Neki se estetski problemi javljaju u 30-ima, neki u 40-ima, neki u 50-ima… A neki nas pak prate od puberteta. Veličina grudi svakako spada među karakteristike kojih žene postaju svjesne već u ranoj tinejdžerskoj dobi, a – neovisno o tome koliko to ponekad ne zvuči logično – velik dio identiteta u mladosti ovisi nam upravo o izgledu.
Estetski, ali i emocionalni teret
Trajno nezadovoljstvo određenim dijelom tijela – pogotovo onim na koje prehranom, tjelovježbom ili promjenom životnog stila ne možemo utjecati, bez sumnje se odražava na cjelokupnu samopercepciju i osjećaj samopouzdanja.
Iako će neki pomisliti “pa to su samo grudi”, brojne žene posvjedočit će kako im je ovaj simbol ženstvenosti, ili bolje rečeno određen nedostatak istog, u brojnim trenucima prouzročio nezadovoljstvo i osjećaj nelagode u vlastitom tijelu. S razlogom je, stoga, već desetljećima najpopularniji estetski zahvat na svijetu upravo – povećanje grudi.
Istraživanje, konzultacije
Ipak, baš kao niti jednom drugom zahvatu, niti augmentaciji grudi nije poželjno podvrgnuti se bez adekvatne pripreme, istraživanja i konzultacija, no glavni je faktor ipak – tvrde stručnjaci – postavljanje realnih očekivanja.
Želja za punijim, proporcionalnijim ili jednostavno grudima po vašoj mjeri nije hir, već osobna emocionalno i psihološki motivirana odluka. I ako je donosite, važno je to učiniti informirano, bez mitova i bez pritiska. Upravo zato, o svemu što trebate znati o povećanju grudi implantatima razgovarali smo s prim. dr. sc. Johannom Nemravom, specijalistom estetske kirurgije i osnivačem JN Medical Groupa.

“U svojoj praksi susrećem se sa ženama koje žele prirodne grudi, ali i onima koje žele naglašen dekolte. Također, često dolaze djevojke koje nemaju jasnu predodžbu što stvarno žele i došle su na razgovor s kirurgom jer razmišljaju ili su se tek odlučile za operativni zahvat. Kad žena dođe na konzultacije s idejom da želi promijeniti grudi, gotovo nikada ne govori samo o estetskoj korekciji. U pozadini je često osjećaj da ono što vidi u ogledalu ne odgovara onome kako se osjeća iznutra. I upravo je naš zadatak kroz razgovor, mjerenja i planiranje premostiti tu razliku”, ističe dr. Nemrava.
Nekada vs. danas
Ako se osvrnemo kratko na povijest i sam početak korištenja silikonskih implantata u svrhu povećanja grudi prije više od pet desetljeća, tada se razmišljalo o implantatu kao nečemu što će dati volumen grudima, a nije se toliko pažnje pridodavalo obliku grudi.
“Današnja procedura povećanja grudi uključuje trodimenzionalno razmišljanje o grudima. Uzimamo mjere prema kojima biramo implantat, gledamo kvalitetu i količinu tkiva grudi prije povećanja, uzimamo u obzir ukupnu tjelesnu građu te, uza sve navedeno, u razgovoru s osobom tražimo rješenje koje će zadovoljiti njezine želje za finalnim izgledom. Također, u početcima su bili dostupni uglavnom samo okrugli oblici implantata, ali današnji napredak donosi nam više oblika implantata u različitim dimenzijama“, kaže dr. Nemrava i dodaje kako se najčešće danas koriste implantati okrugloga ili anatomskog oblika.

Anatomski implantat ima oblik suze. Sam naziv govori o obliku koji je u gornjem dijelu tanji, a prema dnu postaje puniji i dobiva veću projekciju i tako oponaša siluetu prirodne dojke. Ovi implantati mogu imati nešto čvršću ovojnicu i gušći gel kojim se pune što omogućava tkivu dojke da se oblikuje prema implantatu. Rezerviran je uglavnom za žene koje žele više proporcionalan i prirodan izgled grudi koji ne naglašava gornji pol dojke već daje prirodnu siluetu grudima u dekolteu. Može se koristiti i kod žena koje imaju određeni stupanj opuštenosti dojki, takozvanu ptozu.

“Ptozu nerijetko viđamo kod žena koje su rodile, ali spuštenost tkiva dojke i bradavice može biti dio normalnog fiziološkog tijeka starenja. U određenim blažim slučajevima ptoze, bradavica i tkivo dojke mogu se vizualno podići anatomskim implantatom iako treba napomenuti da je poželjno, ako se radi o većem stupnju opuštenosti, povećanje kombinirati s operativnim zahvatom podizanja grudi (mastopeksija)“, navodi dr. Nemrava, dodajući kako anatomski implantati na opip mogu biti nešto tvrđi od okruglih koji imaju tanju ovojnicu i mekši gel.
Dual plane tehnika
“Ta razlika se ne osjeti pogotovo ako uključimo tkivo dojke i dio mišića u pokrov oko implantata. Zato, ako nemamo mnogo tkivnog pokrova u gornjem dijelu grudi, u pravilu koristimo operacijsku tehniku postavljanja implantata djelomično pod veliki prsni mišić (Dual plane tehnika) što daje dodatni sloj iznad implantata i tako prirodniji prijelaz prema okolnome tkivu, bez obzira na to je li riječ o okruglome ili anatomskom implantatu. Tako se rub implantata ne vidi niti pipa. Ova tehnika također umanjuje pojavu nabiranja pogotovo ako se radi o velikim implantatima.

Anatomski implantati, za razliku od okruglih, imaju hrapavu površinu koja omogućava urastanje okolnoga tkiva u implantat što implantat fiksira i sprječava njegovu rotaciju. Rotacija anatomskog implantata iznimno je rijetka komplikacija i uglavnom nastaje ako se ovaj tip implantata koristi kod ponovljenih operacija (takozvane sekundarne operacije).
Rotacija implantata – mit ili realnost?
“Okrugli implantati uglavnom imaju glatku površinu i njihova rotacija neće dovesti do promjene vanjskog izgleda dojke, dok će se rotacija anatomskog implantata primijetiti što može onda zahtijevati novi korektivni operativni zahvat. O tome se dosta razgovara na društvenim mrežama i laici nažalost šire krive informacije vezane uz rotaciju anatomskih implantata i zato bih dodao komentar vezan uz tu temu. Odgovorno tvrdim da je rotacija implantata u mojoj praksi zanemariva i nema je kod primarnih operativnih zahvata”, ističe poznati plastični kirurg.

Za razliku od onih u obliku suze, okrugli implantati cijelom površinom imaju jednak volumen, imaju tanju ovojnicu i nešto mekši gel što daje mekan i prirodan opip, ali radi oblika više su prikladni za žene koje žele manje prirodan ne toliko proporcionalan izgled grudi s naglašenijim dekolteom.
Operacije rekonstrukcije dojke
“Okrugli implantat dat će puniji izgled gornjeg dijela dojke koji će biti zadržan i ako implantat postavimo pod mišić (Duale plane tehnika) što će spriječiti uočljivost ruba implantata ako imamo tanak pokrov kakav najčešće vidimo kod malih ili slabije razvijenih grudi ili kod mršavijih djevojaka. Za okrugli implantat sa stručnoga gledišta ćemo se češće odlučiti radimo li takozvane sekundarne operacije ili operacije rekonstrukcije dojke nakon prijašnjih operativnih zahvata. Razlog je u tim slučajevima lošija kontrola ležišta implantata i ranije spomenuta mogućnost rotacije anatomskog implantata koja je iznimno rijetka komplikacija ako se radi povećanje grudi kao prva operacija”, nastavlja dr. Nemrava.

Za kraj, ono što je važno razumjeti je da na konačni izgled grudi ne utječe samo vrsta i oblik implantata, već i inicijalna količina tkiva dojke, oblik i dimenzije dojke prije operacije, izgled prsnoga koša i druge anatomske značajke tijela. Također, treba napomenuti kako neposredno nakon operativnog zahvata, bez obzira na to koji implantat koristili, grudi mogu biti neprirodne, tvrde, napete, većeg volumena što je najvećim dijelom prouzročeno oteklinom tkiva i treba proći vrijeme da se ona smanji, tkivo prilagodi, a dojka dobije željeni izgled. Zato je vrlo bitan dobar prijeoperativni plan kao i iskustvo kirurga koji će zadovoljiti želje svake klijentice za konačnim izgledom njezinih grudi.
“Osobno smatram kako je za odabir oblika implantata bitna konzultacija s kirurgom koji će izdvojiti dovoljno vremena da vam se posveti, prodiskutira o vašim željama, detaljno vas pregleda te s vama dođe do najboljega ishoda“, naglašava primarijus Nemrava i zaključuje kako odabir pravog implantata treba biti zabavan dio posjeta kirurgu i prilika da se pripremite za ugodno i nezaboravno iskustvo u kojem će rizik biti iznimno mali u odnosu na nagradu koja vas očekuje. Jer krajnji cilj nije samo nova silueta – nego novi osjećaj u vlastitom tijelu!