Kreme i serume birate po preporuci prijateljica? Osim u slučaju da vam je koža identičnog tipa i stanja – što je malo vjerojatno – njihovi savjeti nisu baš relevantne informacije. Svaki tip kože na određeni preparat reagira, naime, sasvim drugačije. Bolja je opcija za savjet pitati educiranog kozmetičkog savjetnika ili još bolje – dermatologa, no ponekad mnogo toga možete proučiti i sami, na internetu.
Premda smo svjesni da rijetko tko ima vremena čitati cijeli popis sastojaka na svakom preparatu koji kupi, možda biste s vremenom trebali uvesti tu praksu – da znate što točno nanosite na kožu. A nekad to čak nije ni dosadno „štivo“! Donosimo vam popis najuzbudljivijih sastojaka, onih zbog kojih dobrim poznavateljicama kozmetike uvijek brže zakuca srce.
Skvalan – za ultimativnu hidraciju
Premda su žene često (i većinom bez razloga) nesklone uljima u njezi kože, jedno je poprilično zaokupilo njihovu pažnju. Nakon što je pod lupu ljubiteljica kozmetičkih proizvoda stigao The Ordinary, brend kanadske tvrtke Deciem, jedan se njegov proizvod brzo uspeo na top ljestvicu najpopularnijih: 100% Plant-Derived Squalan.
Mnogi su se tada bacili na „googlanje“ – što je, zapravo, skvalan? U čemu je tajna njegove iznenadne popularnosti? U vremenu u kojem se ljudi sve više educiraju o onome što nanose na kožu – pa u skladu s tim raste i popularnost prirodnih preparata – omiljenost ulja zapravo ne bi trebala čuditi. A kad uzmemo u obzir i ljudsku sklonost egzotičnom (a skvalan baš tako zvuči), ovo ulje ima razloga za pobuđivanje pozornosti. Ipak, sam skvalan nije nimalo egzotičan, baš suprotno. Luči ga, naime – naša koža.
Riječ je o komponenti sebuma, a zbog svojih je svojstava postao top sastojak u kozmetičkoj industriji – iako se za te svrhe dobiva iz maslinovog ulja ili šećerne trske. Njegovi učinci na kožu su brojni, a najveća vrijednost skvalana leži u nadomještanju elemenata koje je koža s godinama izgubila – esencijalnih masnih kiselina i vlage. Zbog sposobnosti da imitira prirodni sebum, vrlo učinkovito djeluje na regeneraciju i hidrataciju kože bez začepljivanja pora ili ostavljanja masnih tragova, zbog čega koža postaje elastičnija, a sitne linije manje vidljive.
Vitamin F – za jačanje kožne barijere
Iako manje poznati član vitaminskog društva, vitamin F ima izrazito bitnu ulogu u njezi kože, jer je zaslužan za jačanje hidrolipidne barijere i samim time osigura zdrav izgled tena. Sastoji se od esencijalnih, višestruko nezasićenih masnih kiselina – koje, primjerice, sadržavaju ulja šipka, suncokreta, kikirikija te maslinovo i laneno – i dolazi u dva oblika: omega 3 i omega 6 (linolna, linolenska i arahidonska kiselina). Vitamin F je, kako mu tepaju poznavatelji kozmetike, neopjevani heroj u priči o njezi kože jer, boostajući njezinu barijeru, sprečava transepidermalni gubitak vode.
Naime, kad je hidrolipidni štit poremećen, koža postaje ljuskava i dehidrirana… A kad joj je sposobnost regeneracije narušena, koža puno sporije zacjeljuje nakon ozljeda te je sklonija upalama i infekcijama. Osim toga, dugotrajna suhoća jedan je od glavnih razloga preranog starenja i neujednačenog tena. U kozmetičkim se proizvodima vitamin F nalazi kao sastojak koji pomaže očuvati optimalnu razinu vlage u koži, a time i osigurati njezinu dugotrajniju elastičnost te prevenciju preranog starenja. Koristi od nje imat će i osjetljiva, problematična i aknama sklona koža, jer linolenska kiselina djeluje kao protuupalni agens pa se preporučuje za tretiranje kože sklone upalama i nečistoćama.
Bakar – skrivena zvijezda anti-ageinga
Minerali se nalaze u svakoj stanici našeg tijela, svaki ima svoju specifičnu funkciju i međusobno su jako povezani: u sinergiji, naime, reguliraju brojne tjelesne funkcije organizma. A ako koristite anti-ageing kozmetiku, element koji biste svakako trebali proučiti jest – bakar.
Prirodno prisutan u tkivu, uključen je u proces nastanka kolagena, a pomaže i da se kolagen i elastin povežu. Ima važnu ulogu u regeneraciji kože, a to podrazumijeva i utjecaj na smanjivanje vidljivosti bora – što ga čini skrivenom zvijezdom anti-ageinga. Neka su istraživanja procesa starenja, bazirana na usporedbi krvi mlađih i starijih osoba, ustanovila da krv mlađih karakteriziraju procesi uzrokovani malim peptidom GHK koji se veže za bakar.
Uključeni u formule krema, seruma, sredstava za čišćenje kože i maglica za osvježenje, bakreni peptidi mogu kontrolirati nepoželjni sjaj i pružiti antioksidativnu zaštitu (pomažu izgraditi štit protiv slobodnih radikala) te djeluju protuupalno.
Niacinamid – za hidrataciju i posvjetljivanje kože
Znalcu je dovoljno reći da niacinamid – poznat i kao niacin ili nikotinamid – obožavaju Korejci, poznati po svojoj studioznoj „potrazi za savršenim tenom“. Ovom čudesnom sastojku, topivom derivatu vitamina B, popularnost je porasla zahvaljujući učinkovitosti u liječenju akni te sposobnosti da kožu uljepša, hidrira, potakne proizvodnju kolagena i smanji hiperpigmentacije. Godinama je bio poznat kao jedan od glavnih sastojaka u tretmanima protiv akni i proširenih pora jer dokazano smanjuje lučenje sebuma, no s vremenom je postao slavan po svojoj najsnažnijoj funkciji – tretiranju mrlja i hiperpigmentacija na koži.
Niacinamid je prikladan za sve tipove kože jer ne izaziva iritacije, pri čemu se u nižim koncentracijama (1-2%) pokazao kao vrlo koristan hidracijski sastojak, dok se u postocima iznad 4% koristi za posvjetljivanje hiperpigmentacija i ujednačavanje tena. Osim toga, često se spominje kao jedan od glavnih saveznika masne kože, jer osim na smirivanje upala, utječe i na ublažavanje akni te vrlo uspješno poboljšava teksturu kože i smanjuje vidljivost ožiljaka.
Ako vas je zaintrigirao sastojak, imajte na umu da popisu benefita nije kraj: potiče i eksfolijaciju te ubrzava obnovu epidermisa osnažujući pritom zaštitnu barijeru kože.
Mandelična kiselina – za eksfolijaciju osjetljive kože
Iako i termin „piling“ i termin „kiselina“ asociraju na pomalo agresivan pristup koži, eksfolijacija mandeličnom kiselinom sve je samo ne to. Dobivena iz ekstrakta gorkog badema, ova kiselina na vrlo nježan način uklanja mrtve stanice kože, što je čini idealnom za osjetljivu kožu. Koristi se i za ublažavanje pigmentacija, ožiljaka, akni i fotooštećenja (nastalih zbog pretjeranog izlaganja suncu), a pomaže čak i u liječenju rozaceje. Djeluje na principu kemijske eksfolijacije, pri čemu otapa međustanični „cement“ koji mrtve stanice kože drži na okupu. Koža tako postaje svježija, pore očišćene, a tenu se vraća izgubljena blistavost.
Mandelična kiselina ima još jednu prednost – djeluje i dubinski, stimulirajući nastajanje novog kolagena te aktivirajući staničnu regeneraciju. Ubrzana stanična obnova rezultirat će poboljšanom teksturom, ali i tonom kože, a uz redovito korištenje primijetit ćete i smanjenu uočljivost finih linija i bora. Izvrsno se kombinira i uz laserske tretmane jer smanjuje crvenilo kože, no nakon njezine upotrebe savjetuje se nanošenje kreme s visokim zaštitnim faktorom tijekom cijelog dana.