Negdje smo jednom pročitali da vam za lijepu kosu treba – svilena jastučnica. Glatka površina ovog ekskluzivnog materijala, naime, sprječava petljanje kose, a spriječit će i pregrijavanje te znojenje i isušivanje vlasišta – za razliku od pamučne koja skida ulja s vlasišta te pojačava trenje zbog kojeg se kosa lomi…
Internet je pun odličnih „tips and tricks“ za prekrasnu kosu, no želite li se doista pobrinuti za ljepotu i zdravlje vlasi, osigurajte im prije svega moćnu osnovnu njegu – dakle, vrhunski šampon i regenerator.
Hedonizam u kupaonici – je li dovoljan?
Kako ste ih dosad birali? Mudre su žene od malih svakodnevnih stvari sposobne napraviti trenutke za pamćenje pa će tako jedno obično tuširanje i pranje kose pretvoriti u hedonistički moment zahvaljujući – mirisu. Iz kupaonice će tako krenuti u dan osnažene i „nabrijane“ na nove izazove… No, je li miris baš ključni moment kojim biste se trebali voditi u odabiru preparata za pranje kose?
Brojne će žene šampon i regenerator odabrati po tipu kose: suha, masna, obojena, oštećena… I bit će isprva oduševljene učinkom. No…
„Kosa mi je bila divna, puna, svilenkasta i blistava, ali onda je nakon nekoliko mjeseci naprosto pala, i ništa je viže ne može oživjeti“, čujemo često od prijateljica i poznanica. Ništa čudno. Neki proizvodi kosu će toliko „naboostati“ izvana da će ona u početku zaista izgledati sjajno, no vlasi će se u jednom trenutku zasititi svega i jednostavno klonuti. Zašto?
Čitajte popis sastojaka
Brojni suvremeni proizvodi ispunjeni su tvarima koji će pridonijeti beauty hedonizmu i osjećaju uživanja u kupaonici – jako će se pjeniti i brzo očistiti kosu i vlasište, no hoće li pridonijeti i zdravlju kose i kože, pogotovo „na duge pruge“?
Usredotočite se stoga na popis sastojaka – i to čak obrnutom logikom: krenite od onog što proizvod ne sadrži. A onaj kojem ćete na kraju zahvaljivati zasigurno ne smije sadržavati silikone, parabene i sulfate.
Silikoni, parabeni i sulfati
Silikoni definitivno dobro utječu na izgled kose osiguravajući joj sjaj i mekoću te olakšavajući češljanje i štiteći je od vanjskih utjecaja, no neće ih ukloniti svaki šampon, zbog čega će kosa s vremenom otežati, bit će na neki način „zagušena“. Oni također mogu otežati protok hranjivih tvari i u nekim slučajevima izazvati pojavu peruti ili čak seboreju pa je njihov učinak zapravo dobar samo – kratkoročno.
Parabeni su pak najjeftiniji oblik kemikalije koja se koristi za produljenje roka trajanja proizvoda, dok su sulfati (SLS, SPLES, ALES i ALS) – soli sumporne kiseline koje su u šamponima često glavni sastojci – agresivni surfaktanti, koji uklanjaju lipidni sloj s kože. Zaslužni su za pjenjenje proizvoda, ali imaju i velik iritabilni potencijal.
Hårkontroll – uspješni švedski koncept za zdravu kosu
Stoga se u potrazi za optimalnim šamponima i regeneratorima moramo usredotočiti na brandove čiji proizvodi ne sadrže nabrojene supstancije, a jedan od njih je i švedski Hårkontroll. Inovativni i uspješni švedski koncept za zdravu i lijepu kosu osnovan je 1980. godine kada su poduzetnici iz industrije zdrave hrane, u suradnji sa stručnjacima u području nutricionizma, razvili vrhunski dodatak prehrani namijenjen klijentima koji žele lijepu kosu.
Danas u svojoj ponudi imaju genijalne proizvode koji pokrivaju kompletnu njegu kose – od vrhunskih suplemenata preko boostera do šampona, maske i regeneratora.
O ostalim vrhunskim Hårkontroll proizvodima pročitajte OVDJE.
Baza njege: šampon i regenerator
Njihov Hair Beauty Concept savršeno predstavljaju Hidratizirajući i obnavljajući šampon te Hidratizirajući i zaštitni regenerator koji rehidratiziraju, obnavljaju i balansiraju vlasi. Ako uzmemo u obzir postavku kojom smo započeli tekst – dakle, da najprije treba gledati što proizvod ne sadrži – možete biti mirni: Hårkontroll proizvodi nemaju u sebi ni silikone, ni parabene, ni sulfate. Što sadrže? Vrhunske aktivne sastojke ksilitol, laktitol, alantoin, glicerin te pantenol (provitamin B5).
Vrhunski njegujući sastojci
Ksilitol i laktitol su hidratantni sastojci koji štite i obnavljaju mikrofloru vlasišta te potiču mehanizme obrane protiv štetnih vanjskih tvari. Sprječavaju suhoću, svrbež i iritaciju, štite i regeneriraju te umiruju. Pantenol također djeluje umirujuće te revitalizirajuće, a pritom poboljšava elastičnost i punoću kose, omekšava vanjski sloj vlasi te štiti vrhove od pucanja. Ima ulogu regulatora vlage u kosi što povećava njezinu otpornost, daje joj sjaj i kroti vlasi – zapravo, onu „neposlušnu“ kosu koja nas često nervira…
Alantoin je tu da bi pročistio i zacijelio vlasište: ovaj prirodni sastojak sprječava iritacije i ima sposobnost vezivanja vlage te poboljšavanja cirkulaciju limfne tekućine. Djeluje protuupalno pa šampon i regenerator mogu koristiti i osobe koje se liječe od psorijaze i ekcema. Glicerin je pak jedno od najpopularnijih sredstava za zadržavanje vlage: hidratizira i kosu i vlasište sprječavajući tako lomljenje vrhova i smanjujući suhoću.
Regenerator sadrži i mliječnu kiselinu koja će kosu hidratizirati i umiriti te je učiniti čistom, mekom, podatnom i zaglađenom. Uravnotežit će pH, a na suhoću kose moći ćete – zaboraviti.
Savjeti za kompletan oporavak
Kako bi se kosa što prije u potpunosti oporavila, stručnjaci koji stoje iza brenda Hårkontroll osmislili su beauty strategiju: najprije se kosa opere šamponom, onda se na vlasi nanese Maska za intenzivnu i dubinsku hidrataciju, a nakon nje i regenerator. Šampon će otvoriti kutikulu vlasi omogućujući pritom apsorpciju vlage iz maske. Nanošenje regeneratora nakon maske vlasi će „zaključati“ – zapravo učiniti kosu nepropusnom i u njoj tako zadržati sve hranjive sastojke.
Dakle, želite li svojoj kosi dobro na duge staze, ne vodite se uživanjem u pjeni i mirisu već šampon i regenerator odaberite tako da nakon njihove uporabe uživati možete u raskošnoj „grivi“ kakvu s čežnjom gledate na reklamama.