Lijepa i zdrava koža posao je koji počinje iznutra, i nikada ne prestaje. Zdrava prehrana, dovoljno sna, redovita tjelovježba i prevencija starenja jedini su pravi put do dugotrajno lijepe i mladolike kože.
Na našu kožu svaki dan utječe nebrojeno mnogo faktora koje ne možemo kontrolirati, poput vremenskih uvjeta, hormona, stresa, zagađenja iz okoliša, suhog zraka i temperaturnih promjena, no svakako možemo kontrolirati kako sami njegujemo svoju kožu i koliko joj pažnje posvećujemo.
Dermatolozi preporučuju redovito korištenje dermatološke kozmetike s aktivnim sastojcima prilagođenima specifičnim potrebama kože, no to nikako neće biti dovoljno za besprijekoran ten. Donosimo vam 30 savjeta za njegu kože koji će u potpunosti transformirati vaš ten i podariti vam blistavu, sjajnu i zdravu kožu.
30: Kemijski pilinzi pomažu u uklanjanju ožiljaka od akni, kao i u vraćanju blistavosti i smanjenju pigmentacija. Ne bježite od ovih moćnim beauty saveznika.
29: Ako vas muče prištići nastali zbog hormonalnih promjena, iz prehrane izbacite mlijeko i mliječne proizvode, alkohol te masnu i začinjenu hranu, a ako niti to ne pomogne, svakako se obratite liječniku.
28: Najveća pogreška je odlazak na spavanje s makeupom na licu. Po noći se koža obnavlja i regenerira, a nataloženi makeup nepovoljno djeluje na taj proces. Baš nikada ne odlazite na spavanje prije nego što detaljno uklonite šminku.
27: Bobičasto voće sadrži nizak glikemijski indeks i puno je vitamina C, što ga čini idealnim voćem čak i za kožu. Imajte na umu, hrana koja sadrži previše šećera izaziva prištiće. Pokušajte odabrati alternative koje će zadovoljiti želju za slatkim bez prevelike doze šećera.
26: Dr. Ava Shamban savjetuje vježbanje od minimalno 15 minuta dnevno. Vježbanje utječe na cjelokupni organizam, uključujući i kožu.
25. Korištenje kreme sa zaštitnim faktorom spriječit će hiperpigmentacije od sunca i dehidracijske bore. Kreme sa SPF-om nanosite čak i zimi.
24. Očistite lice i prije i poslije tjelovježbe. Puder se tijekom vježbanja miješa sa znojem i začepljuje pore.
23. Hidratacija je iznimno važna u njezi kože. Kada je koža dehidrirana, može doći do prekomjerne proizvodnje sebuma, što izaziva nastajanje prištića. Osim toga, dehidrirana koža doprinosi i bržem propadanju kolagena i pucanju elastinskih vlakana, zbog čega i bore brže nastaju.
22. Proizvodi koji sadrže vitamin C pomažu oživjeti kožu i vraćaju joj blistavost. Ovaj snažni antioksidans djeluje povoljno i na sintezu kolagena, ali i na smanjenje hiperpigmentacijskih mrlja. Ako još niste, u svoju beauty rutinu svakako uvrstite snažan serum s vitaminom C.
21. Općenito govoreći, antioksidansi su iznimno važni za kožu – neutraliziraju slobodne radikale i ispravljaju „kvarove“ na našoj DNA uzrokovane suncem i drugim štetnim čimbenicima. Pritom je važno da se koriste adekvatni, farmakološki dokazani aktivni oblici antioksidansa.
20. Derivati vitamina A, poput retinola, izvrsno prodiru u kožu i obavljaju niz anti-age funkcija. Od retinola će koristi imati gotovo svaka koža, no osobe s izrazito osjetljivom kožom trebale bi isprobati može li njihova koža tolerirati preparat – manju količinu isprobajte na ruci prije nanošenja na lice.
19. Ipak, kada koristite bilo kakvu vrstu retinoida, ne smijete se izravno izlagati suncu. Ne samo da je koža tretirana retinoidom izrazito osjetljiva na UV zrake, nego možete lako i brzo izgorjeti, a i na suncu proizvod gubi na učinkovitosti.
18. Nečistoće s kose ostaju na jastučnici stoga je mijenjajte barem jednom tjedno kako biste izbjegli pojavu prištića.
17. Pušenje isušuje kožu, zbog čega ona postaje podložnija borama.
16. Ako imate zaista velik i bolan prišt, slobodno se obratite dermatologu. Ne odstanjujte upaljene akne kod kuće, jer vrlo lako možete prouzročiti infekcije i dodatno pogoršati stanje tena.
15. Piling je iznimno važan za zdravlje kože jer uklanja odumrle stanice i nečistoću te omogućuje proizvodima za njegu kože dublje prodiranje. Ne preskačite piling čak ni ako imate naizgled čist ten, jer će ovaj korak osigurati dugotrajniju mladolikost i ljepotu tena.
14. Salicilna kiselina moćan je saveznik u borbi protiv akni i nalazi se u većini kozmetičkih proizvoda namijenjenih za liječenje akni. Sadrži antibakterijska, antiseptička i protuupalna svojstva te pomaže usporiti stvaranje mitesera.
13. Promjenom godišnjih doba, trebali biste promijeniti i dnevnu kremu. Lagane, vodenaste formule zimi zamijenite nešto bogatijima. Potrebe kože mijenjaju se s godišnjim dobima, stoga za vrijeme hladnih dana većini odgovaraju malo snažnije kreme.
12. Ako imate kvalitetnu dnevnu kremu, ne znači da ste pokrili sve potrebe kože. Dobra njega zahtijeva nekoliko važnih koraka – od čišćenja i eksfolijacije do prilagođene njege s obzirom na potrebe kože.
11. Fluidi su izvrstan odabir za masnu kožu. Fluidi (emulzije) ustvari su isto što i kreme, ali su lakše i rjeđe teksture. Kao i kreme, sadrže vodenu i uljnu komponentnu, ali za razliku od krema sadrže još i aktivnu komponentu, najčešće antioksidanse. Fluidi su uvijek teksture koja u sebi sadrži upijajuće čestice koje pomažu masnoj koži da se ne masti preko dana i da ne dobije suviše sjajni izgled na površini kože.
10. Serumi sadrže maksimalnu koncentraciju aktivnih sastojaka i prodiru u kožu dublje nego kreme. Nazivaju se još i koncentratima ili eliksirima i izvrsni su za specifične probleme kože – bilo da vam je potrebna hidratacija, antioksidativni učinak ili djelovanje na bore i hiperpigmentacije. Odaberite serum koji najviše odgovara potrebama vaše kože i budite uporni u nanošenju, ne preskačući niti jedan dan.
9. Proizvodi se nanose od najlakše prema težoj formuli. Prema redoslijedu se nanose prvo serumi i fluidi, potom kreme, a ulja tek na kraju. Primjerice, prvo se nanese serum, a nakon što se on upije, nanosi se krema. Na ovaj način krema uz pomoć seruma prodire mnogo dublje u kožu i temeljito je hrani, osiguravajući joj potpunu njegu i optimalnu zaštitu.
8. Svaki tip kože može biti dehidriran. Zato je i masnoj koži potrebna njega koja će je hidrirati, ali u tom slučaju izbjegnite teže proizvode koje sadrže ulja – birajte one na bazi vode.
7. Imate li osjetljivu i reaktivnu kožu, izbjegavajte proizvode s dodatnim mirisima. Odaberite one hipoalergene koji neće dodatno nadražiti kožu.
6. Nekomedogeni proizvodi vaš su saveznik ako imate kožu sklonu miteserima i prištićima. Nekomedogeni proizvodi neće začepiti pore, što je ključno u slučaju problematične kože.
5. Ako ste primijetili da vam na jednoj strani lica češće izbijaju prištići nego na drugoj, moguće je da se radi o onoj regiji na kojoj držite mobitel dok razgovarate. Istraživanja pokazuju da površina mobitela sadrži više bakterija nego WC školjka. Zato antibakterijskim maramicama povremeno očistite mobitel, odnosno sve što prislanjate na lice.
4. Mineralni makeup ne začepljuje pore i sadrži sastojke koji se bore protiv različitih problema kože. Osim što prekrivanju, mineralni puderi u svome sastavu imaju i cinkov oksid koji je moćan saveznik u borbi protiv akni i prištića, a kozmetika obogaćena ovim mineralom može spriječiti nastanak novih upala i ublažiti postojeće.
3. Nikada ne nanosite makeup nakon vruće kupke. Vruća voda otvara pore, što znači da će koža, ako netom nakon vrućeg tuša nanesete makeup, upiti puder i začepiti pore. Pričekajte 10 do 15 minuta da se pore suze.
2. Najmanje jednom tjedno nemojte nositi makeup kako bi se koža odmorila i obnovila.
1. Ako vam nijedan od ovih savjeta ne pomaže, obratite se dermatologu koji će odrediti vaš problem i preporučiti vam najbolji tretman.