Pojava akni (lat. Acne vulgaris) danas je jedna od najčešćih bolesti kože, čak 85 posto adolescenata ima neki oblik akni, a iako su primarno bolest mladih, čak do 12 posto žena i 3 posto muškaraca imaju trajne akne do sredine 40-ih godina.
Što utječe na pojavu akni?
Akne su rezultat kompleksnog međudjelovanja različitih unutrašnjih i vanjskih čimbenika na pilosebacealnu jedinicu kože. Iako nasljedna uloga u razvoju akne nije do kraja razjašnjena, broj, veličina i aktivnost žlijezda lojnica nasljeđuju se, pa ako su majka i otac imali akne, velika je vjerojatnost da će ih imati i njihova djeca.
Osim genetike, na pojavu akne mogu utjecati različiti hormoni, policistični jajnici lijekovi, izloženost okluzivnim supstancama na radnom mjestu (industrijska ulja, klorirani aromatski ugljikovodici i sl). Čimbenici koji pridonose stvaranju akni su i prekomjerna konzumacija mliječnih proizvoda, ugljikohidrati, komedogena šminka i komedogeni proizvodi za lice.
Lice, dekolte, leđa i ramena
Akne se najčešće javljaju na licu, dekolteu, gornjem dijelu leđa i ramenima, a njihov izgled kombinacija je neupalnih i upalnih promjena pa postoje različite podjele prema obliku i težini kliničke slike.
Najblaži, neupalni oblik akne su komedoni ili miteseri. Upalni oblici su manji i veći prištići te veće upalne, dublje smještene promjene koje nazivano ciste i nodusi.
Akne u odrasloj dobi
Akne u odrasloj dobi uglavnom se pojavljuju kod žena, a najčešće nastaju zbog hormonalnih poremećaja poput policističnih jajnika. Klinička slika najčešće su blage do umjerene akne koje su perzistentne, kod žena se uočava predmenstrualno pogoršanje, dok pogoršanje nastaje i nakon korištenja teške, okluzivne šminke te pod utjecajem pušenja.
Terapija akni u odrasloj dobi ne razlikuje se značajno od adolescentnih akni, ali s obzirom na perzistenciju promjena, često su potrebne agresivnije terapije i za blaži oblik bolesti. U sistemnoj terapiji učinkovito se pokazala hormonalna terapija, a u lokalnoj terapiji azelaična kiselina koja osim protuupalnog i komedolitičkog djelovanja ima i depigmentacijski učinak. S obzirom na to da starenjem koža postaje pojačano suha, potrebno je kod takvih pacijenata izbjegavati sredstva koja dodatno isušuju kožu.
Kako ih liječiti?
Liječenje akni kombinacija je lokalne terapije koja čini osnovu terapije i provodi se kod svakog pacijenta. Cilj terapije je utjecaj na neki od četiri uzročna čimbenika akni (hiperkeratoza, seboreja, razvoj bakterije Propionibacterium acnes i upala).
Lokalnom terapijom uvijek se nastoji spriječiti začepljenje pora i posljedično stvaranje komedona kao i ukloniti višak lipidnog sloja te smanjiti broj bakterija. Osnova lokalne terapije je keratolitičko sredstvo, u prvoj liniji lokalni retinoidi (derivata vitamina A) te salicilna kiselina koja ima i blag protuupalni efekt, a zbog iritirajućeg efekta potiče brže sušenje aktivnih promjena.
Terapija akni dugotrajna je i ponekad je potrebno nekoliko tjedana da se vidi učinak terapije, a simptomi se prije poboljšanja mogu kratkotrajno i pogoršati. Nakon postizanja rezultata potrebna je terapija održavanja, a uz sistemsku terapiju isotretinoinom potrebna je dodatna hidracija kože zbog intenzivne suhoće.
La Roche-Posay Effaclar Duo [+]
Pored tretmana koji postoje za uklanjanje nepravilnosti, njega koja se primjenjuje također igra veliku ulogu. Kožu skonu aknama treba redovito čistititi i tretirati kvalitetnim proizvodima, a jedno od mogućih rješenja koje će ublažiti stanje problematične kože su proizvodi poput onih iz linije Effaclar La Roche-Posay-a. Ova specijalizirana, nekomedogena njega namijenjena je za dubinsko čišćenje lokaliziranih nepravilnosti. Idealna je za kožu sklonu nepravilnostima, začepljene pore i uklanjanje viška sebuma.
Inovacija aktivnih sastojaka pruža učinkoviti tretman kod uklanjanja crvenih i smeđih mrlja. Procerad, patentirani ceramid, štiti kožu od pojave crvenih ili smeđih mrlja. Ovaj aktivni sastojak omogućuje jače djelovanje ostalih aktivnih sastojaka koji djeluju protiv nepravilnosti na koži: niacinamida – referentnog protuupalnog aktivnog sastojka za intenzivno umirenje kože i sprječavanje nastanka nepravilnosti, pirokton olamina koji djeluje u borbi protiv proliferacije bakterija, LHA i salicilne kiseline koje ostvaruju komplementarno keratolitičko djelovanje, dok ciljana linolenska kiselina regulira keratinocite. Nanosi se lokalno dok ne nestanu nepravilnosti i koži vraća savršeno ujednačenu površinu, a može se koristiti i prije nanošenja makeupa.
Kiehl’s Blue Herbal Spot Treatment
Blue Herbal Spot Treatment njega je za problematičnu kožu koja sadrži sastojke koji otklanjaju nepravilnosti na koži i preveniraju nastanak novih. Sastojci poput salicilne kiseline, ekstrakta kore cimeta i korijena đumbira namijenjeni su upravo masnoj koži, sklonoj prištićima. Sadrži preparate koji nježno i efikasno suše i čiste kožu od nastalog prištića. Ovaj prozirni pripravak brzo ulazi u pore i pomaže prevenciji i eliminiranju većine prištića.
Avène Cleanance Expert Emulzija
Za kožu sklonu nepravilnostima, Avène Cleanance Expert emulzija učinkovita je njega koja djeluje na blage do umjereno jake nepravilnosti poput prištića i mitesera. Aktivni sastojak Diolényl s trostrukim selektivnim djelovanjem smanjuje proliferaciju bakterija i crvenilo te potiče otklanjanje prištića, X-PressinTM svojim keratolitičkim djelovanjem pomaže otklanjanju mitesera dok Monolaurin regulira povećanu proizvodnju sebuma. Avène termalna voda umiruje, djeluje antiiritirajuće i ostavlja trenutni osjećaj ugode na koži.