zaslužnih za čist ten bez upalnih procesa, a izbjegavanjem konzumacije brze hrane bogate masnoćama i soli spriječiti zadržavanje vode u tijelu i pojavu natečenosti.
Iako je soda bikarbona zbog svojih lužnatih svojstava poznata kao narodni recept za smanjenje podočnjaka, dermatolozi savjetuju da ovo osjetljivo područje ipak njegujete specijaliziranim sastojcima.
Prirodni preparati na bazi visoko kvalitetnih biljnih ulja kao što su ulje slatkog badema, jojobino ulje i ulje sjemenki nara su se pokazali odličnima u smanjenju natečenosti i vraćanju svježine okoloočnog područja. Koristite ih za svakodnevnu njegu lica.
Naravno, kako bi bilo koji preparat djelovao, potrebni su uvjeti u kojima organizam normalno funkcionira, a to svakako uključuje 6 do 8 sati sna, optimalan unos tekućine tijekom dana te izbjegavanje stresa koliko god je to moguće.
Tretman hijaluronskim filerima
Već spomenuta hijaluronska kiselina izvrsna je za popunjavanje podočnjaka i brisanje tamnih krugova oko očiju. Postupak se izvodi ubrizgavanjem hijaluronskih filera u područje ispod donjeg kapka, potom se filer oblikuje masiranjem, a učinak je vidljiv odmah nakon apliciranja. U Poliklinici Bagatin tretman hijaluronskim filerima svrstava se u ‘tretmane u pauzi za ručak’ jer aplikacija traje svega 20 – 30 minuta, a odmah nakon tretmana se možete vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima.
Kako sam tretman izgleda, koji su koraci, što kaže sam liječnik te kako izgleda rezultat najbolje ćete vidjeti u kratkom edukativnom videu koji se nalazi na ovom linku.
Hijaluronska kiselina potpuno je prirodna tvar koja u ljudskom tijelu veže vlagu i održava kožu hidratiziranom i mladolikom. Osim za tretiranje podočnjaka, injektiranjem filera u kožu popunjavaju se bore i vraća izgubljeni volumen te hidratizira koža, a dokazano je da dolazi i do regeneracije kolagena kao i stvaranja novog, zbog čega je područje oko očiju ovim tretmanom cjelokupno pomlađeno i osvježeno.