Kako se jednom zauvijek riješiti akni u odrasloj dobi. Donosimo komplementaran pristup!

Kad ste zadnji put ugledali prištić na licu i pomislili: “Zar ovo ne bi trebalo prestati nakon puberteta?” Ako ste prešli tridesetu i odgovor je – nedavno, niste jedini. Akne u odrasloj dobi stvarnost su mnogih žena širom svijeta. Statistika govori kako su prisutne kod 25 % žena u 30-ima i nešto više od 10 % žena u 40-ima. 

Mehanizam nastanka akni

Akne se, dakle, mogu javiti u bilo kojem životnom razdoblju, ali mehanizam njihova nastanka uvijek je isti. Povećana produkcija sebuma iz lojnih žlijezda začepi pilosebacealne kanale, što dovodi do stvaranja komedona. Višak sebuma idealna je podloga za bakterije koje se mogu namnožiti na površini kože. Ako sebum više ne može istjecati kao obično, on začepi izlaz na lojnoj žlijezdi i počne se nakupljati. Tako nastaju prištići i miteseri, takozvani otvoreni i zatvoreni komedoni. Ako se sebum i dalje nakuplja, raste i broj bakterija, na što tijelo reagira upalom, odnosno nastaju akne. 

Razlozi prekomjerne proizvodnje sebuma variraju – od genetske predispozicije, prehrane pa do upotrebe neprikladne kozmetike. Otkrivanje “okidača” njihova nastanka uvelike olakšava liječenje i stoga je iznimno važno detektirati i otkloniti uzroke. Ovaj put naglasak stavljamo na mikrobiom crijeva. Da, dobro ste pročitali. Mikroorganizmi u našim crijevima igraju vitalnu ulogu u održavanju zdrave kože. 

Dr. Jeannette Gjurić

O crijevnome mikrobiomu i tretiranju akni u odrasloj dobi sve nam je otkrila vrsna stručnjakinja s bogatim iskustvom u rješavanju tegoba problematične kože, dr. Jeannette Gjurić. Specijalistica anesteziologije, reanimacije te intenzivne i tradicionalne kineske medicine osmislila je jedinstveni koncept liječenja akni.

Dovoljan je i mali disbalans…

“Stres, loše prehrambene navike, kao i uzimanje antibiotika narušavaju ravnotežu crijevnog mikrobioma. Dolazi do disbioze crijeva, konstatno se luče upalni medijatori koji potiču pojačanu produkciju sebuma, bakterije počinju lučiti toksine, a u crijevima raste koncentracija gljivica… To dovodi i do hormonskih poremećaja. Teško je opisati koliko je hormonalna ravnoteža u tijelu osjetljiv sustav i koliko su brojni simptomi koji nastaju uslijed poremećaja i neravnoteže hormona. U ovom slučaju, dovoljan je mali disbalans između estrogena i testosterona da nam na licu ‘procvjetaju’ ružne i bolne akne”, objašnjava dr. Gjurić, koja zdravlju uvijek pristupa holistički, uzimajući u obzir cjelinu, kompletan organizam, a ne samo dio tijela na kojem se problem manifestirao.

“Povezanost zdravlja kože i crijevnog mikrobioma je iznimno jaka – ako je mikrobiom narušen, može doći do upalnih reakcija u crijevima, što će posljedično dovesti do ekcema i akni. Naša koža također ima mikrobiom i u tom se slučaju narušava njegova ravnoteža. U svojoj sam se praksi uvjerila da brojni pacijenti koji imaju problema s crijevnim mikrobiomom, imaju i problema s kožom”, objašnjava dr. Gjurić i dodaje kako je svaki pacijent priča za sebe i iziskuje personalizirani pristup.

Holistički pristup

“Prvi korak je detaljna anamneza iz koje saznajem kada su se akne pojavile, jesu li postojale određene bolesti, kakve su prehrambene i životne navike osobe, koje lijekove konzumira… Svakako preporučujem napraviti sve potrebne pretrage, analizu crijevnog mikrobioma i uzimanje detaljne anamneze. Uza sve to, radim i biorezonancu, pogotovo jer me zanima utjecaj namirnica na crijevni mikrobiom”, otkrila nam je dr. Gjurić koja nakon testiranja pacijentima daje detaljne upute što smiju, a što ne smiju konzumirati. Biorezonanca detektira poremećeni frekvencijski obrazac koji uzrokuje tegobu, ispravlja ga u zdravi i putem posebne elektrode vraća u organizam u obliku terapijske frekvencije. 

“Biorezonancom se uspješno detektiraju i one manje vidljive negativne promjene u tijelu, koje iscrpljuju naš organizam i čine ga podložnijim različitim stanjima i bolestima, a osim problema s crijevima i intolerancije na hranu, uspješno se dijagnosticiranju i liječe alergije kod djece i odraslih, ozljede, različite infekcije, migrene, gastritis, stres te opterećenost organizma teškim metalima”, ističe zagrebačka liječnica koja je svoje znanje stjecala u prestižnim poliklinikama diljem svijeta.

Personalizirane upute za dijetu

Nakon dijagnostike izvodi se biorezonantna terapija, a oba su postupka potpuno individualizirana. Redovita biorezonantna terapija ubrzava regulaciju crijevne flore te pospješuje uspostavljanje nove ravnoteže kao i izlučivanje štetnih tvari koje sprječavaju nesmetano odvijanje procesa u tijelu. Također, u okviru biorezonance radi se i test intolerancije na hranu pa pacijent dobije posve personalizirane upute za dijetu.

“Nikada se nećete riješiti akni ako se ne sredi crijevna flora, odnosno mikrobiom crijeva“, naglašava dr. Gjurić, zaključujući kako je, naravno, njega lica također od iznimne važnosti. Koristite neagresivne preparate i redovito profesionalno čistite lice. Također, tretmani poput mezoterapije i IPL terapije mogu značajno pomoći u smanjenju upala i obnavljanju kože. Na kraju, imajte na umu da uspjeh ne dolazi preko noći. Potrebno je strpljenje i samodisciplina, no uz pravilan pristup i podršku stručnjaka, možete postići svoj cilj – lijepu, čistu kožu koja odražava zdravlje cijelog organizma. 

Pročitajte još i ...