Ako ste jedna od onih koja gotovo religiozno prati sve beauty novitete, informira se o trendovima prije svih svojih prijateljica, a gotovo da ne postoji izraz iz svijeta ljepote, njege, makeupa i anti-ageinga za koji vi niste čuli, onda vam pojam „layeringa“ sigurno nije potpuna nepoznanica.
No spadate li u prosjek – ljubiteljica ste kozmetike i malih ženskih rituala, no ne baratate svih pojmovima poput profesionalca, o ovoj metodi korištenja omiljenih preparata možda i niste dovoljno istražili.
Što je „layering“ i kako ga primijeniti?
Termin layering u slobodnom prijevodu možemo interpretirati kao „slojevito nanošenje“, a kao skincare trend dolazi nam, kao i mnogi – iz Azije. Japanke i Južnokorejke poznate su po opsežnim ritualima njege kože, ali i po korištenju nama neobičnih sastojaka, tekstura i formula.
S obzirom na to danas trendovi vrlo brzo zahvaćaju globalnu razinu, a u beauty svijetu inspiraciju sve češće tražimo upravo u azijskim zemljama, ne čudi nas činjenica da je i „layering“ pronašao poklonice diljem svijeta, uključujući i brojne poznate dame.
Korištenje nekoliko slojeva preparata danas je uobičajeno, no Azijatkinje se mogu pohvaliti rutinama u kojima se često nalazi i više od 10 proizvoda, dok je za Europljanke tipično korištenje između 2 i 4 preparata za njegu lica.
Baš kao što smo i navikle, prvi korak je čišćenje lica – a kad su u pitanju Korejke, najčešće je riječ o dvostrukom čišćenju (prvo uljnom, a zatim mliječnom ili pjenastom teksturom). Nakon čišćenja, na redu je tonik – osim klasičnog tonika, za uspostavljanje pH ravnoteže i uklanjanje ostataka čistača mogu se koristiti i termalne vode, esencije i brojne druge opcije, dok se nakon koraka možemo posvetiti omiljenim serumima i uljima, dok rutinu završavamo kremama. Na ovakav smo redoslijed toliko naviknuti da nam uopće ne pada na pamet preispitivati ga. No, novi nam trend pokazuje kako bismo možda trebali.
Krema ne treba biti posljednji korak?
Layering princip nam objašnjava da je u dnevnu rutinu moguće uklopiti i uljne teksture, i to bez straha od začepljenih pora i nastanka prištića. U čemu je tajna?
Ulja bismo u njezi kože trebali promatrati kao „šećer na kraju“ te ih koristiti kao posljednji korak, nakon svih ostalih slojeva koje smo nanijeli. Razlog za ovo je jednostavan – veličina molekula i gustoća teksture. Naime, ulja su mnogo gušća od krema – zbog čega ona mogu prodrijeti kroz kremu i serum koji se ispod njih nalaze, no obrnuto ne vrijedi. Nanesete li prvo ulje, a zatim serum, aktivne tvari iz seruma neće prodrijeti do kože i pružiti vam sve benefite koje očekujete.
Zaštitni sloj i dodatna doza hidratacije
Zahvaljujući prirodnim lipidima kojih su prepuna, ulja na koži formiraju i zaštitni sloj koji iznimno uspješno zadržavaju vlagu u stanicama kože. Osim što će smanjiti vjerojatnost nastanka oštećenja uzrokovanih vanjskim faktorima, licu će osigurati produljenu hidrataciju i smanjiti osjećaj isušenosti i zatezanja.
Moderne formulacije omogućile su čak i osobama masne kože uživanje u hranjivim teksturama ulja, bez straha od začepljenih pora i nastanka prištića, a brojna ulja imaju i snažno protuupalno djelovanje koje dugoročno poboljšava otpornost i ljepotu kože.
Prednosti ovakve tehnike nanošenja
Stručnjaci savjetuju da količinu ulja koje ćete nanijeti prilagodite potrebama svog lica. Dok kod, primjerice seruma, vrijedi pravilo 1 do 2 pumpice za cijelo lice, količina ulja koja vam je potrebna zaista može znatno varirati.
Imate li izrazito suhu kožu, vaše će lice podnijeti veću količinu ulja bez straha od masnog sjaja i taloženja na površini kože. Ako vam je koža, pak mješovita ili čak masnija, najbolje će biti da o količini ulja odlučite – u tom trenu. Očistite lice, nanesite omiljeni serum i / ili kremu prilagođenu svom tipu kože, pričekajte nekoliko minuta da se upije, a zatim dobro promotrite lice.
Nježno tapkanje donijet će najbolje rezultate
Primjećujete li da su vam se neki dijelovi lica odmah „zamastili“, njima vjerojatno nije potrebna dodatna doza lipida. Ipak, s obzirom na to da su i kod osoba masne kože često neki dijelovi lica dehidrirani i isušeni – ulja nanesite na one dijelove lica koji su i nakon upijanja kreme ostali suhi na dodir.
Ulje nikada ne nalijevajte direktno na lice – nekoliko kapi nanesite na čiste dlanove, lagano protrljajte među dlanovima dok se ulje malo ne zagrije te ga na lice nanesite nježnim tapkanjem, bez grubog utrljavanja.