Iako riječ „kiselina“ zvuči pregrubo i nimalo primamljivo za kožu, upravo su kiseline čest sastojak kozmetičkih proizvoda i tretmana za ljepotu. Prema istraživanjima koja podupiru vodeći svjetski dermatolozi, kiseline su jedno od najvećih otkrića u njezi kože prošlog stoljeća. Pojedine izvrsno djeluju u proizvodima, dok su neke učinkovitije kada se koriste u estetskim tretmanima.
Glikolna kiselina
Jedan od najučinkovitijih i najčešće korištenih preparata u suvremenoj kozmetologiji i estetskoj dermatologiji zasigurno je glikolna kiselina. Ova kiselina spada u skupinu alfa-hidroksilnih kiselina (AHA) te u usporedbi s ostalim kiselinama, ima najmanju molekulu čija je sposobnost prodiranja izuzetno učinkovita i izaziva značajne promjene.
Glikolna kiselina ulazi ispod površinskog sloja kože, može se koristiti sama, ali i u kombinaciji s ostalim preparatima sličnog učinka, primjerice retinolom i salicilnom kiselinom. Učinak glikolne kiseline je eksfolijacija čime se uklanjaju mrtve stanice na površini kože te se time poboljšava kvaliteta i ton kože, a česti je sastojak kemijskih pilinga kojima se uklanjaju stanice s kože i potiče rast novih.
Salicilna kiselina
Salicilna kiselina predstavlja jedinu beta-hidroksilnu kiselinu (BHA), a služi primarno kao kemijski eksfolijant. Najbolja je za masnu i mješovitu kožu sklonu aknama. Topiva je u masti, što znači da prodire duboko u pore, reducira lučenje sebuma i pomaže koži da se pročisti duboko u dermisu. Sastojak je i kemijskih pilinga, izvrsna je kao anti-age njega jer reducira veličinu pora i ubrzava blijeđenje hiperpigmentacija.
Retinoična kiselina
Retinoična kiselina izvrsna je za stimuliranje sinteze kolagena. Radi se o derivatu vitamina A koji uklanja gornji sloj mrtve kože kako bi se otkrila nova, zdrava koža ispod njega. Može se koristiti za liječenje akni zbog svojih sposobnosti pilinga, uz to stimulira sintezu kolagena i uklanja mrtve stanice s površine kože. Retinoična kiselina ublažava akne tako što „izbacuje“ bakterije te stanjuje odumrli sloj kože i smanjuje količinu masnoće koja zatvara pore, što smanjuje veličinu pora.
Lokalna primjena vitamina A pojačava elastična elastinska vlakna, koristan strukturalni kolagen i prirodni ovlaživač, hijaluronsku kiselinu u koži. Ako planirate koristiti retinoičnu kiselinu, razgovarajte s dermatologom jer su crvenilo i ljuštenje neke od nuspojava koje se javljaju nakon korištenja, a proizvodi s ovom kiselinom često zahtijevaju recept liječnika.
Hijaluronska kiselina
Ako je vašoj koži potrebna mladenačka punoća, ili je izgubila glatkoću i blistavost, hijaluronska kiselina dubinski će je obnoviti i ponovno joj podariti mladolikost. Hijaluronska kiselina prirodni je polisaharid koji se nalazi u koži i odgovorna je za njezin mladolik izgled. Njezin je zadatak zadržavati i vezivati vodu. Ispunjava praznine između tkiva te omogućuje elastično svojstvo kože, veže i apsorbira vodu, što koži daje punoću, smanjuje stvaranje bora i već postojeće bore i nepravilnosti te poboljšava hidratizaciju kože.
Hijaluronska kiselina najbolji učinak ima primijenjena injektiranjem u kožu jer lokalno primijenjeni preparati ne mogu prodrijeti koliko može filer (zbog veličine molekule hijaluronske kiseline). Osim što se hijaluronskim filerima mogu naglasiti pojedini dijelovi lica i redefinirati crte lica, može se i dubinski hidrirati koža kao nijednim lokalno primijenjenim proizvodom.
Proizvodi hijaluronske kiseline koji dubinski obnavljaju kožu su skinboosteri poput Restylane Vital i Vital Light. Ovi skinboosteri omogućavaju nadoknadu prijeko potrebne hijaluronske kiseline u koži – vlažeći kožu iznutra, ispunjavaju i pomlađuju lice, vrat i dekolte bez dodavanja neprirodnog volumena. Regeneriraju kožu i idealni su za tretiranje oštećene kože – Restylane Vital idealan je za tretiranje fotooštećene ili dehidrirane kože dok je Restylane Vital Light nešto manje gustoće i više namijenjen mlađoj koži, ili onoj starijoj za regeneraciju vrata, ruku i dekoltea.
Blagodati skinboostera za kožu dokazane su brojnim kliničkim studijama. Hijaluronska kiselina jedna je od ključnih za održavanje mladolike kože, a njezin udio počinje opadati već nakon 30-e godine života. Skinboosteri su idealni tretmani za održavanje kože mladolikom i svježom – budući da ne dodaju volumen, mogu ih koristiti i osobe koje primjećuju prve znakove starenja i pad kvalitete kože, odnosno svi oni koji žele ublažiti sitne nesavršenosti na koži i postići ujednačen i blistav ten.
U slučaju hijaluronske kiseline treba spomenuti važnost pravovremenog djelovanja – počnete li koži nadoknađivati hijaluronsku kiselinu čim je ona počne gubiti, bit će vam dugoročno zahvalna, starjet će sporije i duže biti svježeg i mladolikog izgleda.
Mliječna kiselina
Mliječna ili laktična kiselina blaži je oblik alfa-hidroksilne kiseline. Izvrsna je za osobe osjetljive kože, a pruža hidratacijski i eksfolijacijski učinak. Veličina molekula kod mliječne kiseline veća je nego kod glikolne kiseline pa je penetracija u dublje slojeve dermisa onemogućena što mliječnu kiselinu čini idealnim sastojkom za njegu svih tipova kože, posebice za njegu osjetljive, zrele i fotooštećene.
Mliječna kiselina nalazi se i u kemijskim pilinzima, nježnija je od glikolne, pruža nježnu eksfolijaciju, vlaži i omekšava kožu u priprema je za nanošenje drugih aktivnih komponenti.