Ginekomastija je benigno povećanje muških grudi koje nastaje kao rezultat hipertrofije ili povećanja žljezdanog parenhima dojke i nakupljanja potkožnog masnog tkiva. Ponekad se manifestira i sekrecijom malih količina mlijeka ili sličnog iscjetka. Jedan od tri muškarca mlađih od 40 godina pati od određenog stupnja ginekomastije, a iznad pedesete godine gotovo polovina muškaraca ima povećane muške grudi.
Uzroci ginekomastije uglavnom su nepoznati, premda se općenito smatra da se radi o disbalansu spolnih hormona ili reagiranju tkiva. Povećane muške grudi mogu nastati zbog hipertrofije žljezdanog tkiva dojke, obilnih naslaga masnog tkiva, a najčešće se radi o kombinaciji navedenih faktora. Naglašene grudi kod muškaraca javljaju određene smetnje i osjećaj neugode. Korekcija povećanih grudi kod muškaraca ima brojne pozitivne učinke.
Tipovi ginekomastije
Tri su osnovna tipa ginekomastije: masna (lipomastija), žljezdana (hipertrofija žljezdanog tkiva) i mješovita. Masna je uzrokovana lokaliziranim depozitima masnog tkiva u mamarnoj ili mliječnoj regiji. Često je posljedica debljine ili slučaj kod starijih muškaraca. Masna ginekomastija uspješno se korigira primjenom hidroliposukcije, bez odstranjenja mliječnih žlijezda.
Žljezdana ginekomastija je uzrokovana isključivo hipertrofijom ili povećanjem žljezdanog tkiva dojke. Pri opipu takve dojke jasno se osjeća tvrdo žljezdano tkivo neposredno ispod bradavice. Hidroliposukcija i kirurško odstranjenje hipertrofične mliječne uklanjaju žljezdanu ginekomastiju.
Mješovita ginekomastija je najčešći tip ginekomastije, a uzrokovan je istovremenom hipertrofijom mliječne žlijezde i naslagama masnog tkiva u mamarnoj regiji. Uklanja se hidroliposukcijom mamarnih regija i odstranjenjem mliječnih žlijezda.
Postupak uklanjanja izraženih muških grudi ovisi o pojedinom slučaju. Uglavnom se rez radi na periferiji areole i kirurški se odstranjuje žljezdano tkivo. Kada se radi o većem volumenu žlijezde, masti ili višku kože, ponekad nije dovoljan samo rez oko areole nego se on treba proširiti izvan granica periareolarne regije desno, lijevo, obostrano ili dolje. Kao što je već objašnjeno, manje složeni slučajevi gdje je više masnog tkiva mogu se u potpunosti korigirati liposukcijom, što je većinom i prva metoda izbora u liječenju ginekomastije.
Nakon liposukcije, pacijentu se postavlja poseban steznik za ginekomastiju koji se nosi 4 – 6 tjedana. Nošenje steznika omogućuje bolje stezanje kože i prilagodbu na smanjenu potkožnu podlogu zbog odstranjenja masnog tkiva i mliječnih žlijezda.