Tjelesna kondicija jedan od najvažnijih čimbenika u održavanju kvalitete života te prirodna formula za poboljšanje fizičkog, ali i mentalnog zdravlja. Razgovarali smo s Marijom Andrijašević, nutricionisticom, fitness trenericom i organizatoricom Urban Training Campa koji pruža jedinstvenu priliku za sve ljubitelje fitnessa da uče od najboljih i unaprijede svoje vještine. S nama je podijelila i svoje uvide o važnosti pravilne prehrane i redovite fizičke aktivnosti, kao i praktične savjete koji mogu poboljšati svakodnevicu.
Smatraš li da je fitness scena u Hrvatskoj danas na visokoj razini?
Fitness scena u Hrvatskoj je na dosta visokoj razini. Primjerice, moje kolege više od dvadeset godina kontinuirano ulažu u svoje znanje i nesebično ga dijele, i dalje su jako aktivni na “sceni”. Jako sam ponosna na njih i podržavam ih u njihovom radu – promoviraju permanentnu edukaciju, stručno usavršavanje i ulažu u sebe i svoje timove i ne podliježu lako trendovima.
Nekako nam se čini da je u odnosu na inozemstvo još uvijek u povojima, no sve veći broj influencera, događanja pa i ovakvih konvencija mijenja situaciju. Kakav je tvoj dojam?
Ne bih se složila s tim da smo u odnosu na inozemstvo u povojima, dapače, veliki broj kineziologa, sportskih trenera i fitness prezentera posjeduje znanja i vještine na zavidnoj razini, bilo da se radi o trenerima koji rade s vrhunskim sportašima, ili o onima koji se bave rekreativcima i općom populacijom. Problem društvenih mreža i fitness influencera je taj što na tržištu ne postoji alat kojim bi se provjerilo njihovo obrazovanje i iskustvo. Nažalost, društvene mreže, kao i papir, trpe svašta. Puko reproduciranje nasumičnih informacija koje nisu provjerene i dijeljenje savjeta bez prethodnog utemeljenog činjeničnog stanja nekad mogu dovesti do veće štete nego koristi. Tako je prosječnom konzumentu je teško razlikovati točne od netočnih ili polovičnih informacija koje mu se plasiraju. Fitness konvencije su mjesta gdje se prezentiraju novi programi, nove metode podučavanja, noviteti kao i razmjene znanja i iskustva, sve pod palicom naših iskusnih predavača i prezentera s dugogodišnjim iskustvom.
Imaš li neka tri ključna savjeta za brzo oblikovanje tijela prije ljeta, posebno za kampanjce koji čekaju zadnjih mjesec dana s treningom? Kako bi izgledao optimalan trening režim za postizanje rezultata u kratkom periodu?
Kao netko s dugogodišnjim iskustvom u području fitnessa, treninga i nutricionizma, moram reći kako ne vjerujem u teoriju brzog oblikovanja tijela. Što se tiče triju ključnih savjeta i najboljeg puta do željene forme, to bi svakako bilo naše sveto trojstvo: trening, prehrana i san.
Priprema za “summer body” može biti samo uvod i motiv u cjeloživotno i kontinuirano bavljenjem treningom, no zdrava rutina, trening i izbalansirana prehrana su jedini pravi put. Iako je vrlo lako nasjesti na obećanja kako se u kratkom periodu mogu ostvariti određeni rezultati, gubitak kilograma ne bi smio biti primaran motiv.
Postoje li, prema tvom mišljenju, ikakve dijetetske strategije za postizanje vidljivih rezultata na trbušnom području?
Do gubitka kilograma dolazi ako smo u kalorijskom deficitu, odnosno ako unosimo nešto manje kalorija nego nam je potrebno, a kilograme dobijemo ako smo u kalorijskom suficitu – neophodno je pratiti kalorijski unos. Živimo u digitalnom dobu gdje postoje čak i aplikacije koje olakšavaju praćenje kalorijskog unosa. Idealno bi bilo odraditi scan ili analizu tijela (odrediti visinu, težinu, izmjeriti potkožno masno tkivo, opseg, nadlaktice, opseg struka, opseg natkoljenice, visceralnu masnoću, eventualni disbalans) te procjenu koliki je potrebni dnevni unos kalorija. U obzir se uzima i kojim se poslom osoba bavi te kakva joj je svakodnevica. Potrebno je i izmjeriti vitaminsko mineralni status, a tek onda pristupiti izradi jelovnika. Nažalost, ne može se odrediti lokalno gubljenje potkožnog masnog tkiva te je individualno gdje, kada i kako i ako će ga izgubiti na području struka. Trening i zdrava prehrana nisu sprint, već dugoprugaška trka.
Zašto je važno imati trenera, posebno za one koji samostalno vježbaju, primjerice u teretani? Kako trener može unaprijediti trening, pružiti motivaciju i osigurati pravilnu tehniku izvođenja vježbi?
Treneri bi trebali posjedovati formalno obrazovanje iz područja anatomije, fiziologije, biomehanike, planiranja i programiranja treninga. Trener koji dobro poznaje materiju znat će isplanirati i isprogramirati trening, a prije toga odraditi dijagnostiku kako bi mogao detektirati eventualne biomehaničke restrikcije koje su često uzrokovane ozljedama i procijeniti stabilnost trupa, fleksibilnost i snagu. Jedna od najvažnijih uloga trenera je detekcija i korekcija eventualnih pogrešaka prilikom izvođenja pokreta. Uostalom, treba raditi na razvoju i unapređivanju motoričkih sposobnosti poput snage, brzine, izdržljivosti, fleksibilnosti, koordinacije i ravnoteže. Usudila bih se reći kako ne postoji faza “prije i poslije” koja se često veže uz fotografije transformacija, već postoji prije i trenutno – zdrav način života je cjeloživotno putovanje.
Urban training camp
Direktorica si Urban training campa 2024, na kojem ćeš voditi i nekoliko masterclassova. Koga je sve okupila ova konvencija, koja će zvučna imena iz health & fitness svijeta biti prisutna?
Dolaze nam Panos Balatsinos iz Grčke, Fernando Miranda iz Španjolske, Teddy O’Tieno iz Kenije, Marko Geršak iz Slovenije, kao i Jasna Đokić i Nina Anđelković iz Srbije – dakle, šaroliko društvo. Izuzetno mi je važno da se radi o vrhunskim stručnjacima, ali i ljudima koji će svojom neposrednošću i komunikativnošću prenijeti svoje iskustvo i znanje na svoje polaznike. Uz moju malenkost, domaće boje predstavljaju naše perjanice Edin Mehmedović, Saša Segedi, Marko Črljenec, Asja Petersen, Biljana Dorotić Džolić, Jelena Skender Pešut Skender, Tea Miketa i Aleksandar Miketa.
Kakav je koncept cijelog kampa, što mogu posjetitelji očekivati i kome je namijenjen? Isključivo fitness profesionalcima ili i amaterima koji su ljubitelji fitnessa?
Budući da je era online edukacija uzela zamah, smatramo kako su učenje, razmjene iskustava i znanja uživo ono što je krucijalno za napredak trenerske struke i fitness scene. Na ovogodišnjem Urban training campu će se održati preko 30 masterclassova i predavanja, a njegova posebnost je u raznolikosti programa u kojima nudimo sve što se trenutno nalazi na tržištu; funkcionalne treninge, yogu, pilates, crosstraining, high-intensity interval training, fizioterapiju, step, dance, prenatal, postnatal, menocure, focus point, kettlebell, trx, trigger point,… Sve u svemu, pratimo najnovije trendove i istaživanja. Organizirani su funkcionalni treninzi namjenjeni i sportašima i rekreativcima, elementi olimpijskog dizanja u grupnim programima i programi oporavka i rehabilitacije kao što su trigger point, spomatika, kondicijski treninzi te mnogi drugi. Ove godine smo se posvetili i ženama u menopauzi kroz program Menocure, pripremama za porod kroz Active Natal i oporavku kroz postnatalnu kineziterapiju.
U zdravom tijelu je zdrav duh, a u Zagrebu će se Urban training camp održati u subotu i nedjelju, 8. i 9. lipnja, na lokaciji u Sparta Gymu. Treninzi će trajati u subotu od 9:00 do 16:55 sati i u nedjelju od 9:00 do 15:55 sati. Ne propustite priliku da sudjelujete u ovom uzbudljivom događaju i dovedete svoje tijelo i um na novu razinu. Program pogledajte na fotografijama: