Bore i neujednačen ten prvo su na što pomislimo kada su u pitanju znakovi starenja. Ipak, starenje je proces koji obuhvaća puno više od toga. Njime se mijenjaju različite odrednice muskulature koje utječu na izgled i izraz lica.
Volumen lica
Pretjerane oscilacije u tjelesnoj težini najviše utječu na volumen lica, međutim, on se mijenja i s godinama. I dok se debljanjem, koje je također često uzrokovano godinama i usporavanjem metabolizma, povećava volumen na licu, mršavljenjem, a opet i godinama, lice se „ispuhuje“. Volumen je najočitiji na obrazima, ali i uz liniju čeljusti. S godinama dolazi do promjena u volumenu lica. Ukoliko obrazi „nestanu“ i lice poprimi ispijeni izgled, dermalni fileri rješenje su kojim se može vratiti mladenačka punoća.
Tonus kože
Tonus podrazumijeva napetost mišića, a kada govorimo o koži bez tonusa, obično mislimo na opuštenu i obješenu kožu, odnosno kožu oslabjelog elasticiteta. Koža lica najčešće se počinje opuštati na obrazima, ispod brade i na vratu. Za problem opadanja tonusa krivo je propadanje kolagena i elastina – vlakana koja drže kožu.
Kada koža izgubi elastičnost i tonus, masnoća ispod površine postaje vidljiva. Budući da čvrstinu i elasticitet koži daju nakupine kolagenih vlakana te elastična vlakna koja su položena okomito na površinu epidermisa i u spoju su sa dermoepidermalnom granicom, za problem opuštenog tonusa kože mogu pomoći kreme i preparati koji potiču sintezu kolagena, kao i masaža lica, tretmani radiofrekvencijom i laserima.
Ujednačenost kože i tekstura
Vanjski faktori poput sunca, dima i smoga faktori su koji utječu na teksturu kože i ujednačenost tena. U borbi sa slobodnim radikalima pomažu antioksidansi poput vitamina C. Za ujednačeniji ten bez depigmentacija pomoći će laseri, dok tretmani poput mikrodermoabrazije i kemijskih pilinga otklanjaju odumrle stanice površinskog sloja kože, čineći kožu zaglađenijom.