Premda riječ „rutina“ u brojnim kontekstima ima negativnu konotaciju – jer asocira na dosadu i zamor materijala – u jesen nam baš nekako „sjedne“. Nakon burnog ljeta godi nam nakon posla ušuškati se u dekicu, uključiti TV ili uzeti knjigu, skuhati si čaj… I sve novitete i primamljive ludosti ostaviti da pričekaju – da se malo odmorimo. I tako i sutra, i prekosutra…
Ipak, ne treba se uljujkati baš u svim segmentima života. Recimo, u beauty rutinu mogli biste uvesti neke uzbudljive promjene, ili je čak sasvim promijeniti. I to ne samo zbog nekog općeg balansa, nego zato što koža s vremena na vrijeme naprosto zahtijeva – promjenu.
Nova sezona idealno je područje za reprogramiranje beauty rutine: kao što smo pospremili ljetne haljine i izvadili pletene veste – tako ćemo i ljetne skincare preparate zamijeniti „jesenskima“.
Što kažu društvene mreže
Sezonske statistike s Pinteresta, društvene mreže koja se bazira na odličnim fotografijama – pokazuju da gotovo četvrtina korisnika onamo dolazi kako bi pronašla inspiraciju za nove skincare navike, kako dnevne, tako i noćne. Ono što nas najviše muči u jesen je zapravo oslabljena zaštitna barijera, što se manifestira kao dehidriranost, osjetljivost i sivkast izgled kože.
Neki kažu da je taj zaštitni sloj poput kišne kabanice, dizajnirane da štiti kožu od svega što bi do nje moglo doprijeti. Kad se temperature naglo promijene i započne hladna i vjetrovita sezona, to utječe i na barijeru – koja se oštećuje i pušta u kožu „agresore“ koji uzrokuju upale, crvenilo, pretjeranu osjetljivost...
Kako, dakle, unijeti promjene? Ključno je ostati jednostavan – da nas nove prakse ne bi prebrzo umorile.
Raskošna ulja za čišćenje
Održavanje kože čistom – dakle, umivanje preparatima prilagođenima stanju kože ujutro i navečer – ključni je korak u njezi, koji ne treba mijenjati. Proces prirodnog obnavljanja stanica stvara, naime, sloj koji se treba odstraniti prije nanošenja bilo kojeg drugog kozmetičkog preparata – kako bi aktivne tvari mogle prodrijeti u kožu. Osim toga, mehaničko čišćenje potiče cirkulaciju i ubrzava eliminaciju toksina.
Mlijeka za čišćenje ili kremasti preparati nježni su dovoljno da ih možete koristiti tijekom cijele godine pa nema potrebe za novim formulama. No, imate li suhu kožu, mogli bi vam se svidjeti raskošni balzami ili ulja koja će nadomjestiti izgubljene lipide i smanjili ljuštenje. Također, pri umivanju koristite mlaku, a ne toplu vodu.
Hidratacija prije svega
Izloženost centralnom grijanju i oštar vjetar mogu zaista loše utjecati na kožu. No, pomoći će joj dobra doza hidratacije, koju koži pružaju preparati s hijaluronskom kiselinom.
Kako bi zorno predočio njezino djelovanje, jedan je američki dermatolog proces hidratacije usporedio s pretvaranjem grožđice u zrno grožđa uz pomoć dodavanja vode. Koristite je ujutro, navečer i nakon čišćenja.
Uvedite probiotike
Kako bi koža što dulje ostala lijepa, glatka i sjajna – jednom riječju mladolika – važno je osnažiti njezinu zaštitnu barijeru.
U današnjim uvjetima života to nije nimalo lako jer je koža konstantno „u obrambenoj poziciji“ – izložena onečišćenjima, UV zrakama, klimatizaciji i s njom povezanim temperaturnim šokovima, pogrešno odabranim kozmetičkim preparatima… Da bi se zaštitila, koži mogu pomoći dobre bakterije ili probiotici! Ako još niste, vrijeme je da ih uvedete u njegu kože.
Mliječna i salicilna kiselina
Uz pilinge koje radite na tjednoj bazi, priuštite si i malo konkretniju eksfolijaciju – kemijski piling u nekoj od estetskih poliklinika. To će vam pomoći da vam koža zablista u punom sjaju, posebice ako još od ljeta vučete mrljice i neke sitne nepravilnosti tena.
Možete nabaviti i malo konkretniji piling za kućnu upotrebu – sa salicilnom kiselinom koja savršeno uklanja odumrli sloj kože i ubrzava obnovu stanica ili pak mliječnom – koja ujedno vlaži. Na neko vrijeme zaboravite mehanički piling, koji može oštetiti barijeru kože.