Kako zaštiti usnice od hladnoće i spriječiti pucanje kože

U zimskim mjesecima kad temperature naglo padnu i zapuše hladan vjetar, među prvima nastradaju usnice. Koža na njima je vrlo tanka, nema lojne žlijezde kao ona na licu, a uz to je iznimno osjetljiva i slabo zadržava vlagu. Prvi znak da usnice trebaju dodatnu njegu je osjećaj nelagodnog zatezanja i isušenosti nakon kojeg slijedi pucanje, ljuskanje i stvaranje rana. Kako ne bi došlo do toga, treba ih od vanjskih agresora zaštititi njegujućim balzamom. On će spriječiti dodatni gubitak vlage, a ako je šteta već nastala, olakšati zacjeljenje.

Što sve može dovesti do oštećenja usnica

Osim vanjskih faktora – hladnoće, vjetra i suhog zraka zbog grijanja, postoje dodatni razlozi zašto u ovo doba godine treba dodatno zaštititi usnice. Jedan od njih je navika lizanja usnica jezikom. Iako se na prvu čini da ih vlažimo, zapravo ih dodatno isušujemo. Čupkanje kože usnica još je jedna štetna nesvjesna navika. Kako bi je spriječili, dobro je staviti ruž ili sjajilo – to će vas automatski odvratiti od bilo kakvog dodirivanja usnica. Također, kad na lice nanosite skincare proizvode s retinolom, vitaminom C ili kiselinama, izbjegavajte usnice, a ako vam je ipak malo ‘pobjeglo’, isperite ih. Ili još bolje, stavite balzam na usnice prije samog skincarea. Ako je koža već iziritirana, dok se oporavi nemojte jesti ljutu, kiselu i jako začinjenu hranu jer će pojačati iritaciju.

Što kad ništa ne pomaže

Balzami za usnice mogu sadržavati razne sastojke za njegu, od onih konvencionalnih poput vazelina, pčelinjeg voska, aloe vere, vitamina E, raznih hranjivih ulja i maslaca do peptida, skvalana, sukralfata, pantenola, fitoskvalana, fitosterola… U većini slučajeva, ako pronađete onaj koji vam odgovara, problem će biti riješen. No ako su vam usnice konstantno ispucane i ništa ne pomaže, moguće je da imate manjak vitamina i minerala u organizmu. U tom slučaju, najbolje se posavjetovati s liječnikom i nutricionistom oko uzimanja suplemenata.

U nastavku donosimo nekoliko kvalitetnih balzama za usnice.

Avène Cold Cream hranjivi balzam za usne

Bogat Cold Cream kremom, u potpunosti prekriva i dubinski hrani usne. Sadrži sukralfat koji potiče ubrzanu obnovu usana.

Avène termalna izvorska voda i alfa-bisabolol odmah po nanošenju umiruju usne, dok kremasta tekstura ostavlja trenutni osjećaj ugode na usnama.

Kiehl’s Lip Balm #1

Postoji razlog zašto se ovaj balzam za usne zove #1. Sastojci poput skvalana, aloe vere i vitamina E umiruju i njeguju usne, pružajući im potrebnu hidrataciju.

Usnicama daje i sočan sjaj, što znači da vam uz njega neće trebati sjajilo.

La Roche-Posay Cicaplast Lèvres

Ovaj balzam dolazi u praktičnoj tubici i ima nevidljivu i iznimno ugodnu teksturu te se brzo upija. Osim umirujuće termalne izvorske vode La Roche-Posay, njegova formula sadrži visoku koncentraciju umirujućeg i obnavljajućeg pantenola koji pruža trenutno olakšanje.

Obogaćen je MP-lipidima, djelatnim hidratantnim sastojkom koji pomaže pri obnovi zaštitne kožne barijere u svim njenim dimenzijama.

Bioderma Atoderm Stick balzam za usne

Ovaj stick za svakodnevnu njegu suhih i ispucalih usnica djeluje hranjivo i hidratantno, umiruje i čini kožu usnica mekom i nježnom – baš onakvom za kakvom obično čeznemo u hladnim danima. Patentirani prirodni kompleksni spoj D.A.F™ povećava prag podnošljivosti kože.

Ugodnog je okusa maline, a kao i svi Bioderma proizvodi, formuliran je prema principu ekobiologije – za poštivanje ekosustava kože i dugoročno očuvanje njezinog zdravlja.

Uriage Bariederm Cica balzam za usne

Uriage Bariederm Cica balzam izolira, štiti i obnavlja suhe, oštećene i ispucale usnice.

Ekskluzivan Uriage patent – Kompleks Poly-2P ima jedinstveno zaštitno i obnavljajuće djelovanje, fitoskvalani, fitosteroli i polidekani hidratiziraju, umiruju i obnavljaju hidrolipidni sloj, a Uriage termalna voda djeluje umirujuće i hidratizira. Aktivni sastojci fitosterola odmah ublažavaju zategnute usnice i pružaju veću udobnost.

Pročitajte još i ...