Longevity: svakodnevne namirnice koje će vam omogućiti zdrav i dug život

Longevity ili na hrvatskom – dugovječnost, prava je it riječ suvremenog doba. Oko dugovječnosti danas postoji čitava industrija koja obuhvaća prije svega dodatke prehrani, ali i anti-age proizvode za njegu, zatim longevity coacheve koji nas uče kako živjeti dulje i kvalitetnije. Tu su i razne metode poput Wim Hofa, ali i brojne aplikacije, gadgeti, podcasti i sve veći broj ozbiljnih knjiga koje se bave temom dugovječnosti.

Vjerujemo da nema puno ljudi koji još nisu čuli za Plave zone – područja u svijetu s najdugovječnijim stanovništvom pa od njih preuzimamo životne obrasce i navike i ugrađujemo ih u naš životni stil. A one se mogu sažeti u sljedećih pet navika: napuštanje loših navika poput pušenja i konzumacije alkohola, redovita fizička aktivnost, kvalitetan san, ispunjen društveni život i na kraju, ali možda i najvažnije – zdrava i uravnotežena prehrana, po mogućnosti, na biljnoj bazi.

Prednosti plant based prehrane

Redovito konzumiranje određenih biljnih namirnica sjajna je podrška zdravom starenju i dugoročno će pozitivno utjecati na kvalitetu života i njegov vijek, složni su stručnjaci diljem svijeta. Među njima, svojim učinkom na ljudski organizam izdvajaju se sljedeće namirnice:

Bobičasto voće

Bobičasto voće, a naročito borovnice, nalaze se na samom vrhu liste longevity namirnica. Bogate su vitaminima A, C, K i mineralima poput mangana. Imaju sjajan učinak na zdravlje kože, kostiju, srca i mozga. Prirodno su slatkog okusa, iako sadrže vrlo malo šećera. Lako su dostupne cijele godine i imaju vrlo široku primjenu. Najbolje je koristiti one iz organskog uzgoja, a odlične su i zamrznute.

Orašasti plodovi i sjemenke

Orašasti plosdovi – bademi, orasi, lješnjaci, pistacije, makadamija orasi, indijski oraščići, ali i sjemenke poput bučinih i suncokretovih bogati su Omega 3 masnim kiselinama, vlaknima, kalcijem, magnezijem i cinkom. Izuzetan su izvor hranjivih tvari koje su odlične za pravilan rad mozga, ali i za zdravu i lijepu kožu. Uključite ih već danas u svoju prehranu – dodajte šaku u salatu, pospite ih po krem juhama ili naprosto grickajte kao zdravi snack između obroka.

Zeleno lisnato povrće

Svo zeleno lisnato povrće, ali naročito špinat i kelj, odličan je izvor luteina, snažnog antioksidansa koji ima važnu ulogu u zaštiti organizma od UV zračenja. Jedite ih sirove ili lagano i kratko termički obrađene – u salatama, sendvičima, smoothiejeima, varivima, kao čips – načina ima bezbroj, svi su dobri, a količina neograničena.

Gljive

Gljive su prebogate snažnim antioksidansima koji se brinu za regeneraciju stanica i kognitivne funkcije mozga. One su doista svestrana namirnica koju bi trebalo konzumirati dva do tri puta tjedno. Dodajte ih u omlete, servirajte kao umak s tjesteninom, kratko popržite u woku ili čak jedite sirove, kao biljni carpaccio.

Matcha

O dobrobitima matche napisani su već pravi romani. Bogata je antioksidansima, a sadrže i spoj EGCG – riječ je o flavonoidu koji ‘popravlja’ oštećenja na stanicama. Matcha je odlična i za imuno sustav, ali i za održavanje mladolikosti. Idealna mjera su dvije šalice matche dnevno, po mogućnosti, umjesto uobičajene kave.

Kurkuma

Kurkuma je, kako joj samo ime kaže, bogata kurkuminom, protuupalnim i antioksidativnim sastojkom. Kurkuma štiti stanice od oštećenja i starenja. Kombinirajte je s kokosovim uljem i svježe mljevenim crnim paprom kako biste joj pojačali djelovanje. Pripremite zlatno mlijeko – napitak s kurkumom, đumbirom, kokosovim mlijekom i medom kojemu se pridaju gotovo čarobna svojstva u zaštiti organizma.

Pročitajte još i ...