Riječ dermatologa: Zašto je jesen idealno vrijeme za kemijski piling?

Ljeto se polako bliži kraju. Nakon dana na plaži, sunčanja i kupanja, moguće je da ste proveli više vremena na suncu nego što ste mislili. Čak i ako ste svakodnevno nanosili kremu za sunčanje, ali niste je nanosili dovoljno često ili niste obnavljali svakih dva sata, možda ulazite u jesen s oštećenjima prouzročenim UV zrakama. Dobra vijest je da imate dovoljno vremena ispraviti štetu od izlaganja suncu prije nego što blagdani stignu (da, neki od nas već odbrojavaju).

Priuštiti sebi kemijski piling nakon ljeta odličan je način osvježenja kože s minimalnim vremenom oporavka, u usporedbi s nekim drugim postupcima pomlađivanja. Ovisno o tome koji odaberete, kemijski pilinzi su popularna metoda za poboljšanje teksture kože, obnavljanje kolagena, reduciranje hiperpigmentacija i ublažavanje bora. Osim toga, koriste se kod terapije akni, rozaceje i melazme. Njihova je supermoć da “otapaju” odumrle stanice i potiču regeneraciju novih, zdravih stanica. To je kao da dajete koži novi početak, priliku da zasja punim sjajem.

Jesen je idealno vrijeme za izvođenje kemijskog pilinga iz nekoliko razloga. Prvo, sunčeva svjetlost je manje intenzivna u ovom periodu godine, što smanjuje rizik od oštećenja kože uslijed izlaganja suncu nakon pilinga. Također, koža se tijekom ljetnih mjeseci često suočava s UV oštećenjima, nepravilnostima i suhoćom, pa je ovo idealno vrijeme za obnovu i regeneraciju kože.

Površinske, srednji i duboki

Postoji zapis o Kleopatri koja se uranjala u kiselo mlijeko i koristila fermentirane ostatke grožđa za očuvanje svježine kože. Ako želite, možete i to iskušati, ali mi navijamo za neke od suvremenih metoda s kojima je učinak zajamčen. Ovisno o potrebama kože i dubini djelovanja, možemo ih podijeliti na površinske pilinge, srednje i duboke pilinge. Upravo zato, stručni savjet smo potražili od suradnice portala estetica.hr, dr. sc. Jelene Meštrović Štefekov, iz Poliklinike Meštrović Štefekov.

dr. sc. Jelena Meštrović Štefekov

“Kemijski piling je postupak ablacije kože kemijskim sredstvom s ciljem eksfolijacije i rejuvenacije kože. Ljušti površinske stanice, potiče izmjenu starih stanica novima i indirektno stimulira sintezu kolagena i elastina, što poboljšava izgled kože, čini je glađom i zategnutijom, te smanjuje sitne bore, ožiljke i pigmentacijske nepravilnosti. Postoje različite vrste kemijskih pilinga, ovisno o korištenim aktivnim tvarima i njihovim koncentracijama, koje određuju dubinu prodora pilinga. Površinski pilinzi uklanjaju najpovršniji sloj kože, dok srednje duboki pilinzi djeluju dublje i koriste se za tretiranje izraženijih oštećenja kože,” objašnjava dr. sc. Meštrović Štefekov.

Potrebno je nekoliko tretmana

Ovisno o tipu kože i vrsti pilinga, kemijski se piling najčešće provodi u nekoliko tretmana u razmaku od 7 – 14 dana. Tretman traje 15 – 30 minuta, a podrazumijeva nanošenje kemijskog pilinga. Duljina djelovanja pilinga ovisi o vrsti pilinga i vrsti indikacije za koju je namijenjen. Većina se pilinga ostavlja nekoliko minuta i potom neutralizira (npr. glikolna kiselina), dok pojedini pilinzi ne zahtijevaju neutralizaciju kao, primjerice, trikloroctena kiselina. Potom se nanosi neutralna krema za umirenje i poticanje epitelizacije.

U pravilu je nakon tretmana koža kratkotrajno crvena i topla, a ovisno o vrsti pilinga, nakon nekoliko dana može doći do ljuštenja koje može biti umjereno, a u nekim slučajevima i jako izraženo. Minimalno 14 dana nakon tretmana na kožu se nanose epitelizirajuće kreme i obavezno je štititi kožu od sunca.

“Razlikujemo nekoliko skupina supstancija koje koristimo: AHA ili alfa-hidroksi kiseline (glikolna, mandelična, citrična, mliječna i dr.), BHA ili  beta-hidroksi kiseline (salicilna), PHA ili polihidroksi kiseline (glukonolakton, laktobionska), zatim TCA ili trikloroctena kiselina, retinoli… Svaka od navedenih skupina kiselina, sama ili u kombinacijama, ima svoje specifičnosti. Primjerice, BHA će odgovarati masnim kožama, kožama sklonim aknama, i to zbog svoje topljivosti u mastima i protuupalnog djelovanja. S druge strane, PHA će odgovarati osjetljivim i fotooštećenim kožama zbog svoje polagane penetracije i antioksidativnih svojstava”, kaže poznata dermatologinja.

Prema riječima dr. sc. Meštrović Štefekov, fotooštećenim kožama neujednačene pigmentacije i općenito pigmentacijskim nepravilnostima izuzetno će odgovarati retinolski piling, dok će fotooštećenim i izrazitije naboranim kožama odgovarati TCA…

“Naravno, to je samo osnovni putokaz jer, osim indikacije, odnosno problema kože, pri odabiru pilinga u obzir moramo uzeti i brojne druge parametre poput dobi pacijenta, karakteristika kože, pridruženih dermatoza, zanimanja i izloženosti UV zračenju. Sve to utječe na izbor pilinga i očekivane rezultate,” zaključuje dr. sc. Meštrović Štefekov.

Pročitajte još i ...