Navike zbog kojih starimo brže – promijenite ih!

Zaustaviti starenje nije moguće – to nam je svima jasno – no to ne znači da ovaj neminovni proces ne možemo usporiti i pritom zadržati zadovoljstvo vlastitim odrazom u ogledalu.

Na 60% znakova starenja možemo utjecati promjenom životnog stila

S godinama u našem se organizmi neki procesi usporavaju – poput metabolizma i regeneracije stanica – dok se drugi ubrzavaju, poput oksidativnog stresa i razgradnje kolagena i elastina. Upravo ovi posljednji najčešći su uzrok vidljivih znakova starenja na licu, jer njihovim padom dolazi do opuštanja kože, manjka sjaja i prirodne elastičnosti kože, kao i pada tonusa cijelog lica i vrata.

Prije svega, važno je shvatiti da procesi starenja nisu samo estetski problem, već imaju korijen u biološkim promjenama i čimbenicima koji utječu na dobrobit i zdravlje cijelog organizma, pa tako i kože. Gubitak hijalurona, kolagena i elastina ključni su čimbenici u promjenama koje uočavamo s godinama.

Iako su prirodni procesi starenja normalni dio “paketa” koji dolazi s godinama, dermatolozi i anti-ageing liječnici ističu kako i brojnim navikama te faktorima životnog stila uvelike utječemo na ubrzano starenje i pad kvalitete kože. Procijenjeno je kako genetika ima tek 40% udjela u brzini starenja, dok 60% otpada na naše navike i odluke – što je zapravo izvrsna vijest, jer govori da je u našim rukama mnogo više utjecaja nego što smo ranije mislili.

Navike zbog kojih starimo brže!

Drastične promjene životnog stila i navika nisu nimalo jednostavan pothvat, no već i uvođenje manjih prilagodbi može nam donijeti izvrsne rezultate – i pojavu znakova starenja odgoditi za čak nekoliko godina.

Smatrate li da već pri prvom dojmu odajete dojam umora, a blistav i prirodno ujednačen ten na svom licu niste vidjeli godinama, problem se vjerojatno ne krije samo u kronološkoj dobi – već i u svakodnevnim odlukama, navikama, pa čak i sastojcima koje koristite!

Neadekvatna kozmetika

Iako nam isprobavanje novih kozmetičkih preparata, kao i biranje novih skincare bočica stvara veliko zadovoljstvo, pri uvođenju novih sastojaka i koraka u skincare rutinu potrebno je biti oprezan i promišljen. Miris, tekstura i zvučno ime sastojka ne bi nam trebali biti glavni kriterij u odabiru novog seruma ili kreme – već sastav i djelotvornost, zbog čega je važno da naučite čitati deklaracije proizvoda i pronađete rutinu koja odgovara potrebama upravo vaše kože.

Primjerice, svaka žena nakon tridesete u svojoj bi dnevnoj rutini trebala imati proizvod s vitaminom C, proizvod s retinolom te proizvod za hidrataciju lica. Iako se u našim rutinama ponekad nađe i desetak proizvoda, ova 3 koraka zaista su “holy grail”.

Vitamin C djeluje na smanjenje oksidativnog stresa, ublažava pigmentacije, potiče sintezu prirodnog kolagena, djeluje na sitne borice i smanjuje učinke starenja na licu, zbog čega ne postoji dermatolog koji ne preporučuje njegovo korištenje.

Retinol je najjači skincare sastojak za kućnu upotrebu, a ovisno o formulaciji, jačini i teksturi, ima brojne namjene – od tretiranja akni i začepljenih pora, zaglađivanja teksture kože, preko brisanja hiperpigmentacija, pa sve do “peglanja” bora. Zbog vrlo širokog broja indikacija, pronašao je put do kozmetičkih torbica svih generacija – od tinejdžera do dama zrelije dobi.

Hidratantna krema ili serum na bazi hijaluronske kiseline početna je točka svake skincare rutine – jer je dubinsko vlaženje potrebno i suhoj, i masnoj, i osjetljivoj, i mladoj i zreloj koži  – a boljeg sastojka za hidrataciju od hijalurona naprosto nema. Uvrstite li ova 3 sastojka u redovnu rutinu, vaše će lice primjetno oživjeti, a znakovi starenja pojavljivat će se bitno sporije.

Neuravnotežena prehrana i manjak tjelovježbe

Da nam višak kilograma može donijeti brojne zdravstvene probleme te biti okidač za mnoge kronične bolesti, nije tajna – no neuravnotežena prehrana i nedovoljna fizička aktivnost mogu ubrzati i procese starenja.

Što smo stariji, našem je tijelu potrebno manje kalorija za funkcioniranje, a kalorije koje uzimamo, trebale bi biti kvalitetne. Čak i ako pazite na kalorijski unos i održavanje zdrave težine, bazira li se vaša prehrana isključivo na mesu i ugljikohidratima, ne možete očekivati mladolik izgled i blistav ten. Mnogo ribe, cjelovite žitarice te svježe voće i povrće trebali bi činiti bazu vaše prehrane. Kad je u pitanju tjelovježba, osim povoljnih učinaka na metabolizam i održavanje kilaže, vježbanjem djelujemo i na tonus mišića ten a krvožilni sustav, što će doprinijeti zategnutosti i čvrstoći kože.

Pušenje

O štetnosti pušenja duhanskih proizvoda zaista više nije potrebno ništa reći, no važno se osvrnuti na direktnu štetu koju pušenje uzrokuje koži. Osim što izaziva kontrakcije krvnih žila na periferiji, i tako kronično smanjuje prokrvljenost i dovodi do prijevremenog starenja kože, pušenje dovodi i do stanja poznatog kao “pušačka elastoza”, a riječ je o promjeni izazvanoj smanjenjem elastičnosti kože uslijed djelovanja štetnih tvari. Mnoge su studije potvrdile i da pušenje usporava cijeljenje rana, pojačava isušenost kože te ubrzava nastanak bora, a duhan direktno utječe i na uništavanje stanica kolagena i elastina, što pridonosi obješenom izgledu lica. Duhanski dim sadrži više od 7.000 štetnih spojeva, koji udisanjem cigaretnog dima odmah dolaze do pluća te su krvotokom preneseni u svaki organ u tijelu, uključujući kožu – iz tog razloga pušači na licu već u 40-ima često imaju bore kakve se nepušačima javljaju tek u 60-ima.

Iako gotovo 70% pušača cigareta izjavljuje da želi prestati pušiti, broj pušača i dalje je visok, a Svjetska zdravstvena organizacija pretpostavlja da će u svijetu 2025. godine biti otprilike milijarda pušača. Prevencija i prestanak pušenja jedan je od glavnih ciljeva svih zajedničkih nastojanja, no potrebno je pomoći i osobama koje ne žele ili ne mogu trajno prekinuti pušenje – kako bi smanjile zdravstvene rizike povezane s pušenjem.

U posljednje vrijeme sve više se piše o alternativnim „bezdimnim“ načinima pušenja, poput grijanih duhanskih proizvoda, čiji princip rada se temelji na grijanju duhana na nižoj temperature od one koja nastaje gorenjem cigarete. U nastojanju za smanjenjem štete, ovakvi proizvod stvaraju manje štetnih kemijskih supstanci u odnosu na klasične cigarete, zbog čega je i Američka agencija za hranu i lijekove odobrila oglašavanje jednog od proizvoda grijanog duhana kao “Risk Reduction Products”, odnosno proizvoda koji smanjuje izloženost štetnim produktima gorenja cigareta – kod pušača koji u potpunosti zamijene pušenje cigareta ovim tipom proizvoda.

Svakako upamtite – prevencija i prestanak pušenja najučinkovitiji su načini očuvanja zdravlja i mladolikosti, tako da je najbolji anti-ageing savjet – prestanite pušiti!

Pretjerana konzumacija šećera i alkohola

Prekomjeran unos šećera zaslužuje posebno mjesto među navikama koje dovode do bržeg starenja – jer se glukoza u krvotoku veže uz proteine kože do dovodi do ubrzanog propadanja kolagena i elastina u organizmu. Osim šećera u hrani, mladolikosti ne pomaže niti konzumacija slatkih pića i gaziranih sokova, baš kao ni pretjerana konzumacija alkohola.

Osim što dehidrira organizam, uključujući i kožu, alkohol iz tijela izvlači i važne vitamine i hranjive tvari, opterećuje jetru i smanjuje njenu sposobnost detoksikacije organizma. Pretjerana konzumacija alkohola može dovesti i do nastanka ili pogoršanja rozaceje te do bržeg nastanka bora zbog oštećenja na elastinskim vlaknima. Najveći problem ipak je oksidativni stres, proces koji uništava važne stanice održavanja mladolikosti kože – a alkohol je jedan od glavnih uzročnika oksidativnog stresa.

Prekomjerno izlaganje suncu bez zaštite

Izlaganje UVA i UVB zrakama spada među najštetnije navike koje nanose ozbiljnu štetu našoj koži. Iako ne možemo u potpunosti izbjeći boravak na suncu, moramo biti svjesni kako je potrebno zaštititi sve izložene dijelove kože visokim SPF-om, i to ne samo ljeti – već u svako doba godine.

Pretjerano izlaganje suncu bez adekvatne UV zaštite može oštetiti kožu – kako na vidljivoj razini u vidu opeklina, bržeg nastanka bora i hiperpigmentacija, tako i na onoj oku nevidljivoj razini – u vidu oštećenja na DNA koja mogu dovesti do nastanka raka kože.

Pročitajte još i ...