Gotovo poslovično, ljeti čeznemo za zimskom idilom, a zimi se s nostalgijom prisjećamo sunca, izležavanja na plaži i laganih prozračnih haljinica. To su one divne asocijacije na toplije dane. Nadamo se, najčešće. Na žalost, često iz ljeta “ponesemo” i vidljive znakove na koži u obliku hiperpigmentacija.
Mrlje na koži uobičajena su pojava i gotovo ne postoji osoba koja nema baš niti jednu. Dok ignoriramo upozorenja da se klonimo sunca i ne koristimo kreme sa zaštitnim faktorom, zaboravljamo da koža pamti i vraća u obliku hiperpigmentacija koje predstavljaju estetski problem, čineći osobu starijom.
Najčešći estetski problem na svijetu
Hiperpigmentacije se danas smatraju jednim od najčešćih estetskih problema na svijetu – ta nas činjenica ne čudi jer je riječ o pojavi kojoj su jednako sklone oni svijetle i tamne puti, kao i osobe svih životnih dobi. Iako smo ih nekad povezivali s osobama u zrelijim godinama, danas su promjene u pigmentacijama česte i kod mlađih osoba.
Koje pigmentacijske mrlje su najupornije i kako ih se riješiti, pitali smo poznatu zagrebačku dermatologinju dr. Saidu Rezaković iz Specijalne bolnice AGRAM, koja se i dodatno educirala u području dermatokirurgije, dermatoskopije, te evaluacije pigmentnih lezija i svih suvremenih terapijskih protokola za uklanjanje pigmentacija.
“Lentigo solaris je pigmentacija u obliku smećkaste mrlje koja najčešće nastaje na osunčanim mjestima poput lica, podlaktica i potkoljenica te je češća u osoba svjetlije puti i svijetlih očiju. Laserski tretmani poput Q-switch i Pico lasera te jaki medicinski IPL tretmani su najbolji izbor. U rezistentnim slučajevima moguće je provoditi i kemijske pilinge”, kaže dr. Rezaković i dodaje kako je, za razliku od lentiga, melazma puno kompleksniji poremećaj.
Melazma: gdje se najčešće pojavlje
Melazma je obilježena nepravilnom gotovo reljefnom, poput zemljopisne karte, pigmentacijom koja se javlja isključivo na licu na predjelu čela, jagodica, brade ili iznad usana. Te pigmentacije izgledaju asimetrične, nepravilnog oblika s često sivkastosmećkastim tonom. Mogu biti povezane sa ženskim hormonom estrogenom te se stoga često viđaju u trudnoći, kada se i zovu “maska trudnoće”. Također, mogu biti povezane s uzimanjem oralnih kontraceptiva ili hormonske nadomjesne terapije.
“Iako rjeđe, melazmu imaju i muškarci, tako da se smatra kako je u ovom slučaju riječ ponajprije o problemu pigmentacije prouzročenom oksidativnim stresom melanocita – stanica specijaliziranih za proizvodnju pigmenta melanina, iako još uvijek prvi uzrok nije poznat”, objašnjava poznata dermatologinja, nastavljajući kako je melazmu komplicirano liječiti jer je njezina patofiziologija kompleksna i zahtijeva poznavanje ne samo tehnologija već i terapijskih protokola koje pacijent provodi kao kućnu njegu.
Veliki izazov za terapiju
Melazma ima svoju progresiju, odnosno dok je na razini epidermisa, još se može ukloniti, međutim, dublje smješteni pigment, tzv. dermalna melazma, je veliki izazov za terapiju. U terapiji melazme mogu se koristi i kemijski pilinzi i laserski sustavi, međutim, treba naglasiti kako sve što se u liječenju melazme koristi treba koristiti vrlo oprezno, dozirano i neagresivno. Naime, agresivni tretmani, koji naizgled u potpunosti uklanjaju melazmu, dovode do hiperaktivacije melanocita, do brzog povratka, te u pravilu do još gore kliničke slike.
“Važna je potpora dermatologa koji uvodi lokalnu i peroralnu terapiju koja se često mijenja prema protokolima dermatološke struke te se time osigurava da je sam poremećaj pod kontrolom”, kaže doktorica.
Postupalne pigmentacije češće kod tamnijih fototipova
Riječ je o još jednom obliku vrlo zahtjevne pigmentacije, koja nastaje kao zadnja faza upale nakon oštećenja kože. Postupalne pigmentacije mogu nastati nakon traume kože ili kao komplikacija nakon laserskog tretmana ili kemijskog pilinga. Češće su kod tamnijih fototipova kože. Ova pigmentacija često ima sivkasti ton zbog čega pacijentima predstavlja kao estetski problem. Također, ovaj oblik je vrlo otporan na bilo koji oblik terapije te nerijetko različiti tretmani mogu dovesti do dodatnog pogoršanja.
“Za sve pigmentacije je pravilo obavezna fotoprotekcija, znači nanošenje krema sa SPF 50+ tijekom cijele godine u dovoljnoj količini i za vrijeme oblačnih dana, kako bi se smanjila mogućnost njihova povratka”, zaključuje dr. Saida Rezaković.