UVB zrake čine 5 posto UV zračenja koje dopire do nas. Visokoenergetske su i ne prodiru kroz oblake i staklo, ali prolaze kroz epidermu i odgovorne su za preplanulost, ali i za opekline, alergijske reakcije i rak kože, zbog čega je neophodno kožu zaštititi i od UVA i od UVB zraka.
Dakle, kožu moramo učinkovito štititi i od ultraljubičastih A i B zraka (UVA i UVB), jer oštećenja kože nastaju uslijed njihovog kumulativnog i sinergijskog djelovanja.
Koža pod utjecajem sunca djeluje na tri načina samoobrane:
- Stanice pojačavaju proizvodnju melanina koji apsorbira radijaciju sunca. Time koža gradi prirodnu zaštitu protiv sunca, stvarajući tijekom procesa tamne nijanse.
- Pojačava se proizvodnja stanica epiderme, rožnati sloj kože postaje deblji, a rezultat je tzv. krokodilska koža.
- Kod manjih oštećenja uključuju se prirodni obnavljajući procesi stanične DNK. Međutim, u slučaju jačeg oštećenja genetskog materijala, stanice mutiraju, a mehanizam obnove ne uspijeva pružiti optimalnu zaštitu.
Koliko vremena provesti na suncu?
Reakcija na sunce nije jednaka kod svake vrste kože. Osobe tamnije puti uglavnom tamne brzo, dok su one svjetlije puti znatno osjetljivije i trebaju biti višestruko oprezne kako ne bi zaradile opasne opekline.
Osoba svijetlog tena bez zaštitne kreme na suncu će pocrvenjeti već nakon pet minuta.
Treba znati i da vrlo visoki zaštitni faktori (40, 50 i više) ne znače potpunu zaštitu ako se predugo izlažete suncu. Oni ne omogućuju 40 do 50 puta dulji boravak na suncu, nego su također predviđeni za zaštitu u relativno kratkom periodu.
Tijekom izlaganja suncu važno je znati kada se upalila „lampica za alarm“ i kada sunce kojem se izlažemo prejako. Ne postoji način kojim sami precizno to možemo znati, no jedinstveni senzor La Roche-Posay namijenjen je upravo tome. Ove je godine La Roche-Posay učinio korak naprijed i predstavio prvi rastezljivi senzor za kožu, takozvani „moja UV naljepnica“ (My UV Patch). Naime, osmišljena naljepnica sadrži foto-osjetljiva bojila koja se prilagođavaju osnovnom tenu kože i mijenjaju boju kada su izložena UV zrakama, pri čemu označavaju različite stupnjeve izloženosti suncu.
Naljepnica je povezana s mobilnom aplikacijom (My UV Patch) i funkcionira tako da se ponajprije slika naljepnica i preuzme mobilna aplikacija koja, tijekom višednevne uporabe, analizira različite foto-osjetljive kvadratiće bojila, određujući količinu izloženosti UV zrakama koju je korisnik primio. Ova jedinstvena i potpuno nova tehnologija pojavila u vrijeme kada je izloženost suncu veliki zdravstveni problem, a La Roche-Posay je utvrdio da, unatoč činjenici da 88% populacije diljem svijeta prepoznaje opasnosti izloženosti suncu bez zaštite, čak 4 od 10 osoba ne razmišlja o upotrebi proizvoda za zaštitu od sunca kada nisu na odmoru. Upravo zato odgovorno ponašanje na suncu nikada nije bilo važnije, ali i jednostavnije.
Kako koristiti kreme za zaštitu?
Potrebno je određeno vrijeme da se mehanizam zaštite iz preparata aktivira te je stoga kremu za sunčanje najbolje nanijeti otprilike jedan sat prije sunčanja. Nemojte zaboraviti zaštititi vrat, potiljak, uši, ristove, listove te udubine sa stražnje strane koljena. Za osjetljivije dijelove tijela (lice i grudi) treba koristiti posebne proizvode namijenjene za te zone, koji sadrže puno viši faktor zaštite. Za djecu je pak potrebno koristiti samo proizvode s najvišim zaštitnim faktorima, najbolje vodootporne.
La Roche-Posay Anthelios linija godinama štiti osjetljivu kožu te kožu koja pati od alergija na sunce, pružajući joj izrazito visoku UVA zaštitu (UVA razina zaštite stroža je od europske preporuke) s minimalnim brojem sastojaka (bez mirisa, bez parabena, nekomedogenog sastava, testirano pod dermatološkim nadzorom) i posebno formuliranih tekstura pogodnih za sve tipove kože i izlaganja. Ova linija sadrži proizvode namijenjene licu i tijelu, pogodne i za najosjetljiviju kožu kojoj je potrebna najviša zaštita od sunca.