Volite svoje tijelo, to je jedina kuća koju imate. Ova mudra izreka možda najbolje opisuje koliko je važno brinuti o sebi, pratiti vlastiti organizam i pravodobno reagirati. Jer naše tijelo se stalno mijenja, a kada kažemo mijenja – tu ubrajamo i promjene na koži. Koje je važno detektirati, prepoznati i reagirati. Ovaj put tema su nam madeži!
Madeži su male pigmentirane izrasline na koži koje se mogu pojaviti bilo gdje na tijelu. Iako su većini ljudi sasvim bezopasni, treba ih redovito kontrolirati – posebice ako primijetite da se mijenjaju, postaju asimetrični, neujednačenih rubova, da rastu ili mijenjaju boju, svrbe, u slučaju da se pojavi iscjedak…
Iako bi ih trebalo preventivno kontrolirati minimalno jednom godišnje, primijetite li promjenu, dermatologa treba nazvati – odmah. Jer premda ti „beauty znakovi“ na licu mogu izgledati lijepo, njihov „karakter“ zna biti mnogo manje glamurozan.
Rizične skupine
Eminentna zagrebačka dermatovenerologinja, doktorica Ivana Nola, napominje da tijekom sunčanog perioda godine treba biti posebno pažljiv – jer izloženost UV zrakama povećava mogućnost razvoja nepoželjnih promjena. A sunce do nas dopire čak i kad smo zatvoreni, kroz prozor…
Posebice bi to na umu trebale imati osobe izloženije riziku – one s povećanim brojem madeža, svijetle puti i izrazito osjetljive na izlaganje suncu (crvenokose, s pjegicama), koje u obiteljskoj anamnezi već imaju slučajeve melanoma, zatim one koje su kao djeca zadobile opekline od sunca, pa osobe koje su zbog profesije ili hobija često izložene UV zračenju… Ako vam se, primjerice, samo jednom u djetinjstvu ili adolescentskoj dobi desila opeklina uz pojavu mjehura kao posljedice prekomjernog izlaganja UV zračenju, rizik od nastanka melanoma se udvostručuje.
U Dermatologiji Nola, modernoj i suvremeno opremljenoj poliklinici smještenoj u zagrebačkoj Štriginoj ulici, na raspolaganju je pregled dermatoskopom. Dermatoskopija je bezbolna dijagnostička pretraga, danas standard u pregledu madeža, premosnica između klasičnog kliničkog pregleda i histopatološke interpretacije operativno odstranjenog tkiva.
Digitalna dermatoskopija
„Rano otkrivanje promjena koje se ne vide golim okom, dubinska analiza pigmenata i strukture pigmentiranih promjena kroz slojeve kože s povećanjem od 120 puta te pohranjivanje slika s ciljem praćenja tih promjena omogućuju izbjegavanje nepotrebnih operativnih zahvata“, govori doktorica Nola, naglašavajući važnost digitalnog dermatoskopa u ranom otkrivanju melanoma. Uz pomoć tog suvremenog uređaja utvrđuju se i indikacije za preventivni operativni zahvat kad je riječ o madežu koji odstupa od normale.
Utvrdi li se da je sumnjiv, atipični madež bit će odstranjen uz lokalnu anesteziju, a izvršit će se i patohistološka analiza tkiva – vrlo detaljna mikroskopska analiza kojoj je svrha otkrivanje mogućih bolesnih stanica. Pacijent se nakon zahvata odmah vraća svakodnevnim aktivnostima – a dobiva i savjet dermatologa o tretiranju ožiljaka.
Što je, zapravo, melanom?
Kako sunčani dani postaju sve češći, tako raste i broj članaka u medijima koji govore o opasnostima od melanoma i nužnosti preventive. S obzirom na broj oboljelih, koji na godišnjoj razini u Hrvatskoj doseže gotovo brojku 600, takvih tema – nikad previše.
A što je, zapravo, melanom? To je zloćudni tumor kože koji može nastati malignom preobrazbom iz madeža ili kao promjena na koži koje prije nije bilo.
To je i najčešći zloćudni tumor kod osoba od 25 do 29 godina. Izlječiv je ako se otkrije – i liječi – u ranoj fazi, a relativno se lako otkriva redovitim pregledom kože.
Estetske indikacije
Naravno, osim medicinskih, postoje i estetske indikacije za uklanjanje madeža. Osim onih koji su sumnjivi ili se pak nalaze na mjestima iritacije (smetaju kod brijanja, izloženi su suncu ili iritacijama rubovima grudnjaka), neki nam se naši madeži naprosto ne sviđaju pa ćemo ih ukloniti iz estetskih razloga. A kojom metodom, preporučit će nam doktorica Ivana Nola.