Piše: Jolanda Kanižaj Rajković dr. med.
Specijalistica dermatovenerologije
Hiperpigmentacije su jedan od najčešćih estetskih problema kože, a iako nisu opasne, mogu biti izrazito tvrdokorne i dugotrajne. Riječ je o tamnijim mrljama koje nastaju zbog prekomjerne proizvodnje melanina, pigmenta odgovornog za boju kože. S obzirom na to da su njihovi uzroci različiti – od izlaganja suncu do hormonalnih promjena i postupalnih procesa – pristup njihovu uklanjanju mora biti personaliziran i temeljen na provjerenim medicinskim postupcima.
Naravno, najbolje ih je prevenirati, ali što kada su već tu? Zimski mjeseci idealno su vrijeme za tretiranje hiperpigmentacija jer je koža tada manje izložena sunčevu zračenju, a time je i manji rizik od neželjenih reakcija i ponovne pigmentacije. Suvremene metode, uključujući laserske tretmane, kemijske pilinge i ciljanu dermokozmetiku, omogućuju značajno poboljšanje tena, ali zahtijevaju precizno planiranje i postupan pristup.
Sunčane pjege i keratoze
Dugotrajno izlaganje UV zrakama glavni je uzrok sunčanih pjega i seboreičkih keratoza – promjena koje se najčešće javljaju na licu, rukama, ramenima i drugim dijelovima tijela koji su često izloženi suncu. Ove pigmentacijske promjene mogu varirati od svijetlosmeđih do tamnosmeđih pjega, a u nekim slučajevima poprimiti i blago zadebljan izgled.
Budući da su sunčane pjege posljedica kumulativnog oštećenja kože, njihovo uklanjanje najčešće se provodi Erbium laserom, Plasmage tretmanom ili radiofrekvencijskom terapijom. Ovi postupci ciljano uklanjaju oštećene slojeve kože, potiču njezinu regeneraciju i vraćaju ujednačen ton. Prednost tretmana je što su minimalno invazivni i obično je dovoljan jedan tretman za vidljivo poboljšanje.
Melazma – najzahtjevnija hiperpigmentacija
Melazma je specifičan oblik hiperpigmentacije koji se javlja u obliku simetričnih, tamnih mrlja na licu, rukama, trbuhu ili nogama. Ova pojava povezana je s hormonalnim promjenama, trudnoćom, kontracepcijskim pilulama i menopauzom, a češće se javlja kod osoba s tamnijim tipovima kože.
Melazma je izrazito tvrdokorna i zahtijeva kombinirani pristup. MD laser i kemijski piling ili Erbium frakcionirani laser u kombinaciji s kemijskim pilingom daju najbolje rezultate jer omogućuju precizno djelovanje u dubljim slojevima kože. Ipak, tretman melazme može biti dugotrajan i potrebno ga je provoditi postupno kako bi se izbjeglo moguće pogoršanje stanja. Uz profesionalne tretmane, ključnu ulogu ima i redovita njega kod kuće. Aktivni sastojci poput tretinoina, hidrokinona i različitih kiselina pomažu u sprječavanju ponovne pigmentacije i održavanju ujednačenog tona kože.
Postupalne hiperpigmentacije – posljedica ozljeda i upala
Nakon akni, ekcema, opekotina ili drugih oštećenja kože, često ostaju tamne mrlje poznate kao postupalne hiperpigmentacije. Mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu i neovisno o dobi, a sklonije su im osobe s tamnijom puti.
Najbolji način uklanjanja ovih promjena je Q-Switch laser, koji ciljano razgrađuje pigment u koži bez oštećenja okolnog tkiva. Broj tretmana ovisi o dubini i intenzitetu pigmentacije, a nakon laserskog tretmana preporučuje se primjena tretinoina, hidrokinona i kiselina kako bi se ubrzala regeneracija kože i spriječila nova pigmentacija.
Strategija za dugoročne rezultate
Bez obzira na vrstu hiperpigmentacije, za uspješno uklanjanje ključno je pridržavati se pravilnog protokola nakon tretmana. Koža je nakon laserskih i kemijskih postupaka osjetljiva i sklona ponovnoj pigmentaciji, pa je neophodno koristiti kreme za izbjeljivanje i zaštitu od sunca (SPF 50+ UVA) te preparate koji sprečavaju naknadno tamnjenje.
Rezervirajte termin u Sinteza Skin Clinic i prepustite svoju kožu stručnjacima koji imaju najbolje strategije na putu do zdrave i besprijekorne kože!