Crne točkice na čelu, nosu i bradu, poznate kao miteseri, pojave su na koži s kojima se za života susretne gotovo svaka osoba. Što su, kako nastaju, zašto su crni te kako ih tretirati?
Kako nastaju miteseri?
Miteseri, koji se nazivaju još i otvorenim komedonima, nastaju nakupljanjem sebuma koji izlučuju lojne žlijezde u potkožnim porama, što dovodi do začepljenja pora. Većina se lojnih žlijezda nalazi uz korijen dlake, a njihovi se izvodni kanali nalaze uz otvore kroz koje dlaka izbija na površinu kože.
Postoje zatvoreni i otvoreni komedoni. Kada se sebum zadrži ispod površine kože, nastaje „zatvoreni komedon“ sa svijetlim vrhom koji izgleda poput bijelog prištića (eng. whitehead). Zbog povećanog izlučivanja i neprekidnog nakupljanja sebuma, može se stvoriti veliki pritisak koji dovodi do pucanja čepića i probijanja kroz otvor do površine kože. Tako nastaje „otvoreni komedon“ koji nazivamo miteserom (eng. blackhead).
Kod osoba čije su pore proširene, u njima se nakuplja višak sebuma i nečistoća s površine kože te se na licu pojavljuju crne točkice koje nisu upaljene te zapravo nisu akne, već tek nečistoće nakupljene u porama.
Zašto su miteseri crni?
Sebum u porama nije crn sam po sebi. U dodiru sa zrakom oksidira, zbog čega postaje crn. Iz tog su razloga potkožni prištići uvijek bijeli, jer nisu izloženi procesu oksidacije.
Zašto nastaju?
Miteseri nastaju zbog pojačanog lučenja masnoće i proširenih pora. Nastajanje mitesera uvelike ovisi o tipu kože, no stručnjaci upozoravaju da postoji povezanost nastanka mitesera s drugim faktorima, poput hrane koju jedemo.
Masna hrana, mliječni proizvodi i šećeri mogu pogoršati stanje kože, povećati proizvodnju sebuma i uzrokovati pojačan nastanak mitesera. Kao neki od uzročnika, osim hrane, navode se i hormonalne promjene te stres. Ipak, pravilnom njegom, posebno kod osoba čija je koža masna, moguće ih je znatno smanjiti te bitno umanjiti pojavu budućih mitesera.
Zašto ih nije dobro istiskivati?
Mitesere nije dobro dirati jer tako možemo oljuštiti kožu i izazvati stvaranje upala zbog kojih nastaju prištići. Tada ono što je bio „običan miteser“ postaje gnojno upaljeni „prišt“, stoga je istiskivanje mitesera bolje prepustiti stručnjaku.
Ipak, teško se suzdržati od istiskivanja ovih kožnih napasti, stoga pripazite ako ih odlučite sami istiskivati: dobro očistite kožu i prste, a najbolje bi bilo koristiti papirnatu maramicu i blagim potiscima istisnuti miteser iz kože.
Kako njegovati kožu sklonu miteserima?
Prije svega, ako imate mitesere, izbjegavajte teške i masne proizvode za njegu kože koji su na bazi ulja jer će oni dodatno začepiti pore. Koristite lagane, hidratantne proizvode na bazi vode. U borbi protiv mitesera pomoći će niacinamid i salicilna kiselina koji smanjuju izlučivanje sebuma i uklanjaju prekomjerno izlučivanje kod masne kože.
Niacinamid se nalazi u brojnim serumima i proizvodima namijenjenima masnoj koži, a salicilna kiselina (beta-hidroksilna kiselina, BHA) može se naći u losionima, ali i u površinskim kemijskim pilinzima koji mogu pomoći u reduciranju izlučivanja sebuma, a samim time i smanjenju proširenih pora i mitesera.
Pročitajte i: 5 kiselina u njezi kože za koje morate znati
Nemojte stalno čistiti kožu
Najčešća pogreška koju rade osobe s masnom kožom je korištenje previše proizvoda za uklanjanje nečistoća. Pretjerano čišćenje lica može uzrokovati još veće lučenje sebuma – takvim proizvodima se koža dehidrira te zbog toga počinje proizvoditi više masti. Dodatni višak sebuma začepljuje pore i rezultira nastankom prištića i mitesera.