Sigurno ste već do sada čuli za pojam mineralni makeup koji podjednako hvale dermatolozi, kozmetičari i profesionalni vizažisti, a vjerojatno ste se zapitali zašto toliko košta i je li stvarno toliko bolji od obične šminke na koju smo navikli? Danas upravo to i istražujemo – prednosti i nedostatke mineralne šminke.
Što je to mineralni makeup i od čega se sastoji?
Samo ime donekle nam otkriva sastav ovih proizvoda – mineralna kozmetika sadrži minerale kao što su željezo, cink i titanij. Ovi minerali usitnjeni su u fini prah koji ne sadrži mnoge sastojke koji se nalaze u drugim, „tradicionalnim“ proizvodima.
I obična šminka često sadrži ove minerale, pa je osnovna razlika između mineralne i obične kozmetike zapravo u sastojcima koje ne sadrže. Zato u pravoj mineralnoj kozmetici nećete pronaći konzervanse, umjetne mirise i boje, parabene, alkohol i slično.
Kada birate mineralnu šminku, obratite pažnju na popis sastojaka – samo zato što se nešto reklamira kao „prirodno“ ili „mineralno“, ne znači da je zaista tako.
Zašto dermatolozi preporučuju mineralnu kozmetiku?
Kao što smo vidjeli prema sastavu, mineralna šminka ne sadrži uobičajene sastojke koji mogu iziritirati osjetljivu kožu, pa je u većini slučajeva pogodna i za osobe s osjetljivom ili problematičnom kožom – često ćete čuti da je dermatolozi preporučuju za kožu sklonu aknama, osobama s rozacejom ili vrlo osjetljivom kožom. Kod kože sklone aknama važno je da šminka ne sadrži komedogene sastojke, odnosno sastojke koji začepljuju pore.
Lagana podloga
S mineralnom podlogom i puderom nećete imati osjećaj da imate masku na licu. Podloge su vrlo lagane, a pritom odlično prikrivaju nesavršenosti, tako da imate osjećaj da uopće nemate makeup. Budući da nisu teške, mineralne podloge i puderi ne „uvlače“ se u bore, tako da nema straha da će ih dodatno istaknuti, što je često slučaj s običnim podlogama.
U slučaju da cijeli dan nosite makeup, vaša koža će disati ispod šminke, a vi ćete se osjećati prirodnije i lagodnije.
Zaštita od UV zračenja
Mineralna šminka pruža i blagu zaštitu od UV zraka – titanijev dioksid i cinkov oksid česti su sastojci ovih proizvoda. Ovi minerali djeluju kao fizički blokatori UV zraka, štiteći kožu od oštećenja. Ipak, imajte u vidu da je ova zaštita vrlo ograničene moći, pa uvijek nanesite proizvod s odgovarajućim SPF-om prije nanošenja makeup-a (još jedan savjet – pričekajte da koža potpuno upije serum, kremu ili losion prije nego što krenete s nanošenjem mineralne šminke. Tako ćete izbjeći stvaranje mrlja na koži).
Nedostaci mineralnog makeup-a
Iako ćete čuti brojne hvalospjeve o mineralnoj kozmetici i njenom blagotvornom djelovanju na kožu, imajte na umu da šminka nikako ne može biti zamjena za adekvatnu njegu. Vašoj koži potrebno je čišćenje i hidratacija bez obzira na to koju šminku koristite – prvo je potrebno znati svoj tip kože, a zatim pronaći svoju idealnu njegu.
Ako imate masniju kožu, može se dogoditi da se uslijed korištenja mineralnog makeup-a tijekom dana na koži lica stvore „mrlje“. Razlog ovome je logičan – masnoća na koži upija prah i stvara „pastu“, koja daje tenu neujednačen izgled. Rješenje je u pronalaženju adekvatnog režima njege koji će držati masnoću pod kontrolom te na taj način stvoriti dobru podlogu za nanošenje makeupa-a.
Nasreću, zahvaljujući izvrsnoj tehnologiji i inovativnim formulama, današnji kvalitetni mineralni makeup u velikoj je mjeri oslobođen ove estetski nepoželjne pojave.
I još jedna napomena, s obzirom na to da ne sadrži ulja i druge „teške“ sastojke, mineralni makeup se slabije povezuje i stapa s kožom od obične šminke, pa ćete ga morati obnavljati više puta u jednom danu. Ipak, kod mineralne kozmetike dovoljna je mala količina proizvoda da postignete efekt koji želite, pa nema bojazni da ćete je brzo potrošiti.