Nekoliko nijansi tamniji ten postignut na godišnjem odmoru čini nas vizualno vitkijima, celulit manje vidljivim, a kožu prividno zaglađenijom. Ponekad su potrebni tjedni za postizanje ravnomjerne brončane puti, a čini nam se da već nakon nekoliko tuširanja počinje nestajati.
Ovisi li dugotrajnost brončanog tena o nama, našem tipu kože, načinu na koji je postignuta, ili na nju možemo utjecati slijedeći nekoliko jednostavnih uputa?
Danas vam donosimo neka od zlatnih pravila za održavanje „holiday“ tena, s kojima ćete još dugo nakon povratka u svakodnevicu zadržati uspomenu na dane provedene na plaži.
Eksfolijacija prije sunčanja
Važnost redovitog uklanjanja mrtvih stanica u održavanju tena nam je poznata, no znate li da je blagu eksfolijaciju poželjno napraviti i prije izlaganja suncu? Izlaganje suncu stimulira produkciju melanina, koji gornjem sloju naše kože daje karakterističnu tamniju boju.
Taj se gornji sloj kože obnavlja svaka dva tjedna, odbacujući mrtve stanice kože. Napravimo li piling cijelog tijela prije sunčanja, pomoći ćemo ubrzavanju odbacivanja mrtvih stanica i osigurati da su sve površinske stanice kože u početku životnog ciklusa, kako se postignuti ten ne bi počeo ljuštiti nakon nekoliko dana.
Hladan tuš?
Vruća voda stvara nepotreban stres koži i potiče bržu izmjenu stanica, što dovodi do ubrzanog prirodnog odbacivanja površinskog sloja kože. Odolite vrućem tušu ili kupkama i nakon sunčanja se pokušajte tuširati u hladnoj ili mlakoj vodi kako bi što duže zadržali preplanulost. Osim toga, hladna voda će potaknuti cirkulaciju i neće isušiti kožu poput vrućeg tuša, pa zadržavanje boje nije njen jedini benefit za kožu.
Ne dopustite da vam koža postane suha
Suhoća koža najveći je neprijatelj glatkoće i dugotrajnog zadržavanja ljetnog tena, a svakodnevno nanošenje hranjivog losiona za tijelo ljeti mora postati prioritet. Odlučite li se samo za jedan proizvod za njegu kože tijela, neka to bude krema bogata njegujućim sastojcima koji pomažu zadržati vlagu, poput aloe vere, hijaluronske kiseline ili ceramida. Prilikom svakog izlaganja suncu ne zaboravite kožu zaštititi visokim zaštitnim faktorom, no jednako je važna i njega nakon sunčanja.
Nakon tuširanja, nanesite obilne količine after sun losiona koji će pomoći obnoviti površinski sloj kože, vratiti mu zalihe vode i vratiti vlagu, kako bi spriječio prerano ljuštenje i dehidraciju. Ne dopustite koži niti u jednom trenu da postane presušena, jer jednom kad proces ljuštenja započne, više ga niti jedna krema neće moći zaustaviti.
Hidratacija počinje iznutra
Niti najbolja hidratantna krema ili losion neće pomoći kožu održati hidriranom ako je cijeli organizam dehidriran iznutra. Pijenje dovoljne količine vode jedini je način održavanja dugotrajnog zdravlja i mekoće kože, a ljeti se potrebe cijelog organizma za vodom povećavaju zbog pojačanog znojenja i ekstremnih uvjeta. O stupnju hidratacije ovisi i dužina ciklusa izmjene stanica, pa će dehidriran organizam mnogo brže odbaciti površinske stanice kože, uzrokujući brži gubitak preplanulog tena.
Važno je i što jedete
Poznato je da zdravlje kože kreće iznutra, pa će i prehrana koju odaberete utjecati na mekoću kože i što kasnije odbacivanje mrtvog površinskog sloja. Hrana koja sadrži beta-karoten bit će najbolji prijatelj ljetnog tena, jer taj prirodni pigment bitno utječe i na boju našeg tena.
Na svoj ljetni jelovnik uvrstite hranu bogatu beta-karotenom, poput mrkve, dinje, manga, špinata, blitve i kelja, koji će redovitom konzumacijom potaknuti tamnjenje kože i pomoći u dužem zadržavanju postignute preplanulosti.
Osim toga, važno je konzumirati namirnice bogate tirozinom, aminokiselinom čija oksidacija proizvodi melanin zaslužan za tamnjenje kože, a najveći izbori tirozina u prehrani su pureće meso, bjelanjci, svježi kravlji sir, losos, bademi i avokado, čijom konzumacijom ćete direktno potaknuti stvaranje melanina u koži.
Popravite brončani ten proizvodima za samotamnjenje
Naposljetku, prirodno preplanuli ten izvrsna je podloga za nanošenje proizvoda za samotamnjenje, koji vam mogu pomoći potamniti kožu za dodatnu nijansu ili dvije, ako niste zadovoljni prirodno postignutom bojom.
Tipični nedostaci proizvoda za samotamnjenje, poput neravnomjernog razmazivanja, narančastog pigmenta i neprirodnog dojma, mnogo su manje vjerojatni ako vam koža već ima prirodnu brončanu podlogu koju je potrebno samo malo naglasiti ili popraviti, nego ako ih nanosite na potpuno blijedu put.
Ne riskirajte opekotine od pretjeranog izlaganja suncu, već pokušajte prirodno postići blagu brončanu preplanulost, a za posebne je prilike istaknite „tenom u bočici“.