Važnost čišćenja kože ključna je stavka baš svakog vodiča za „savršenu kožu“. No koliko zaista znamo o tom nezaobilaznom koraku i radi li se zapravo o dijelu beauty rutine koji nam ponekad može pružiti više štete nego koristi?
Poznata britanska dermatologinja dr. Sam Bunting, u intervjuu za Glamour otkrila je koje su najčešće pogreške pri čišćenju lica i zašto ovaj korak nije jednostavan kao što smo mislili.
Dvostruko čišćenje
Dvostruko čišćenje trend je koji je posljednjih godina zavladao beauty svijetom. Radi se o koraku koji obuhvaća prvu, a zatim drugu fazu čišćenja, uključujući različiti tip proizvoda.
„Korištenje niza proizvoda za čišćenje kože zapravo narušava funkciju kožne barijere. Pretjerano čista koža koja ‘škripi’ pod prstima, znak je da ste otišli predaleko“, objašnjava dr. Bunting i dodaje – ključan je odabir proizvoda, koliko god „tura“ čišćenja izvodite u beauty rutini, a bilo kakav osjećaj zatezanja, upozorava da koristite krive preparate.
Neujednačen i problematičan ten najčešći su povod za korištenje teškog makeupa. Logično, lice na kojemu je mnogo šminke, zahtijeva i intenzivnije čišćenje, no na ovakvu praksu dermatologinja posebno upozorava.
„Savjet osobama koje pate od rosacee ili akni je izbjegavati dvostruko čišćenje. Ako vam je dvostruko čišćenje potrebno da očistite kožu, preispitajte svoju makeup rutinu.“
Peel of maske
Peel off maske od gline koje se toliko zalijepe za kožu, da s nje doslovno „čupaju“ mitesere, posebno su opasne, naglašava dr. Bunting, jer, osim što uklanjaju nečistoće, trgaju dijelove kože, a kontinuirano korištenje skida sva prirodna ulja s površine kože, pa ona postaje krhkija i sklonija iritacijama.
Ovaj bi korak, upozoravaju liječnici, posebno trebale izbjegavati tamnoputije osobe jer neporezno korištenje takvih „snažnih“ maski može ostaviti diskoloracije na koži.
Micelarna otopina ili vlažne maramice?
Micelarna voda i vlažne maramice najpopularniji su „makeup removeri“, no dermatologinja preporučuje u njegu kože uvrstiti pravi čistač.
„Temeljiti čistač za lice bolji je odabir, no između vlažnih maramica i micelarne vode, biram micelarnu.“
Čišćenje je samo jedan od niza koraka koje koristimo u njezi kože, no koliko bi koraka beauty rutina trebala sadržavati?
Ne postoji univerzalan odgovor , no poznajete li svoju kožu, dovoljno je ispuniti njezine potrebe, koje, dakako, ovise o individualnim karakteristikama.
„Ljudi su opsjednuti slijeđenjem beauty rutine od 16 – 17 koraka, no poanta je ustvari korake izvesti pravilno i temeljito te pružiti koži ono što joj je zapravo potrebno“, zaključuje dermatologinja.
Izvor: Glamour