Šišmiš-rukavi, krila šišmiša, zastavice… samo su neka od imena kojima “častimo” ovješenu kožu nadlaktica. I, da, doista nam smeta, nekima toliko da ne nose odjeću bez rukava! Na, žalost, “mlohave” ruke dolaze u paketu sa starenjem (s godinama mišići prirodno slabe, koža se opušta, smanjuje se sinteza kolagena), hormonalnim promjenama, viškom kilograma, manjkom fizičke aktivnosti, neuravnoteženom prehranom… I dok smo trepnuli, već smo u (tvrdokornom) problemu koji ne rješavaju čak ni rigorozne dijete i tjelovježbe.
Iako se ne pojavljuje samo kod ljudi koji imaju problema s težinom, ovaj problem najčešće muči osobe koje su značajno izgubile na težini nakon čega je ostao višak kože i masnih naslaga na nadlakticama. Kao što smo rekli, nadlaktice je izrazito teško zategnuti samo tjelovježbom jer višak kože nastao zbog taloženja masnih naslaga neće se povući čak ni ako te masne naslage istopimo vježbanjem. Na sreću, postoji rješenje i nadlaktice se danas mogu vrlo uspješno „srediti“ kirurškim postupkom. Kirurški zahvat kojim se uklanja višak masnih naslaga i kože na gornjem dijelu ruku, čime se postiže oblikovaniji i vitkiji izgled, zove se – brahioplastika.
Riječ je o kirurškom zahvatu kojim se istovremeno uklanja višak masnih naslaga, kao i višak opuštene kože, te se ona zateže i oblikuje, kako bi se postigao estetski što prihvatljiviji rezultat. Ovom se zahvatu najčešće podvrgavaju žene u dobi između 50 i 60 godina jer upravo u to vrijeme dolazi do značajnijeg smanjenja elastičnosti i tonusa tkiva. Ipak, sve se češće na brahioplastiku odlučuju i mlađe osobe, posebno nakon većeg gubitka kilograma, zbog čega se interes za ovim zahvatom drastično povećao.
Jedino rješenje – brahioplastika
O “krilima šišmiša”, brahioplastici te samoj proceduri zahvata pitali smo dr. sc. Mladena Dudukovića, renomiranog zagrebačkog plastičara i suvlasnika iz Poliklinike Duduković & Kisić.
“Koža izrazito omlohavi na rukama najčešće nakon velikih gubitaka na težini i kao posljedica padanja tonusa kože koja je fiziološka, ali individualna. Također, treba napomenuti kako je nakon gubitaka na težini koža najviše opuštena na trbuhu pa na natkoljenicama, a tek onda na nadlakticama. Kod vidljivo viseće kože nadlaktica, kirurgija je jedina djelotvorna opcija. Zahvat se zove upper arm lift ili brahioplastika. Podrazumijeva liposukciju i eksciziju suvišne kože”, objašnjava dr. Duduković i dodaje kako je, kada je koža blago opuštena, moguće malo povećati mišićnu masu nadlaktica i tako je zategnuti te odlaziti na tretmane mikrovalovima poput ONDA uređaja ili radiofrekventne RF uređaje koji dokazano zatežu kožu.
Što se samih priprema i procedure zahvata tiče, ovaj ugledni zagrebački kirurg kaže kako nikakve pripreme nisu potrebne te kako se operacija može izvesti i u lokalnoj anesteziji. Također, taj se zahvat često kombinira s operacijom podizanja grudi ili zatezanja kože trbuha, kada se izvodi simultano u općoj anesteziji.
“Incizija se planira duž unutrašnjeg dijela nadlaktice, najčešće od pazuha do lakta kojom se uklanja suvišna koža, dok se višak masti uklanja liposukcijom. Nakon uklanjanja masnih naslaga i zatezanja kože, rez se zatvara šavovima koji će se vaditi ili resorbirati dva do tri tjedna nakon zahvata. Zahvat se izvodi pod općom anestezijom te obično traje dva do tri sata, ovisno o veličini područja koje se planira zategnuti”, kaže dr. Duduković.
Pravila nakon zahvata
Za kvalitetan oporavak nakon brahioplastike potrebno je nositi kompresivni zavoj ili elastične steznik rukavce koje pomažu u pravilnijem i bržem zacjeljivanju te je neophodno njihovo nošenje 24 sata dnevno prvih mjesec dana nakon zahvata.
“Ove rukavice nisu najugodnije, ali pospješuju cijeljenje i dobar rezultat. Moram napomenuti kako kod kirurškog liječenja treba biti svjestan ožiljaka koji su skriveni s unutarnje strane nadlaktica i malo prelaze razinu lakta. Potpuno se mogu sakriti 3/4 kratkim rukavima”, zaključuje dr. Mladen Duduković.