Može li se prehranom usporiti proces starenja, kako je ono što unosimo u organizam povezano s ljepotom kože i koliko važnu ulogu igra kolagen? Razgovarali smo s dipl. ing. Mašenjkom Katić, magistrom nutricionizma s dugogodišnjim iskustvom u istraživanju hrane i razvoju proizvoda, iza koje je bogato iskustvo rada u zdravstvenim institucijama u Hrvatskoj i SAD-u.
Poseban fokus u njenom radu čine prirodne mineralne vode i funkcionalni napitci sa specifičnim nutritivnim benefitima. Nas su, logično, zanimali nutritivni benefiti koji imaju ulogu u prevenciji preranog starenja i očuvanje dugotrajne mladolikosti kože.
Magistra Katić otkrila nam je i ulogu kolagena u koži te kako ga najlakše nadoknaditi, a samo za čitatelje Estetica.hr složila je kratki vodič za anti-age prehranu od 20-ih do 60-ih, savjetujući što sa svakim desetljećem uvrstiti u prehranu, kako bi koža dugotrajno ostala mladolika.
Što je kolagen i kakva mu je uloga u koži?
Kolagen je fascinantan vlaknasti protein u našem tijelu, koji ima specifična mehanička svojstva i strukturu, pomoću kojih pomaže tkivima podnijeti istezanje. On je sastavni dio tetiva i hrskavica, kosti, mišića, unutarnjih organa, krvnih žila, oka, zuba i kože. Budući da je kolagen strukturni dio vezivnog tkiva koji doprinosi čvrstoći, gipkosti i stalnoj obnovi stanica kože, od vitalnog je značaja za elastičnost kože.
Kako su povezani znakovi starenja i smanjenje udjela kolagena u organizmu?
Starenjem se usporava proizvodnja kolagena te slabi struktura stanica. Koža postaje tanja i osjetljivija, pojačano se bora, kosa gubi vitalnost, tetivama i ligamentima se smanjuje elastičnost a zglobovi postaju krući i manje pokretni.
Službeni podaci iz istraživanja pokazuju da nakon 25. godine gubimo oko 1,5 posto kolagena godišnje, čime razina kolagena u organizmu drastično opada. Kako nadoknaditi kolagen u organizmu?
Za početak je potrebno promijeniti rizične navike, poput pušenja i pretjeranog izlaganja suncu. Pušenje djeluje degradirajuće na kolagen, pa tkiva brže stare, što se ogleda u jačem boranju kože i većem riziku nastanka parodontoze u pušača (upale zubnog mesa, kosti i tkiva koja podupiru zube), kao i težem zarastanju rana nakon operativnih zahvata. Pretjerano izlaganje suncu također utječe na oštećenja kože, koja se potom ne može u potpunosti regenerirati.
Nakon uklanjanja tih rizičnih čimbenika, uz pravilnu prehranu, primjerenu tjelesnu aktivnost i dovoljno sna, naša genetika će odraditi svoj maksimum.
Možemo li prehranom usporiti pojavu znakova starenja?
Pravilna prehrana jedan je od temelja normalnog i zdravog starenja, a istraživanja pokazuju da je mediteranska dijeta ona koju bismo trebali slijediti. Svakodnevni unos voća, povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki i orašastih plodova, dva puta tjedno riba i perad, te maslinovo ulje i začinsko bilje, temelj su ove prehrane.
Uz navedeno, žene ne bi trebale piti više od 1,5 dcl, a muškarci više od 3 dcl vina dnevno. Dovoljan unos vode iznimno je važan i često podcijenjen. Kod sjedilačkog načina života, to je 8 do 10 čaša vode raspoređenih tijekom dana, dok se kod pojačanih tjelesnih napora i temperature okoline, potrebe za vodom povećavaju. Suha koža jedan je od znakova nedovoljnog unosa vode.
Put od 20-ih do 60-ih, što sa svakim desetljećem uvrstiti u prehranu za mladolikost kože?
Ako ste u dvadesetima, ograničite konzumaciju „brze“ hrane, šećera i kofeina. Naučite pripremati mediteranska jela. Unos voća i orašastih plodova ili kuhanog jaja i jogurta bit će idealan snack umjesto grickalica. Ukoliko ste anemični, ne izbjegavajte meso, a zeleno povrće pokapajte limunovim sokom. Dobar status željeza i vitamina C ogledat će se i na ljepšoj koži.
Tridesete često donose nove obiteljske obveze pa je potrebno dobro se organizirati. Pokušajte planirati tjedni jelovnik, te u hladnjaku imati povrće poput zelene salate, lešo brokule ili mahuna koje ćete pomiješati s tunom ili sardinama i dobiti hranjivu salatu. Par gutljaja soka od cikle i mrkve, osvježit će vas, a njihovi pigmenti bit će prirodni saveznik ljepšeg tena.
U četrdesetima vodite računa o zadržavanju odgovarajuće tjelesne težine. Dan može započeti s bobičastim voćem, jogurtom i zobenim pahuljicama. Mrkva narezana na štapiće i namaz od slanutka bit će odlična kombinacija za užinu ili večernji obrok. Za ručak pileći paprikaš, palenta i salata. Nekoliko suhih ili svježih marelica za desert izvor su beta karotena koji organizmu služi za sintezu vitamina A, zaštitnika zdrave kože i blistavog tena.
Pedesete su vrijeme za prehranu bogatu nutrijentima i vlaknima kroz unos masne ribe, mahunarki te gljiva koje su izvor vitamina D. Povrće i voće su neizostavan izvor vitamina C. Bogate juhe od kostiju donose tijelu aminokiseline od kojih se formira kolagen, a u jelovnik uvrstite i dva oraha dnevno – oni pozitivno djeluju na stijenke krvnih žila i cirkulaciju.
U šezdesetima nastavite pratiti prehranu iz prethodnog razdoblja. Hranu dobro žvačite (maksimalno koristite nož i vilicu za usitnjavanje hrane). Krem juhe od povrća poput tikve i mrkve, gljiva, brokule, zatim pečeni batati i cikla, te tradicionalna hladetina, servirana s limunovim sokom svakako će doprinijeti i zdravlju i ljepoti kože.
Trendovi se sve više okreću u smjeru unošenja kolagena u organizam, umjesto na kožu – možete li nam usporediti razliku između unošenja kolagena u organizam i nadoknade kolagena kroz preparate koji se nanose na kožu?
Kolagen je protein koji se u organizmu sintetizira od aminokiselina glicina, prolina i hidroksiprolina, koje se povezuju određenim redoslijedom u lance, tvoreći spiralnu strukturu poput užeta. U organizmu se sintetiziraju razni tipovi kolagena, ovisno o potrebi i svaki od njih ima specifična mehanička svojstva. Proizvodi koji sadrže kolagen, poput krema za kožu, teško mogu povećati sam sadržaj kolagena u koži jer su molekule kolagena prevelike da bi se apsorbirale kroz kožu. Doprinos takvih proizvoda se najčešće može pripisati povećanju vlažnosti kože.
U kojim se namirnicama nalazi kolagen?
Kolagen je bjelančevina koja se nalazi u namirnicama poput mesa, jaja i ribe. Naše tijelo u procesu probave razgrađuje kolagen, kao i ostale proteine iz hrane, na aminokiseline koje se apsorbiraju u cirkulaciju. Kolagen, potreban našem tijelu, sintetizira se zatim u našim stanicama iz aminokiselina, pri čemu je neophodan vitamin C. Zato je važno u prehrani imati kvalitetne bjelančevine te dovoljno voća i povrća.
U Hollywoodu već iznimno popularna, voda s kolagenom posljednja je u nizu inovacija u pomlađivanju kože koja je osvojila hrvatsko tržište. Kako djeluje voda s kolagenom – konkretno Jana kolagen beauty, prvi takav proizvod u Hrvatskoj?
Jana kolagen beauty je zanimljiv proizvod jer sadrži posebnu vrstu bioaktivnog peptida kolagena, puno manjih komponenti od originalne molekule kolagena. Ta drugačija forma omogućava njihovu laku i brzu apsorpciju iz probavnog sustava u krv.
Što to znači za našu kožu?
Istraživanja pokazuju da ova patentirana forma kolagena smanjuje dubinu bora, poboljšava izgled kože te povećava njenu elastičnost (osobito u žena iznad 50 godina). Unosom od 2,5 g dnevno, potvrđeni su značajni učinci nakon osam tjedana primjene, iako su poboljšanja u odnosu na placebo, uočena već nakon četiri tjedna.
Koliki je dnevni preporučeni unos Jane s kolagenom i nakon koliko vremena možemo očekivati pozitivne učinke na koži?
Jana kolagen beauty sadrži upravo 2,5 g peptida kolagena u boci od 500 ml, pa je to ujedno i preporučena količina dnevnog unosa. Značajni pozitivni učinci u provedenim ispitivanjima pokazani su nakon osam tjedana primjene.
S ljetom smo ušli u razdoblje visokih temperatura. Kako prilagoditi prehranu dolasku velikih vrućina? Što je potrebno nadoknaditi organizmu?
Lagana hrana, poput salata i kuhanog ili pečenog povrća s maslinovim uljem s malo ribe ili mesa te voće, odlični su saveznici koji će nam održati energiju i svježinu. Odgovarajuća hidracija, odnosno unos vode iz svih izvora je od ključnog značaja. Tekućinu treba uvijek nositi sa sobom kako ne bismo žedni ostali negdje „zarobljeni“ u gužvi.