Piše dr. sc. Željana Bolanča, spec. dermatovenerologije
Sunce smo jedva dočekali, ne samo zbog prijeko potrebne doze vitamina D, nego i zbog nekog optimizma koji uvijek dolazi u paketu sa suncem. No, taj nam „paket“ osim benefita za zdravlje i psihičko stanje donosi i neke manje ugodne faktore – a to su UV zrake. Dokazano je da UV zračenje uvelike utječe na kožu uzrokujući njezino preuranjeno starenje, opekline od sunca, tumore kože i imunosupresiju.
Postoje tri vrste UV zračenja: UVC, UVB i UVA. Ozonski omotač apsorbira 100 % UVC, 90 % UVB i minimalnu količinu UVA. Iz tog razloga, oštećenje ozonskog omotača povećava prodiranje UV zračenja, zbog čega apliciranje proizvoda sa zaštitnim faktorom nije samo dermatološki trend – nego uvjet bez kojeg se ne može.
Spektar sunčevog zračenja
UVA zračenje je povezano sa starenjem kože i pojavom karcinoma. Prodire duboko u sloj kože i stvara slobodne kisikove radikale neizravno oštećujući DNA. UVA čini do 95 posto UV zračenja koje dopire do zemlje.
Te zrake održavaju istu razinu snage tijekom dnevnog svjetla, i to tijekom cijele godine, zbog čega bi se kreme sa zaštitnim faktorom trebale biti „stalni postav“ u vašoj torbi. Dakle, svi smo tijekom života izloženi visokoj razini UVA zraka, povezanih sa “zaštitom širokog spektra” (eng. Broad-spectrum) koju vidite na naljepnicama proizvoda za sunčanje.
UVB zračenje pak prodire i oštećuje površinski sloj kože. Premda izloženost suncu dovodi do divne brončane boje tena, preplanulost je samo jedna strana medalje. Druga strana nije tako zavodljiva, a odnosi se na opekline, u nekim slučajevima čak i na pojavu mjehura.
UVB je povezan s oznakom SPF/Sun Protection Factor/ na kremama sa zaštitnim sredstvima. SPF pokazuje koliko dugo koža može biti izložena UV zračenju do pojave crvenila, a u usporedbi s vremenom bez zaštitnog sredstva. UVB zračenje je najizraženije u našim krajevima od ranog proljeća do kasne jeseni, u razdoblju od 11 do 16 sati, ali može oštetiti kožu i tijekom cijele godine, osobito na višim nadmorskim visinama te na snijegu i ledu.
Kako pravilno nanijeti kremu za sunčanje
Fotozaštita uključuje primarne i sekundarne načine zaštite. Primarni su kreme sa zaštitnim sredstvima (SPF), koje se mogu podijeliti na fizičke – koji reflektiraju i rasipaju svjetlost – i kemijske koji apsorbiraju svjetlost. Ovdje su uključene i sunčane naočale, zaštitna odjeća i šeširi. Sekundarni načini zaštite su antioksidansi i enzimi za popravak DNA, koji pomažu u ograničavanju oštećenja kože. Najučinkovitiji antiokisdansi su vitamin C, vitamin E, silimarin i polifenoli zelenog čaja.
Ključ učinkovitosti kreme sa zaštitnim sredstvom je u načinu primjene te u apliciranoj količini. Treba, naime, nanijeti jednoličnu količinu kreme 10 – 15 minuta prije izlaganja suncu. Odgovarajuća količina za nanošenje je 2 mg / cm2, što je ekvivalentno primjeni od 30 ml za čitavu površinu tijela. Kremu za sunčanje treba nanijeti svaka dva sata i nakon znojenja ili plivanja.
Zanimljivo je da SPF 50 + nudi samo nešto bolju zaštitu od SPF 30 +, blokirajući oko 98 % UV zračenja, za razliku od SPF 30 + koji blokira oko 96,7 %. Međutim, s obzirom na to da je poznato da prosječni korisnik nanese tek između 20 i 50 % količine koja bi bila dovoljna, savjetuje se korištenje SPF 50+. Ako se pak držite propisane količine, SPF 30 + sasvim vam je dovoljan.
Tko bolje štiti: bijela majica ili crna?
Odjeća je također oblik fotozaštite, čija se učinkovitost očituje kroz UV zaštitni faktor (UPF) – koji mjeri prijenos UVA i UVB kroz tkaninu. Tkanine svijetlih boja manjeg su SPF-a u usporedbi s tamnim bojama. Sve u svemu, odjeća pruža uravnoteženu količinu zaštite i protiv UVA i protiv UVB zračenja, ali samo ako ima oznaku UPF. Usporedbe radi, prosječna bijela pamučna majica pruža zaštitu između 5 i 7, dok mokra pruža oko 3. Tamnije ili crne majice pružaju zaštitu između 7 i 10.
Šeširi su promjenjivi oblik fotozaštite koji ovisi o širini oboda, materijalu i tkanju. Šešir širine oboda više od 7,5 cm ima SPF 7 za nos, 5 za vrat, 3 za obraze i 2 za bradu. Šešir širine oboda od 2,5 do 7,5 cm ima SPF 3 za nos, 2 za vrat i obraz i 0 za bradu. Šešir s rubom užim od 2,5 cm ima SPF od 1,5 za nos i minimalnu količinu za bradu i vrat.
Sunčane naočale su oblik fotozaštite očiju. Izlaganje suncu može rezultirati mnogim bolestima oka poput katarakte, koje su izravna posljedica izlaganja suncu, posebno UVB zračenju. Kronična izloženost rezultira stvaranjem mrene i karcinoma oka. Sunčane naočale trebale bi apsorbirati 99 % do 100 % cijelog UV spektra. Kontaktne leće također mogu pružiti fotozaštitu očne leće. Međutim, one ne štite prednji dio oka.