Nakon svakog rođendana primjećujemo neke nove promjene na koži. Bilo da uočavamo nove bore ili koža postaje drukčije teksture, činjenica je da promjene koje se događaju s godinama nikoga ne štede.
Što se događa u 20-ima?
Dovoljan udio kolagena u 20-ima kožu održava mekanom i zdravog izgleda i sjaja. Usprkos tome, u 20-ima se nerijetko pojavljuju akne, čak i ako ih niste imali u tinejdžerskoj dobi. S obzirom na to da uzrok nastanka akni može biti različit, terapija se bira prema uzroku, a pravilna njega kože svakako će pomoći.
Koliko se za kožu brinete u 20-ima, imat će veliki utjecaj na to kakva će ona biti u 30-ima i 40-ima, zato ne zaboravite na nanošenje krema sa zaštitnim faktorom tijekom cijele godine. Već u ovoj dobi proizvodi koji sadrže antioksidanse pomoći će u sprječavanju nastanka finih linija i bora.
Hiperpigmentacije u 30-ima
U 30-ima se kao najveći problem počinju pojavljivati hiperpigmentacije, ali i prve izraženije bore. Hiperpigmentacije su uglavnom „naplata“ prekomjernog izlaganja suncu, ali se mogu javiti i kao posljedica hormonalnih promjena. U borbi protiv hiperpigmentacija i neujednačenog tena pomoći će pilinzi odnosno eksfolirajući serumi i proizvodi koji sadrže retinol.
U porodici retinola nalazi se nekoliko različitih tvari, među kojima su lipofilni derivati vitamina A koji jednostavno prodiru u epidermis. Njihova je uloga iznimno važna u prevenciji starenja kože, ali i u liječenju fotostarenja, akni, hiperpigmentacija ili melazme.
U 30-ima lice polako počinje gubiti mladenačku punoću, a uslijed opadanja udjela kolagena i hijaluronske kiseline, uočava se gubitak volumena i tonusa, zbog čega lice izgleda mršavije i umornije. Hijaluronski fileri metoda su kojom se može vratiti mladenačka punoća lica, a uz kvalitetnu njegu i pokoji tretman laserom protiv hiperpigmentacija, održat će se kvaliteta kože.
Različite promjene u 40-ima
U 40-ima dolazi do različitih promjena. Mnoge će se žene susresti s vrlo suhom kožom na kojoj bore postaju još vidljivije i naglašenije. U borbi sa suhom i dehidriranom kožom pomoći će proizvodi koji vraćaju hidrataciju. Peptidi, antioksidansi i hijaluronska kiselina sastav su koji će osvijetliti i osvježiti kožu i vratiti joj mladenački sjaj.
Nakone 40. lice još uočljivije gubi masno tkivo. Iako to ovisi o genetskim predispozicija, ono najbrže „odlazi“ sa središnjeg dijela lica i ispred ušiju. Potom se počinje gubiti linija čeljusti i brade gdje koža postaje ovješenija.
Osim toga, dolazi i do blagog spuštanja vrška nosa zbog toga što vezivno, potkožno tkivo između hrskavica i kosti starenjem gubi tonus i elastičnost, stoga se nos optički malo produžuje i spušta. Za vraćanje volumena licu izvrstan su izbor fileri, dok se, ovisno o količini opuštene kože, mogu izabrati različite metode kojima se postiže lifting efekt.