Kreme, serumi, maske, koncentrati, oblozi, tretmani, zahvati – svi nam oni obećavaju pomlađivanje ovog delikatnog područja, no koliko je zaista moguće „vratiti sat“ i zagladiti sitne linije koje nam vizualno dodaju godine?
Časopis New Beauty donio nam je intervju s liječnicom Baljeetom Purewal, specijalisticom za plastičnu kirurgiju područja oko očiju, kako bi otkrili koje su najpouzdanije metode pomlađivanja očiju i kako spriječiti prerano starenje tog područja.
Prenosimo njene odgovore na top 10 pitanja o pomlađivanju očiju na koje svi žele znati odgovore.
Kakve rezultate možemo očekivati od dobre kreme za područje oko očiju?
Dr. Purewal: Danas postoje mnoge kreme koje obećavaju izvanredne rezultate, poput uklanjanja jastučića ispod očiju ili uklanjanja bora oko očiju. Nažalost, rezultati u realnom životu nisu ni približno impresivni, no uvijek preporučujem kvalitetnu kremu za područje oko očiju, jer hidratacija ovog područja zaista sprječava prerano starenje i stvaranje linija. Također, topikalni proizvodi s visokom koncentracijom aktivnih sastojaka mogu značajno posvijetliti tamne kolutove ispod očiju i podočnjake učiti manje vidljivima.
Kojim sastojcima je najbolje tretirati područje oko očiju kod kuće?
Dr. Purewal: Za svakodnevno tretiranje znakova starenja kod kuće, pacijenticama preporučujem sastojke koje klinički dokazano djeluju na bore i opuštenost. U prvom redu to su retinol, peptidi, ekstrakt zelenog čaja i antioksidansi poput vitamina C i E.
U kojim godinama je najbolje početi koristiti kremu za područje oko očiju?
Dr. Purewal: S obzirom na to da je za prevenciju preranog starenja najvažnija hidratacija, kvalitetnu hranjivu kremu za područje oko očiju trebalo bi početi koristiti već u ranim 20-ima. Time ćemo tanku i nježnu kožu kapka na vrijeme osnažiti i vratiti joj vlagu, zaštititi je od vanjskih stresora, zagađenja, sunca i vjetra. Također, hidratiziranost će pomoći zadržati elastičnost, koja se na očima gubi vrlo rano zbog ponavljajućih pokreta treptanja.
Svi smo bar jednom čuli kako se vrećice ispod očiju mogu ublažiti kremom za hemoroide. Otkud dolazi ovaj mit i ima li istine u njemu?
Dr. Purewal: Postoje mnogo bolje opcije od kreme za hemoroide koje će umornim očima donijeti olakšanje i umanjiti natečenost i izražene podočnjake. Ovaj bismo mit trebali što prije zaboraviti, jer su kreme namijenjene liječenju hemoroida prepune sastojaka koje nikako ne želite nanijeti blizu očiju, posebice kad postoje sigurne i učinkovite alternative.
Jesu li kućni uređaji koji koriste svjetlost za zatezanje kapaka učinkoviti?
Dr. Purewal: Kad su u pitanju kućni tretmani za njegu područja oko očiju, pozornost bi usmjerila na redovito korištenje kvalitetne hranjive kreme, izbjegavanje izlaganja direktnom suncu i unošenja dovoljno tekućine, dok bi kao nadopunu istaknula lagane tretmane malom količinom botoxa, koje će spriječiti pretjerano boranje vanjske strane očiju i dugoročno pozitivno utjecati na pomlađen izgled očiju.
Kada se osobi preporučuje tretman filerima, a kada kirurški zahvat za pomlađivanje očiju i korigiranje podočnjaka?
Dr. Purewal: Fileri su izvrsno, neinvazivno rješenje koje donosi trenutni učinak, a najbolje će rezultate dati kod osoba koje nemaju izražene masne jastučiće ispod očiju, kao i kod osoba koje nemaju mnogo opuštene kože. Ipak, njihovi su rezultati privremeni i potrebno ih je ponavljati kako bi se učinak zadržao.
Kirurški zahvat preporučuje se u slučaju izraženog viška masti ili kože koje jednostavno nije moguće drugačije ukloniti, a rezultati će u tom slučaju biti trajni. Nedostatak operacije je relativno dug oporavak i nemogućnost trenutnog povratka u redovnu rutinu.
Postoje li neki još neodobreni tretmani koje ne biste preporučili svojim pacijenticama?
Dr. Purewal: Na tržištu se pojavljuju tretmani namijenjeni razgradnji viška masnog tkiva, koji se sigurno i provjereno koriste na području podbratka. No, u nekim slučajevima koriste se na masnim jastučićima ispod očiju, što svojim pacijenticama ne preporučujem. Zbog blizine oka, smatram da nije vrijedno riskirati tretman koji još nije odobren za to područje zbog nedostatka kliničkih studija.
Koliko zaista traju rezultati blefaroplastike i preporučujete li i naknadni „popravni“ zahvat?
Dr. Purewal: Rezultati blefaroplastike, kirurškog uklanjanja viška kože i pomlađivanja kapaka, traju obično između 10 i 15 godina. Neki ljudi su genetski skloniji višku kože i opuštenim vjeđama, pa se na operaciju odlučuju već u ranim 30-ima, a u njihovom slučaju će zbog prirodnog starenja kože možda biti potreban još jedan zahvat u 50-ima.
Koji su najnoviji nekirurški trendovi u pomlađivanju očiju u vašoj ordinaciji?
Dr. Purewal: Svijest pacijenata o mogućnostima neinvazivnih metoda smatram najvećim trendom u svojoj ordinaciji. Danas su pacijenti informirani i svjesni kako botox djeluje, što sve fileri mogu postići, pa često već i sami predlažu tretmane koje smatraju prikladnima za pomlađivanje svog lica. Također, promjena koju uočavam je dolazak sve većeg broja mlađih pacijenata, koji već u 20-ima dolaze na lagane, preventivne tretmane poput „Baby botoxa“ i filera, kako bi spriječili nastanak bora i prije nego se one pojave.
Koje tretmane je najbolje kombinirati za potpuno pomlađivanje očiju uz najprirodnije rezultate?
Dr. Purewal: Niti jedan tretman neće riješiti baš sve probleme koji smetaju pacijenta, a ključ je u pravilnoj kombinaciji tretmana koji ciljano djeluju na specifične znakove starenja. Neki pacijenti su jednostavno kandidati za plastičnu kirurgiju i odmah im kažem da neinvazivne metode neće pružiti željeni rezultat, dok se kod drugih pacijenata mogu učiniti čuda u samo desetak minuta. Primjerice, uređaji koji koriste ultrazvuk ili frakcijsku plazmu u kombinaciji s malom količinom botoxa i filera mogu u potpunosti transformirati pogled i zategnuti kožu i bore oko očiju.
Izvor: New Beauty