U posljednje vrijeme češće nazivan glicerolom, glicerin je jedan od najčešćih sastojaka u kozmetičkim proizvodima, a sadrže ga pretežito formule namijenjene njezi suhe i oštećene kože.
Štiti od vanjskih utjecaja i čuva vlažnost
Njegova je primarna funkcija zaštita kože od vanjskih utjecaja i očuvanje prirodne mekoće i vlažnosti kože. Službeni termin kojim ga kozmetolozi opisuju je humektans, što znači da privlači vodu iz okoline i donjih slojeva kože, kako bi površini kože pomogao nadoknaditi izgubljenu vlagu.
Prirodno se glicerin nalazi u svim lipidima (mastima), i onima biljnog i životinjskog porijekla, a u današnjim laboratorijskim uvjetima moguće ga je i sintetički proizvesti. Važno je napomenuti i da se prirodno nalazi i u našoj koži te da ga je, baš poput kolagena i hijalurona, poželjno nadoknaditi ako primijetimo da nam ga nedostaje.
Sastavni dio vlaženja i regeneracije kože
Ako niste znali, glicerin ili glicerol je zapravo prema formuli trostruki alkohol, a ova slatkasta, bezbojna tekućina bez mirisa poznata je kao iznimno dobro otapalo, zbog čega se u kozmetici koristi svakodnevno, jer se mnoge tvari u njemu rastapaju mnogo bolje i brže nego u primjerice vodi ili drugim oblicima alkohola.
Ovaj naizgled jednostavan sastojak sastavni je dio vlastitog kožnog sustava za vlaženje, zbog čega ga koža izvrsno podnosi i lako iskorištava nanesenog u topikalnim proizvodima. Zahvaljujući njegovoj sposobnosti privlačenja, upijanja i dugotrajnog zadržavanja vode, smatra se jednim od najsnažnijih ovlaživača kože, zbog čega se često koristi u proizvodima za regeneraciju funkcije kožne barijere i povećanje elastičnosti kože.
Osim toga, dokazano ublažava i smanjuje kožne iritacije i oštećenja, a najviše odgovara suhoj koži, onoj sklonoj iritacijama, kao i koži čija je prirodna zaštitna barijera oštećena.
Iznimno koristan, ali nikada u čistoj formi
Uzevši u obzir njegove sposobnosti zadržavanja vlage, jasno nam je da je glicerin iznimno koristan sastojak u ovlaživanju i obnovi kože, no dermatolozi i farmaceuti upozoravaju da ga na lice nikada ne bismo mogli nanijeti u njegovoj čistoj formi. Osim što je riječ o alkoholu, sporna je i njegova funkcija privlačenja vode.
Naime, iako ja zadržavanje vlage više nego poželjno, s njenim je privlačenjem potrebno biti oprezan – čisti glicerin će vodu iz dubljih slojeva povući u površinske, preko kojih će koža vrlo lako izgubiti vlagu, a dublji će slojevi ostati dehidrirani. Ne brinite, ovakav učinak izazvao bi samo čisti glicerin, a u svojim ga omiljenim kozmetičkim proizvodima nalazimo upravo onakvog kakvog želimo – u kombinaciji s mastima.
U optimalnoj koncentraciji, glicerin predstavlja do 10% u odnosu na druge sastojke, pri čemu doprinosi regeneraciji kože i prevenciji preranih znakova starenja.
Iznimno širok raspon primjene
Još jedna od njegovih prednosti je i ta da uspješno sprječava zadebljanja kože i ubrzava zacjeljivanje ozljeda, zbog čega se vrlo često nalazi u kremama za suhu i oštećenu kožu, kao i onima namijenjenima za kožu nakon izlaganja suncu, jer gotovo da ne postoji sastojak koji će tako brzo nadoknaditi kožu svu izgubljenu vlagu.
S obzirom na to da je riječ o iznimno korisnom sastojku, preporučujemo da ga potražite na etiketama krema i losiona te u svoju rutinu uključite proizvod s glicerinom, ili ako vam je draže – glicerolom.