Jedna od najvećih frustracija mnogih žena kad je u pitanju koža ljeti je otkriti učinkovit način za sprječavanje nastanka hiperpigmentacija – smeđih mrlja na koži koje nastaju zbog prekomjernog stvaranja i taloženja pigmenta melanina. Ovaj pigment odgovoran je za boju kože, kose i šarenice oka, a proizvode ga specijalizirane stanice – melanociti. Svi ljudi imaju relativno sličan broj melanocita, ali razlikujemo se po količini melanina u koži – pa stoga i imamo različite puti. O tome kakve sve vrste hiperpigmentacijskih mrlja postoje, što ih uzrokuje i kako ih spriječiti razgovarali smo s dr. Nevijom Dellale, specijalisticom dermatovenerologije.
– Izreka koju dermatolozi često spominju je – koža pamti, a činjenica da su UV zrake jedan od najvažnijih uzročnika u nastanku svih vrsta hiperpigmentacija. Dugotrajno izlaganje suncu od najranijeg djetinjstva slabi mehanizme obrane kože tijekom godina, pri čemu se posljedice vide tek kasnije. Osim toga, važnu ulogu u nastanku hiperpigmentacija imaju spolni hormoni, prvenstveno estrogeni, koji dokazano utječu na starenje kože, nastanak pigmentacija i produkciju sebuma. Poznato je da i trudnice i žene na kontracepcijskoj hormonalnoj terapiji razvijaju sklonost ka melazmi i ostalim hiperpigmentacijama. Nekoliko je tipova hiperpigmentacije: melazma, poslijeupalna hiperpigmentacija i solarni lentigo – objašnjava dr. Delalle.
Melazma ili „trudnička maska“
Melazmu karakteriziraju smeđe-sive pigmentacije koje na koži lica djeluju poput maske, zbog čega je zovu i “trudnička maska”.
Javlja se jednako često tijekom trudnoće, kao i kod žena koje su na oralnim kontraceptivima i na nadomjesnoj hormonalnoj terapiji tijekom reproduktivne dobi ili u menopauzi. Međutim, ne treba zanemariti genetsku predispoziciju, kombinaciju s UV zračenjem i upotrebom raznih lokalnih i sistemskih fotosenzitivnih pripravaka i lijekova.
Poslijeupalne hiperpigmentacije
Poslijeupalne hiperpigmentacije nastaju kao posljedice ozljeda ili upalnih promjena poput akni ili folikulitisa. PIH ili poslijeinflamatorna hiperpigmentacija je stručni naziv za mrljice koje ostanu nakon bubuljica ili akni, ogrebotina, ugriza insekata.
Melanociti, stanice koje stvaraju pigment, zbog prekomjerne stimulacije postanu hipertrofične i pretjerano sintetiziraju melanin koji se zatim prenosi na susjedne keratinocite i makrofage u površinskom dermisu. Za razliku od melazmi, ove mrljice nemaju definirane rubove i mogu varirati u obliku, veličini i boji.
Solarni lentigo
Solarni lentigo još je jedan tip hiperpigmentacije, koji se javlja lokalno. Kronično izlaganje UV zrakama njegov je glavni uzrok.
Mrljice su okruglastog oblika, mogu se pojaviti zasebno ili u skupini, a s godinama se njihov broj povećava. Solarni lentigo se može pojaviti u bilo kojoj dobi, a senilni lentigo zovemo staračkim pjegama i pojavljuje se nakon 40. godine života. Obje pojave su benigne.
Tko je sklon kojem tipu hiperpigmentacija?
– Melazmi su skloniji tamnoputi i žene, lentigines promjenama će biti skloniji oni svijetle puti koji češće izgore na suncu, a gotovo nikada ne potamne, dok je koža sklona aknama pod većim rizikom za razvoj hiperpigmentacija, kao i koža osoba starijih od 50 godina – objašnjava dr. Delalle.
Kako spriječiti i liječiti hiperpigmentacije
Prvi korak u liječenju i sprječavanju je smanjenje izlaganja kože UV svjetlosti.
– To podrazumijeva svakodnevno korištenje kozmetičkih proizvoda sa zaštitnim faktorom. U korištenju preparata fokusirajte se na one koje među aktivnim sastojcima imaju hidrokinon, azelaičnu kiselinu, vitamin C, retinoide, kiseline (glikolnu, feruličnu, salicilnu, mliječnu) i drugo. Obvezno se prije primjene posavjetujte sa stručnjakom, posebice ako ste trudni – napominje dr. Nevia Delalle.
U nastavku donosimo nekoliko proizvoda koji pomažu kod problema s hiperpigmentacijama.
La Roche-Posay Mela B3 serum
Jedna od ključnih karakteristika La Roche-Posay seruma protiv tamnih mrlja je sposobnost ujednačavanja tona kože i oslobađanje od mrlja nakon akni, pružajući koži blistav i jednoličan izgled.
Formuliran s Melasylom, ovaj proizvod se ističe kao inovacija u borbi protiv hiperpigmentacije. Niacinamid, također poznat kao vitamin B3, igra značajnu ulogu u ovoj formuli. Poznat je po sposobnosti umirivanja kože, jačanja njezine zaštitne barijere i posvjetljivanju tamnih mrlja.
Afrodita Professional C10 Vitamin Super Shot
Pigmentacijski korektor s 10 % vitamina C uklanja pigmentne mrlje i sprječava njihov nastanak, i to tako da ometa rad enzima koji proizvodi melanin. Posvjetljuje put i ujednačuje ten.
Ovaj proizvod je poseban jer sadrži Vitamin C nove generacije iz Japana (Ascorbyl Tetraisopalmitate) koji ima 25 puta veću moć u usporedbi s tradicionalno korištenom l-askorbinskom kiselinom. Nakon 16 tjedana svakodnevne uporabe može ukloniti do 100% pigmentnih mrlja, uključujući staračke pjege.
L’Adria Brightening perfecting serum
Zahvaljujući snažnom posvjetljujućem kompleksu ADRILIGHT™ s ekstraktom cvijeta primorskog žilja, ovaj serum pomaže posvijetliti i ublažiti hiperpigmentacijske mrlje, ujednačiti ten i vratiti koži prirodni sjaj.
Zbog svoje lagane teksture serumske emulzije pogodan je za mladenačku kožu sklonu mrljicama nakon prištića koje sporo blijede (PIH), ali i za zrelu kožu s pigmentacijskim mrljama uzrokovanima fotostarenjem.
Skintegra Superba C
Ovaj intenzivni serum sadrži kombinaciju 10% vitamina C, vitamina E i ferulične kiseline i specifično je formuliran za umornu kožu koja pokazuje prve znakove starenja.
Superba C također uspješno tretira pigmentacijske mrlje i neujednačen ton kože. Ester vitamina C je svestrani natrijev askorbil fosfat, poznatiji kao SAP (sodium ascorbyl phosphate). SAP je izuzetno siguran, stabilan i u vodi topiv oblik vitamina C koji na koži funkcionira kao antioksidans efikasan u posvjetljivanju neujednačenog i umornog tena, te održavanju kože blistavo čistom.
Dermalogica PowerBright Dark Spot Peel
PowerBright Dark Spot Peel je kemijski piling za kućnu upotrebu, koji u 15 minuta smanjuje vidljivost melazmi, poslijeupalnih i sunčanih hiperpigmentacija.
Formula je osmišljena tako da svi sastojci djeluju u sinergiji kroz tri procesa – eksfolijacija, obnova stanica i umirenje kože. Snažna kombinacija četiriju kiselina – mandelične, glikolne, fitinske i glukonolaktona (poli hidroksi kiseline) – djeluju kao eksfolijanti, smanjujući hiperpigmentacije i ujednačavajući boju tena. Enzim bundeve, traneksamična kiselina i niacinamid djeluju, pak, kao pojačivači te pridonose posvjetljivanju i ubrzavanju stanične obnove.