Jeste li i vi bili među onima koji su se u adolescentskoj dobi borili s aknama, ali i s dobronamjernim savjetima kako je sve što trebate “ne prčkati” po licu i one će same proći? Doista, malo toga frustrira kao tješenje koje ne nudi konkretna rješenja. Pogotovo kada si u najranjivijoj dobi i sve što želiš je izgledati lijepo i biti popularan. Dobro, možda ne sve, ali je visoko na popisu prioriteta!
Prolaze li same od sebe?
Istina je, akne u pubertetu najčešće prolaze same od sebe, no danas to zaista ne mora biti tako. Cilj je da se od pubertetskih akni ne stvore ožiljci i da se drže pod kontrolom kako bi se mladima osigurala što bolju kvalitetu života. Ni pubertet ni adolescencija ne traju mjesec dana: nema potrebe po nekoliko godina imati akne i čekati da prođu same od sebe.
Danas u ljekarnama postoji izvrstan izbor dermokozmetike koja u sebi ima aktivne sastojke. Prvo za održavanje mikrobioma, retinol za umanjenje rada lojnih žlijezda i ljuštenje gornjeg dijela kože, pa niacinamid, salicilnu kiselinu… Postoje brojni pripravci koji se ubrajaju u osnovnu njegu kože, a mogu značajno pridonijeti njezinom zdravlju.
Retinoidi, vitamini, antibiotici…
O sastojcima koji su učinkoviti u obračunavanju s aknama, govori nam troje vrsnih stručnjaka s bogatim iskustvom u rješavanju tegoba problematične kože – dr. Iva Dediol, dr. Dora Madiraca Glasović i dr. Jane Basarovski, koji u sklopu nacionalne kampanje #pokazise obavljaju besplatne dermatološke preglede u nekima od najboljih hrvatskih poliklinika.
Dr. Iva Dediol iz Poliklinike Atria otkrila nam je kako u liječenju akne pomažu lokalno aktivne supstancije poput retinoida, koji su derivati vitamina A, antibiotika, antiseptika, azelaične kiseline i acetilsalicilne kiseline te kozmetički pripravci poput vitamina i voćnih kiselina.
“Danas je u lokalnom liječenju akne najčešći izbor kombinirana terapija poput retinoida i antiseptika, bentil peroksida, dok se lokalni antibiotici sve više izbjegavaju zbog potencijalne rezistencije bakterija. Kombiniranje lokalnih pripravaka, uz lokalnu terapiju akne, poput niacinamida ili voćnih kiselina, može pridonijeti boljoj hidriranosti kože, smanjenju sebuma na površini kože i smanjenje upale kod akne”, kaže dr. Dediol.
Nešto više o retinolu, kada je riječ o njezi problematične kože, rekao nam je dr. Jane Basarovski iz Poliklinike Derma Studio. Naš sugovornik kaže kako je retinol je jedan od hit sastojaka u njezi kože posljednjih godina, ali manje je poznato kako je u službenoj uporabi u borbi protiv akni još od 1970-ih.
“Retinol je zapravo derivat vitamina A i u području borbe protiv akni veoma je učinkovit, ali potrebno ga je koristiti s oprezom. Kako djeluje Jednostavno rečeno, retinol radi piling, eksfolijaciju kože, i uklanja prljavštinu i mrtve stanice s površine kože te smanjuje začepljenost pora pa se, samim time, i akne manje stvaraju”, objašnjava iskusni dermatolog i dodaje kako, za razliku od mnogih drugih aktivnih sastojaka, retinol prodire dublje u slojeve kože te tamo potiče proizvodnju kolagena i elastina te tako djeluje i na izgled naših pora i ožiljaka od akni.
Međutim, upozorava dr. Basarovski, s retinolom je potreban oprez. Za vrijeme korištenja retinola, preveliko izlaganje suncu nije poželjno. A uvjet za uspješan tretman jest svakako konstantno nošenje SPF zaštitnog faktora, neovisno o godišnjem dobu.
O djelovanju probiotika u tretiranju akni, pitali smo dr. Doru Madiracu Glasović iz Poliklinike Primamed.
“Acne vulgaris je složena upalna multifaktorijalna bolest koja uključuje genetske, metaboličke i hormonalne čimbenike u koje su uključeni i mikrobiota kože i crijeva. Nastanak akne povezan je s lokalnom i sistemskom aktivnošću androgena, ali i s utjecajem IGF-1 i inzulina, koji pak ovise o prehrani. Iako su točni mehanizmi kojima crijevna mikrobiota može utjecati na razvoj i evoluciju akni još uvijek nepoznati, studije u tom smislu pokazale su crijevnu disbiozu kod oboljelih”, kaže dr. Madiraca.
Prehrana bogata masnoćama ili namirnicama s visokim glikemijskim indeksom, nastavlja naša stručnjakinja, negativno utječe na crijevnu mikrobiotu i čimbenik je koji pogoršava nastanak akni.
“Pojedine kliničke studije su pokazale pozitivan učinak oralnih probiotika na modulaciju crijevne mikrobiote te smanjenje upalnog odgovora koji je važan u nastanku akni. Iako su potrebna daljnja klinička ispitivanja, probiotici su poželjan dodatak standardnoj lokalnoj i sustavnoj terapiji akni”, zaključuje dr. Dora Madiraca Glasović.
Briga o koži počinje pravilnom njegom
Sponzori akcije #pokazise su poznati brendovi posvećeni brizi o koži JeuDérm, Omnibiotic, Metacare, Bioderma, Advanced Nutrition Programme, Forever Young i Novexpert, Eau Thermale Avène, Ducray, Eptaderm, Skintegra, Gloria Prirodna kozmetika i Alkmene. Partneri u projektu odabrali su proizvode koji ciljano djeluju na akne te pripremili niz pogodnosti prilikom njihove kupnje.
OMNi-BiOTiC 6 i META-CARE Cink Plus
Povezanost zdravog organizma i, posebice, zdravog probavnog sustava sa zdravljem kože odavno je poznata. Neuravnotežena prehrana, pretjeran unos šećera i industrijski prerađenih namirnica utječe na čitav organizam, pa i na mikroorganizme u našim crijevima koji pridonose zdravlju kože.
OMNi-BiOTiC® 6 i META-CARE® Cink Plus sudjelovanjem u akciji pomažu u podizanju svijesti o važnosti zdravog probavnog trakta kod osoba pogođenih problemom akni, a prvi korak je – uključivanje probiotičkog suplementa. Također, jedinstvena kombinacija spoja cinka, cinkovog pikolinata, biotina i kolagena u suplementu META-CARE® Cink Plus podržava održavanje normalne kože i sluznica.
Prirodna kozmetika Gloria
Prirodna kozmetika Gloria ne sadrži kemijske preparate, aditive i konzervanse, već se zasniva samo na 100% prirodnim sirovinama iz prirode. Osnova proizvoda su hladno cijeđena ulja, eterična ulja, maslaci, prirodni pčelinji vosak, mirisne vodice aromatičnog bilja, prirodne gline i sol Mrtvog mora. Osjetljiva koža sklona aknama zaslužuje posebnu pažnju i prirodne sastojke koji će joj pružiti adekvatnu njegu i zaštitu.
Gloria Maska za lice od zelene i bijele gline je dubinski tretman najprikladniji za pročišćavanje i remineralizaciju masne kože. Hladno prešana ulja koštica marelice i avokada, te eterična ulja čajevca i prave lavande zadužena su za protuupalno djelovanje, a tretman istovremeno omekšava i hrani epiderm kože. Pjena za čišćenje lica obogaćena je hidratantnim sastojcima koji čiste i hrane kožu bez isušivanja s učinkom blagog sužavanja pora kao što su niacinamid, ure, fosfolipidi, ekstrakt zelenog čaja, hijaluronska kiselina, pantenol…
Alkmene, linija My Tea Tree Oil
Namijenjena njezi masne i problematične kože, dermatološki testirana i nekomedogena linija My Tea Tree Oil sadrži jedinstvenu kombinaciju aktivnih sastojaka – 100% potpuno prirodno farmaceutsko ulje australskog čajevca i cink PCA.
Ulje čajevca poznato je po svom antibakterijskom, protuupalnom i antiseptičkom djelovanju, dok aktivni sastojak cink PCA osigurava jasan i ujednačen ten. Formula za dubinsko čišćenje pora dokazano smanjuje prištiće i mitesere, te učinkovito čisti kožu od čestica prljavštine, viška sebuma i šminke bez isušivanja.
Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji.