Kako pravilno njegovati masnu kožu?

Kada je riječ o masnoj koži, često možemo čuti rečenice poput – masna koža sporije stari, masna koža je manje osjetljiva, ali i masna koža zahtijeva posebnu rutinu njege. No, što je od toga doista istina?

Masna koža javlja se u svim životnim dobima, iako se najčešće povezuje s aknama i pubertetom. Prema podacima što ih je objavio dermokozmetički brend Filorga, svaka druga žena u dobi od 20 do 40 godina ima masnu kožu. Iako je masna koža sklonija prištićima i miteserima, ona nije uvijek i preduvjet za akne.

Po čemu prepoznajemo masnu kožu?

Ako imate masnu kožu, vrlo vjerojatno imate i proširene pore, a tijekom dana ćete primijetiti i neželjeni sjaj na cijelom licu. Ne, samo na T zoni, jer tada govorimo o mješovitoj koži. Osim toga, masna koža obično je i neujednačene teksture te se na njoj nerijetko mogu vidjeti nepravilnosti poput prištića i mitesera.

Pravilna njega masne kože započinje čišćenjem, upravo kao i njega svakog drugog tipa kože. Međutim, kod masne je kože izbor pravih proizvoda za čišćenje iznimno važan. Preporučaju se proizvodi koji sadrže salicilnu kiselinu koja pomaže u reguliranju proizvodnje sebuma, koja će dubinski očistiti pore te koja će pospješiti ublažavanje nepravilnosti na licu.

Jako je važno da odabrani proizvod pruža temeljito čišćenje, ali da istovremeno kožu ne isuši, budući da bi to moglo prouzročiti intenzivnije lučenje sebuma. Naime, koža na isušivanje reagira još jačim lučenjem masnoće.

Kakvu kremu odabrati?

Osobe koje imaju masnu kožu, često iz straha da će se ona dodatno mastiti, izbjegavaju bilo kakvu hidratantnu kremu. To je, naravno, potpuno krivo, budući da takvo postupanje vodi u dehidraciju kože. Stoga je najbolje odabrati visokohidratantne kreme koje neće zamastiti kožu.

Drugim riječima, kožu treba opskrbiti vlagom koja joj nedostaje te tu vlagu u njoj ‘zaključati’. Ključan sastojak u ovoj priči je hijaluronska kiselina. Zato birajte lagane, fluidne teksture – emulzije, serume, gelove i gel kreme koje nisu komedogene i koje neće začepiti pore.

Ujutro nanesite seboregulirajući serum i laganu hidratantnu kremu na bazi vode, a navečer birajte proizvode s retinolom koji će regulirati proizvodnju sebuma. Odlične su i glikolna te već spomenuta salicilna kiselina. No, važno je ne koristiti ih sve zajedno jer bi to moglo iritirati kožu.

Peeling i masna koža?

Eksfolijacija i masna koža nisu par iz snova, ali povremeno je možete napraviti. Važno je ne pretjerati jer, iako je masna koža čvršća i otpornija od suhe, pretjerana upotreba peelinga kožu može iritirati.

Kod aktivnih upalnih akni eksfolijaciju ograničite na jednom tjedno, a kod odabira proizvoda svakako se savjetujte s dermatologom od povjerenja. Peelinzi za masnu kožu također sadrže glikolnu i salicilnu kiselinu pa će vam svakako činiti dobro. Jednom tjedno, nakon peelinga dobro je nanijeti umirujuću masku od gline koja će dodatno regulirati proizvodnju sebuma.

Tretmani koji se preporučuju

Poznato je da masnu kožu često prate začepljene pore pa je redovito profesionalno čišćenje lica doista nužno. Pritom je važno prepustiti se rukama provjerene kozmetičarke ili medicinske sestre, a ne u vlastitom aranžmanu istiskivati prištiće, kako ne biste oštetili kožu i napravili više štete nego koristi. Ovisno o stanju kože, čišćenje se preporuča jednom do dva puta mjsečno ako imate izražene mitesere i nečistu kožu. Inače, dovoljno je svaka dva mjeseca posjetiti kozmetičarku.

I za kraj, dobra vijest za sve vlasnice masne kože – ona doista sporije stari, budući da veća količina lipida koži pruža veću i dugotrajniju elastičnost. Zbog toga i linije, a kasnije i bore postaju kasnije vidljivije i najčešće nisu toliko izražene kao kod suhe kože.

Pročitajte još i ...