Prema podacima Američke Dermatološke Akademije, oko 5 % svjetske odrasle populacije pogođeno je rozacejom. Punog naziva Acne rosacea, ovo stanje karakterizira kronična upala kože koja najčešće zahvaća lice, a neki dermatolozi tvrde da je riječ o jednoj o najčešće pogrešno dijagnosticiranih stanja kože.
Vrlo čest problem u odrasloj dobi
Iako, unatoč brojnim istraživanjima, pravi uzrok nastanka ovog stanja još uvijek nije poznat, to nikako ne znači da ne postoje brojni načini na koje simptome možete umanjiti. Kako bi bolje razumjeli ovu često frustrirajuću pojavu, razgovarali smo s jednom od najiskusnijih zagrebačkih dermatologinja, dr. Jadrankom Sokol.
U karijeri se ova dermatovenerologinja i vlasnica Poliklinike Sokol susretala s brojim bolestima, poremećajima, stanjima i promjenama na koži, a tvrdi kako je upravo rozaceja jedan od najčešćih problema njenih pacijentica u odrasloj dobi.
Od blagog crvenila do bolnih upala – stanje s brojnim licima
Iako se, baš poput ostalih nepravilnosti kože, može pojaviti u bilo kojoj dobi, rozaceja se najčešće javlja između 30-e i 50-e godine, a vidljivi simptomi uvelike se razlikuju od osobe do osobe.
„Kod nekih se osoba ovo stanje kod nekih osoba može pojaviti u blažem obliku, pri čemu su najčešći simptomi crvenilo na obrazima, osjećaj iritacije i lagano vidljive žilice ispod površine kože, dok se u ozbiljnijim slučajevima može raditi o iznimno neugodnim, a često i bolnim promjenama, poput izraženog crvenila, zadebljanja kože i upaljenih akni bez vidljivog karakterističnog bijelog vrha“, pojasnila nam je dr. Sokol.
Ova iskusna dermatologinja tvrdi i kako osobe koje godinama smatraju da im je koža jednostavno osjetljiva, sklona crvenilu, alergijskim reakcijama i iritacijama, zapravo pogoršavaju problem jer ne tretiraju njegov uzrok, a to je u velikom broju slučajevima upravo rozaceja.
Stanje je moguće popraviti
Lijek ili rješenje koje bi rozaceju trajno uklonilo ne postoji, jer je riječ o stanju koje se, ovisno o unutarnjim i vanjskim faktorima, može pogoršati, ali i značajno popraviti. Naša sugovornica tvrdi kako je ključ, baš kao i kod većine kožnih stanja, u redovitoj prilagođenoj njezi.
„Osobama koje se godinama bore s ovim problemom preporučujem da pažnju obrate na umirujuće formule koje sadrže antioksidanse. Često se dogodi da osoba, misleći kako jednostavno ima suhu kožu, posegne za pretjerano hranjivim i masnim kremama, što je pogrešno – rozaceja nije posljedica suhoće, već mikroupala koje je potrebno umiriti“, pojašnjava dr. Sokol. Osim izbjegavanja parfumiranih sapuna, agresivnih pilinga, alkoholnih tonera i pretjerano masnih formula, rješenje, tvrdi liječnica, moglo bi se kriti u specijaliziranim dermatološkim preparatima koji su namijenjeni laganoj hidrataciji i reduciranju inflamacija, bez pretjeranog dodavanja masnoća.
Kombinacija sastojaka koja će kontrolirati i ublažiti vidne simptome
Na radost osoba pogođenih ovim problemom, ali i dermatologa, upravo se takva formula napokon pojavila na tržištu, a oduševljenje rezultatima Synchroline Rosacure linije nije mogla sakriti ni liječnica.
„Specijalno razvijeni proizvodi na bazi poliglutaminske kiseline i antioksidativnih sastojaka djeluju kao funkcionalni topikalni tretman koji održava idealnu ravnotežu kože, suprotstavlja se nepovoljnim vanjskim čimbenicima i smanjuju vidno crvenilo lica, djelujući istovremeno na privremeno i trajno crvenilo lica povezano s rozacejom“, objašnjava dr. Sokol te dodaje kako će antioksidativno djelovanje proizvoda iz Rosacure linije posebno pomoći sa simptomima ovog neugodnog stanja.
„Antioksidansi dokazano smanjuju upalne procese, što rezultira vidljivim poboljšanjem stanja kože, a uzevši u obzir kako brojne studije potvrđuju da je koža pogođena rozacejom sklonija povećanoj razini oksidativnog stresa, ne čudi činjenica da Rosacure brzo i djelotvorno umiruje simptome iritacije, crvenila i peckanja“, tvrdi liječnica.
Dnevna rutina koja rezultate donosi vrlo brzo
Zahvaljujući poliglutamiskoj kiselini, ovlaživaču četiri puta jačem čak i od proslavljenog hijalurona, Rosacure Fast emulzija umiruje iritiranu kožu odmah po nanošenju, dok će njena nježna gel tekstura ostaviti osjećaj ugode na licu čitav dan.
Dermatologinja Sokol smatra kako bi ova kombinacija ovlaživanja i antioksidansa zaista mogla donijeti prekretnicu kad je tretiranje rozaceje u pitanju – osim što će smanjiti pojavu i vidljivost kapilara na licu, pokazuje i značajan učinak na smanjenje crvenila te ublažavanje osjećaja peckanja i žarenja, koji je osobama s ovim problemom itekako poznat.
S obzirom na to da je koža pogođena rozacejom ljeti pod dodatnim stresom zbog UV zračenja, koje simptome može bitno pogoršati, u liniji se našla i Rosacure Intensive SPF 30 emulzija s UVA i UVB zaštitnim faktorima.
Zahvaljujući inovativnom mehanizmu djelovanja i snažnim antioksidativnim svojstvima ova se formula može koristiti kao krema za svakodnevnu njegu.
Naposljetku, niti jedna cjelovita rutina njege ne može proći bez kvalitetnog čišćenja lica, a upravo su agresivni proizvodi za čišćenje jedan od najvećih neprijatelja kože s ovim problemom.
Iz tog je razloga revolucionarna linija Rosacure upotpunjena i Blagim gelom za čišćenje koji će kožu pogođenu rozacejom temeljito očistiti, a istovremeno će na njene simptome djelovati umirujuće, sprječavajući buduća pogoršanja tena.