Dermalni fileri su supstancije gelaste strukture koje se apliciraju ispod kože kako bi popunile i izravnale linije lica i bore. Nerijetko se koriste i za povećavanje usana, pomlađivanje i dodavanje volumena bradi i obrazima. Najpopularniji su fileri hijaluronske kiseline, prirodne tvari koja se nalazi u našem tijelu, a privlači vodu i tako hidrira kožu.
Zahvaljujući pozitivnim rezultatima pomlađivanja određenih dijelova lica hijaluronskim filerima – podočnjaka, jagodica, usana, nazolabijalne brazde, brade, razvio se trend upotrebe filera i za estetsku korekciju nosa. Riječ je o tretmanu koji ima sve više poklonika, budući da je sam tretman brz, bezbolan i ne zahtijeva oporavak. No, tu svakako valja naglasiti kako, u skladu s navedenim, tu postoje određena ograničenja.
Apliciranje filera u nos radi korekcije njegova oblika, svojevrsno je instant rješenje koje, ako je dobro i kvalitetno izvedeno, može dati sjajan, iako privremen rezultat. Stoga ih pacijenti biraju kada žele brze i kratkotrajne rezultate ili kada naprosto žele vidjeti kako bi izgledali s drugačijim nosom.
“Iako se fileri najčešće koriste za korekciju manjih neravnina, zakrivljenosti i asimetrija, oni se mogu aplicirati i za poboljšanje funkcije disanja“, rekao nam je plastični, rekonstruktivni i estetski kirurg, prim. dr. Zoran Veir.
Dodao je kako su indikacije za ovaj postupak strogo ograničene, a on se primijenjuje uglavnom kod pacijenata kojima je ranijom operacijom greškom uklonjena hrskavica pa je došlo do kolapsa nosnih krila. Druga indikacija je nos koji je svojom anatomskom strukturom deformiran.
“Nakon pregleda i konzultacije s liječnikom, na tipična se mjesta aplicira filer te se ostvaruje potpora prohodnosti nosa, odnosno dišnom putu. No, iako je riječ o o neinvazivnom postupku, ovaj zahvat nije uvijek bezopasan i treba mu pristupiti krajnje ozbiljno i promišljeno”, upozorava dr. Veir.
“Nos je izuzetno osjetljivo područje s puno malih krvnih žila pa se neispravnom aplikacijom filera može postići suprotan efekt i dodatno pogoršati funkcija disanja. Osim toga, nestručne osobe mogu prouzročiti još ozbiljnije posljedice, poput okluzije krvne žile pa i nekroze nosa“, rekao nam je ovaj ugledni estetičar.
Ostale nuspojave koje se mogu javiti i koje se teško mogu izbjeći su otekline, bol, crvenilo ili modrice.
Dr. Veir upozorava na činjenicu da ovakve tretmane nerijetko izvode nestručne i medicinski neobrazovane osobe, a često i s neprovjerenim preparatima.
“Za apliciranje filera u nos s ciljem poboljšanja funkcije disanja, svakako se valja obratiti liječniku, i to specijalistima plastične ili rekonstruktivne kirurgije, otorinolaringolozima i maksilofacijalnim kirurzima, budući da oni jako dobro poznaju funkcionalnu anatomiju nosa i mogu ovakav tretman stručno i sigurno izvesti“, preporučio je dr. Veir.
Naglasio je da je vrlo teško reći koliko je tretmana potrebno za potpuni učinak, budući da se svakom pacijentu pristupa individualno i odvojeno – upravo onako kako njegova zdravstvena situacija zahtijeva. Iako se u posljednje vrijeme javljaju i upiti o tome može li ovaj tretman poboljšati disanje kod pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19 ili rekonvalescenata ove bolesti, dr. Veir poručuje kako nažalost, fileri nisu rješenje za taj problem.