Ljudska koža na nekim je dijelovima tanja, a na nekima deblja što uzrokuje različitu sposobnost apsorpcije sastojaka prilikom svakodnevnog čišćenja kože. Na mjestima gdje je koža tanja, kao, primjerice, u predjelu oko očiju, preporučuju se nježni čistači, bez iritansa i deterdženata.
Unatrag nekoliko godina na tržištu se pojavila micelarna otopina za čišćenje lica i preuzela apsolutni primat kao „must have“ proizvod za čišćenje lica.
Što su micelarne otopine?
Micele su malene sferične molekule estera masnih kiselina ravnomjerno raspršene u vodi. Nalaze se u strogo definiranoj koncentraciji koju nazivamo micelarna kritična koncentracija. Micele u micelarnim otopinama nisu posve otopljene u vodi , čime je omogućeno njihovo aktivno djelovanje.
Imaju vrlo veliku sposobnost vezivanja. Za svoj hidrofobni dio hvataju višak sebuma, nečistoće te odumrle stanica koje na taj način učinkovito uklanjaju s kože.
Micelarna otopina vs. mlijeka i losioni za čišćenje lica
Za razliku od klasičnih mlijeka, losiona ili gelova za čišćenje lica i skidanje šminke, micelarne vodice ne iritiraju kožu i ne ostavljaju trag i crvenilo. Posebno su korisne kod osoba koje imaju suhu, osjetljivu i iritabilnu kožu. Velika prednost je i činjenica da nije potrebno naknadno ispiranje lica nakon čišćenja.
Struktura micelarnih stanica ogleda se i u njihovoj antialergijskoj sposobnosti, što znači da ih koža ne upija nego one ostaju na površini i tako smanjuju rizik od nastanka alergija. Danas se na tržištu nalazi širok izbor micelarnih vodica koje dolaze od različitih brandova.
Micelarne otopine u dermatologiji
Za dermatologe su micelarne otopine praktična rješenja čišćenja kože kod različitih dermatoloških problema.
Pogodne su za tretiranje osjetljive kože u različitim indikacijama kao što su rozacea, netolerantna koža sklona alergijskim reakcijama ili pak za njegu kože nakon estetskih tretmana kao što su pilinzi i laseri, potom za tretiranje masne kože sklona aknama, kože sa seborejički dermatitisom te tanke, suhe i delikatne kože.
U galenskom obliku micelarne otopine sadrže aktivne sastojke ovisno o problematici i tipu kože, a s ciljem i čišćenja i njege kože zajedno.
Po tom principu micelarne otopine za čišćenje osjetljive kože sklone rozaceji najčešće sadrže ekstrakt aloa vere ili cucumis sativus ekstrakt.
Micelarne otopine za čišćenje i njegu masne kože sklone aknama najčešće sadrže bakrov sulfat i cink glukonat koji imaju pozitivni učinak u liječenju kože sklone aknama na način da smanjuju lučenje loja.
Svaka problematika koristi svoj tip micelarne otopine jer su aktivni sastojci (micele) različite u pojedinim dermatološkim problemima.
Uz navedene prednosti, dobro je i istaknuti moguće rizike koji se uglavnom javljaju zbog odabira micelarne otopine koja nije prilagođena tipu kože ili pak zbog same micelarne otopine odnosno korištenja nedozvoljenih supstanci u obliku micela koje su uklopljene u sastav micelarne otopine. No, s provjerenim i dermatološkim brandovima, rizici su zaista minimalni.