Neke stvari nikada ne prerastemo. Primjerice, griz s čokoladnim mrvicama. Ili šnenokle. To su sretna mjesta, madlene koje nas katapultira u vremena kada je sve bilo mnogo jednostavnije. I kada smo jeli čokoladu bez straha od prištića. Neke stvari bismo pak željeli prerasti, ali se one ne daju unatoč našem trudu. Mogli bismo sastaviti popis, ali ćemo se zadržati na jednom – aknama.
Žene češće traže pomoć
Istina je, akne se najčešće javljaju u doba puberteta i adolescencije i upravo zato skloni smo generaliziranju i izjavama kako su akne bolest mladosti. Međutim, mnogim ženama i muškarcima one predstavljaju problem i u odrasloj dobi, odnosno nakon 25. godine života. Također, češće su kod žena nego kod muškaraca i žene češće traže pomoć liječnika kada im se pojave akne.
Statistika pokazuje kako su akne prisutne kod 70% žena u dobi od 16 godina, 50% kod žena u 20-im godinama, 25% kod žena u 30-im godinama, a nešto više od 10% žena u 40-im godinama boluje od klinički signifikantnog oblika akne. Nakon 50., ulaskom u postmenopauzalni period, učestalost akne je manja od 5%.
Problem se ne kamuflira nego rješava
U nacionalnoj kampanji #pokazise, čiji je cilj potaknuti mlade, ali i osobe svih životnih dobi, da aknama pristupe kao problemu koji se ne kamuflira nego rješava, poliklinike i dermatolozi širom Hrvatske osigurali su besplatne preglede te odgovaraju na sva naša pitanja vezana uz ovu bolest.
Ovaj put, govorimo upravo o aknama u odrasloj dobi, ali i o mjestima na tijelu na kojima se javljaju. Neka od njih možda nisu vidljiva poput lica, ali nas jednako muče. Naši su sugovornici dr. Tanja Vrčić iz Poliklinike Hilarus, dr. Nika Franceschi iz Poliklinike Mazalin i dr. Lidia Nežić Kosanović iz Ordinacije Lidia Nežić Kosanović.
U odrasloj dobi, akne se najčešće javljaju 30-ima. Uzrokuje li ih stres, čokolada, nepravilna njega ili hormoni, odgovara dr. Tanja Vrčić iz Poliklinike Hilarus.
“Mehanizam nastanka akne u svakoj životnoj dobi žene je jednak, ali je potaknut različitim faktorima – endogenim i egzogenim, menstruacijskim ciklusom, upotrebom kozmetike… Hormonski disbalans je prvi na popisu uzroka koji moramo evaluirati. Androgeni hormoni stimuliraju rast žlijezda lojnica u koži i potiču stvaranje sebuma (loja) te potiču stvaranje upalnih lezija. Najčešći uzrok endogene hiperandrogenemije kod žena je sindrom policističnih jajnika, rjeđe su druge bolesti jajnika, ali u svakom slučaju je potrebna konzultacija s ginekologom i endokrinološka obrada”, kaže dr. Vrčić.
Pušenje se također danas povezuje s nastankom akni, provode se studije čiji je cilj direktno povezati pušenje s pogoršanjem akne. Utjecaj raznih kozmetičkih pripravaka na razvoj akne je pak vrlo individualan, kaže naša sugovornica. Izraz “acne cosmetica” opisuje pojavu primarno komedona, a posljedično i upalnih promjena kao odgovora na primjenu nekih kozmetičkih sredstava. No danas većina kozmetičke industrije testira proizvode na potencijal tzv. komedogenosti tako da bi količina kozmetičkih pripravaka koji uzrokuju akne trebala biti minimalna.
Akne i hrana?
“Neke studije upućuju na to da IGF (inzulin-like faktor rasta) igra ulogu u nastanku akne zajedno s drugim čimbenicima u tom procesu. Generalno možemo reći da su to namirnice s visokim glikemijskim indeksom. Često se postavlja pitanje o ulozi čokolade u nastanku akne – neki smatraju da uzimanje čokolade pogoršava akne dok drugi tvrde da za takvu konstataciju nema dovoljno dokaza. U toj raspravi treba uzeti u obzir i činjenicu da nisu sve čokolade iste.
Što se tiče uloge stresa kao uzročnog faktora u pojavi ili pogoršanju nastanku akne, neke medicinske publikacije su potvrdile korelaciju između pojačanog stresa i pojave ili pogoršanja akne dok druge nisu potvrdile statistički značajne razlike. Ono što svakodnevno viđamo jest utjecaj akne na psihičko zdravlje pacijenata, tj. negativan utjecaj akne na zadovoljstvo izgledom i samopouzdanje”, objašnjava dermatologinja.
Osim na licu, akne se često javljaju i na tijelu, a zbog strukture i debljine kože te rasporeda lojnih žlijezda, među najkritičnija područja spadaju prsa, ramena i leđa. Zašto se javljaju akne na leđima i prsima, objašnjava dr. Nika Franceschi iz Poliklinike Mazalin.
“Na leđima i prsima, kao i na licu, nalaze se brojne sebacealne (lojne) žlijezde koje sudjeluju u nastanku akni. Mehanizam nastanka je kompleksan i uključuje prekomjerno stvaranje sebuma i hiperkeratinizaciju, što dovodi do začepljenja pora, razmnožavanja bakterija na koži i upale. Brojni čimbenici utječu na pojavu akni kako na licu, tako i na leđima i prsima, poput hormonske neravnoteže, mikrobioma kože, prehrane, određenih lijekova, stresa, kozmetike koja začepljuje pore, suhe kože i genetike”, kaže dr. Franceschi i nastavlja:
“Čimbenici koji su specifični za nastanak akni na leđima i prsima, jer mogu začepiti pore, su trenje, koje može biti prouzročeno uskom odjećom ili ruksakom, kao i pretjerano znojenje uzrokovano primjerice vježbanjem. Osim toga, deterdženti za pranje rublja s bojama ili mirisima te parfemi mogu dovesti do iritacije, a potencijalno i nastanka akni”.
Na pitanje treba li akne na psima i dekolteu tretirati drugačije nego na licu, odgovor smo potražili kod dr. Lidije Nežić Kosanović iz Ordinacije Lidia Nežić Kosanović.
“Koža na području ramena i dekoltea je izrazito tanka, no zbog uske odjeće često je izložena iritacijama, pa brojnim ženama upravo na tom dijelu tijela često izbijaju akne. Najčešće se radi o “mehaničkim” aknama koje nastaju zbog nakupljanja znoja ispod uskih naramenica odjeće i grudnjaka, kao i ispod donjeg pojasa grudnjaka. Tijelo zbog ponavljajućeg pritiska počinje proizvoditi više sebuma, koji s vremenom začepljuje pore i uzrokuje akne”, odgovara dr. Nežić Kosanović i zaključuje:
“Takve akne u principu ne treba tretirati drugačije od onih na licu. Međutim, sve ovisi o kliničkoj slici, pacijenta treba pregledati, uzeti anamnezu i nakon toga odrediti terapiju.”
Briga o koži počinje pravilnom njegom
Sponzori akcije #pokazise su poznati brendovi posvećeni brizi o koži JeuDérm, Omnibiotic, Metacare, Bioderma, Advanced Nutrition Programme, Forever Young i Novexpert, Eau Thermale Avène, Ducray, Eptaderm, Skintegra, Gloria Prirodna kozmetika i Alkmene. Partneri u projektu odabrali su proizvode koji ciljano djeluju na akne te pripremili niz pogodnosti prilikom njihove kupnje.
OMNi-BiOTiC 6 i META-CARE Cink Plus
Povezanost zdravog organizma i, posebice, zdravog probavnog sustava sa zdravljem kože odavno je poznata. Neuravnotežena prehrana, pretjeran unos šećera i industrijski prerađenih namirnica utječe na čitav organizam, pa i na mikroorganizme u našim crijevima koji pridonose zdravlju kože.
OMNi-BiOTiC® 6 i META-CARE® Cink Plus sudjelovanjem u akciji pomažu u podizanju svijesti o važnosti zdravog probavnog trakta kod osoba pogođenih problemom akni, a prvi korak je – uključivanje probiotičkog suplementa. Također, jedinstvena kombinacija spoja cinka, cinkovog pikolinata, biotina i kolagena u suplementu META-CARE® Cink Plus podržava održavanje normalne kože i sluznica.
Dermozmetička linija ciljano namijenjena za čišćenje, njegu i jačanje masne kože sklone aknama djeluje na regulaciju sebuma, smanjuje vidljivost pora i smanjuje upalu, bez ometanja u slučaju korištenja dermatološke terapije.
EPTA AC matirajuća emulzija je namijenjena za normaliziranje lučenja sebuma kod kože sklone aknama. Njezina cjelovita formula smanjuje prekomjerno lučenje sebuma i kontrolira proliferaciju bakterija, osiguravajući dugotrajan matirajući učinak. Može se koristiti samostalno ili uz dermatološke tretmane..
Alkmene My Tea Tree Oil 3u1 tretman za čišćenje lica
My Tea Tree Oil 3u1 tretman za dubinsko čišćenje lica sadrži 100 % prirodno ulje čajevca farmaceutske kvalitete s antibakterijskim, protuupalnim i antiseptičkim djelovanjem. Daje koži mekan i gladak osjećaj, regulira proizvodnju sebuma, učinkovito čisti, a može biti piling i djelotvorna maska za lice.
Sadržava i aktivni sastojak cink PCA, koji se često koristi u njezi kože i osigurava čist i ujednačen ten. Formula za dubinsko čišćenje pora s jedinstvenom kombinacijom ulja čajevca i cinka PCA dokazano smanjuje prištiće i mitesere. Koža se učinkovito čisti od čestica prljavštine, viška sebuma i šminke bez isušivanja.
Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji.