U svijetu snova brojnih poklonica ljepote iz svake fontane prska – hijaluronska kiselina. No, u stvarnom nam je svijetu taj poželjni faktor mladolikosti, koji i koži nakon 35. omogućuje mekoću i volumen, dostupan u kremama i – za još optimalniji učinak – u dermalnim filerima. Evo što trebate znati o jednom od najtraženijih estetskih tretmana…
Revolucija na estetskoj sceni
Svojom pojavom fileri su napravili revoluciju i potpuno preokrenuli standarde u estetskoj medicini. Prvi dermalni punjači pojavili su se prije tridesetak godina, a bili su rađeni od životinjskog kolagena.
Nakon toga slijedili su fileri na bazi silikona, a kasnije, napretkom estetske medicine, počela se primjenjivati hijaluronska kiselina, koja je sastavni dio kože, no s godinama se njezina količina u tijelu bitno smanjuje – što uzrokuje suhoću kože te ona postaje naborana i neelastična. Rad na usavršavanju hijaluronskih filera pred industriju postavlja nove izazove, a s razvojem tehnologije njihova kvaliteta postaje sve bolja, a rezultati trajniji.
Za što se koriste fileri?
Fileri su danas jedan od najpopularnijih estetskih tretmana – njima se mogu korigirati bore, podočnjaci, usne, obrazi, nos i konture lica. Dakle, dok botox briše mimičke bore, dermalni fileri vraćaju izgubljeni volumen i preoblikuju neke dijelove lica.
Putem filera se u kožu unosi određena količina hijalurona. Neki se dermalni punjači apliciraju uz samu kost i u prvom redu služe za korigiranje crta lica, dok se drugi injektiraju u kožu, najčešće u dermis ili subdermalno, kako bi se postigao s godinama izgubljeni volumen i „popeglale“ bore. Oni također – indirektno – potiču sintezu kolagena pa i na taj način utječu na mladolik izgled lica.
Fileri ili punjači na bazi hijalurona su biokompatibilni i biorazgradivi pa je mogućnost alergijskih reakcija svedena na minimum.
Pročitajte i: Dr. Željana Bolanča: Zamka 1 ml filera
Što radi hijaluronska kiselina?
Zadatak hijaluronske kiseline je da popunjava prostor vežući vodu i na taj način održava kožu bez bora. Hijaluronska punila (fileri) nježno ublažavaju znakove starenja ili poboljšavaju postojeće stanje, a djeluju tako da revitaliziraju, podižu i definiraju.
Smanjuju i izglađuju bore – ubrizgavanjem u kožu ispod bore potiskuju kožu prema gore te je zaglađuju i vraćaju joj svježinu. Osim toga, djeluju na volumen i elastičnost čime se dobiva učinak podizanja na obrazima i bradi te suptilno preoblikuju i redefiniraju usne crte i crte lica (jagodice i bradu).
Injektiranjem filera u kožu postiže se ne samo popunjavanje bora i vraćanje izgubljenog volumena, već i hidratacija kože, a dokazano je da dolazi i do regeneracije kolagena kao i stvaranja novog.
Fileri prema namjeni
Za hidraciju kože koriste se fileri s najmanjom koncentracijom hijaluronske kiseline, a učinak traje nekoliko mjeseci. Kod korekcije bora, usana i podočnjaka apliciraju se fileri veće koncentracije i veličine čestica hijaluronske kiseline, a rezultati traju 6 do 9 mjeseci.
Oblikovanje lica, kontura i obraza radi se filerima koji imaju najveću koncentraciju i veličinu čestica, a učinak traje 16 do 20 mjeseci. Bitno je da liječnik prije tretmana otvori kutiju pred vama i izvadi filer koji mora odgovarati deklaraciji. U njemu je i naljepnica koja je ujedno „osobna karta“ filera i koju vam liječnik treba zalijepiti na vaš karton nakon aplikacije.
Kada fileri nisu dovoljni?
Fileri mogu pomoći do određenog trenutka, međutim, u nekom momentu oni više nisu dovoljni za pomlađivanje lica. Iako uvijek mogu pomoći, najbolje djeluju u četrdesetima, kada operacija nije potrebna. U pedesetima, zbog pojačane ptoze, odnosno pada kože i muskulature lica i vrata, pomoć filera i botoxa umjerenijeg je karaktera, a nakon 55. ili 60. godine efekt botoxa i filera uglavnom je minimalan, iako ovisi od osobe do osobe.
Čak i najveći svjetski stručnjaci koji rade s filerima slažu se da je face lifting u određenoj točki života definitivno bolja opcija. Ipak, treba napomenuti da je pristup individualan jer ima onih koji odlično izgledaju i u šezdesetima pa tada i primjena filera još uvijek ima smisla.