Mineralna kozmetika – je li bolja od „obične“?

Artists of Teulis Shadow Theater in the dressing room before the performance in Kiev, Ukraine, on December 3, 2017. Artists of the theater create performances using the flexibility and plasticity of their own body. ( (Photo by Oleksandr Rupeta/NurPhoto))

Neovisno o tome jeste li „hardcore“ ljubiteljica makeupa koja dan ne može zamisliti bez pudera, korektora, rumenila, sjenila i maskare – ili se pak ubrajate u beauty minimalistice kojima je za dnevni look dovoljna dobra krema i najdraže rumenilo, s pojmom mineralne kozmetike sigurno ste se susrele.

Iako tek u posljednje vrijeme privlači više pažnje, mineralna je kozmetika prisutna već desetljećima – no njena se kvaliteta i raznovrsnost drastično poboljšala.

Što je to uopće mineralni makeup i što se u njegovom sastavu nalazi?

Sam naziv „mineralna“ otkriva nam da se glavna razlika između nje i klasične kozmetike krije u sastavu. Mineralna kozmetika, naime, sadrži minerale prirodnog porijekla, poput željeza, cinka i titanija, usitnjene u fini prah, a jedna od glavnih karakteristika im je što ne sadrže mnoge sastojke koji se tradicionalno nalaze u većini beauty proizvoda.

Iz tog razloga mineralnu kozmetiku često preporučuju vizažisti, ali i dermatolozi, a dame čija je koža osjetljiva i reaktivna često upravo u ovom tipu proizvoda pronađu „spas“ od iritacija i nepovoljnih reakcija na makeup.

OVDJE pročitajte sve o serumima čistog sastava koji ne sadrže nikal niti gluten.

Ključna razlika između mineralne i „klasične“ kozmetike

Važno je napomenuti kako vrlo često i klasična kozmetika sadrži minerale poput cinka ili željeza, no u mnogo manjoj mjeri ili pak s drugačijom namjenom – a glavna razlika između mineralne i klasične kozmetike je zapravo u tome koje sastojke ne sadrži.

Reviderm Bright Up Mineral tekući je korektor s MikroMineralnim kompleksom, magnezijem i kaolinom. Dijamantna prašina u njegovom sastavu reflektira svjetlost, stvarajući vidno zaglađujući efekt – a pritom osvjetljuje sjenu ispod očiju.

Primjerice, u brendovima koji su posvećeni kreiranju mineralne kozmetike, najčešće nećete pronaći mnoštvo konzervansa, umjetnih mirisa i boja (jer boju često dobivaju iz minerala), emolijenta i voskova koji mogu začepiti pore, kao niti parabena ili alkohola (jer su manje kvarljivi). Također, proizvodi sa SPF-om na bazi minerala ne sadrže kemijske filtre koji mnogima mogu izazvati nepovoljne reakcije, već se oslanjaju na fizičko blokiranje UV zraka putem mineralnih čestica u proizvodu, koji na površini kože stvaraju „neprobojni film“.

Sve veći broj kozmetičkih kuća uviđa iznimne prednosti minerala u službi ljepote

Za razliku od klasične kozmetike, formule mineralnog makeupa razvijale su se vrlo polako, pa nismo navikli na stotine novih proizvoda godišnje, već tek nekoliko probranih preparata koji zadovoljavaju stroge kriterije.

Mineralna kozmetika najčešće je vrlo čistog sastava, a sastojci koje koristi nerijetko su prilično skupi, dok je sam proces kreiranja i testiranja proizvoda dulji od konvencionalnog. Ipak, posljednjih godina sve veći broj kozmetičkih (posebno dermokozmetičkih) kuća uviđa brojne prednosti mineralne kozmetike – i to prvenstveno za dame s problematičnom, osjetljivom, reaktivnom i alergijama sklonom kožom.

jane Iredale Glow Time Full Coverage mineralna BB krema prikriva crvenilo, sužava pore, zaglađuje i umanjuje bore te istovremeno osvježava kožu, hrani je i štiti od UV oštećenja. Sadrži ekstrakt grejpa koji koži daje prozračnost i zdravi sjaj, umanjuje izgled proširenih pora i bora te ujednačava nejednaku boju tena te snažni antioksidans – ekstrakt jabuke koji eksfolira, obnavlja i osvježava kožu, Ova krema je nekomedogena, hipoalergena i pogodna čak i za osjetljivu kožu.

Primjerice, osobama koje muče akne ili rozaceja idealan će odabir biti upravo mineralni puderi i korektori, i to zbog jedinstvene formule i teksture.

 

Imate li proširene pore ili akne – ne tražite dalje

Sastojci poput cinka – koji je poznat po antibakterijskom i umirujućem djelovanju – omogućit će puderu hipoalergeno i protuupalno djelovanje, dok će lagana, prozračna tekstura omogućiti koži „disanje“, sprječavajući tako nastanak komedona i akni.

S obzirom na to da najčešće ne sadrži sintetička ulja i silikone, izvrsno odgovara osoba koje već imaju akne, proširene pore i druge upale kože, jer ne uzrokuje prištiće, ne stvara dodatnu upalu niti se taloži u porama. Iz tog razloga mineralnu kozmetiku apsolutno obožavaju žene masnijeg i mješovitog tipa kože, no u toplijim mjesecima idealna je i za ostale tipove kože.

Avène mineralni kompaktni krem puder sadrži kombinaciju stabilnih i učinkovitih mineralnih filtera te osigurava vrlo dobru podnošljivost i visoku zaštitu od širokog spektra UVA-UVB zraka. Sadrži snažan antioksidans, pre-tokoferil, koji pruža zaštitu od negativnog djelovanja slobodnih radikala, a tekstura ovog pudera pomaže prikriti nesavršenosti kože te ujednačava nejednaku pigmentaciju s ciljem da se postigne prirodan izgled kože bez masnog sjaja. Ne sadrži kemijske filtera ni parabene te je pogodan za netolerantnu kožu i kožu sklonu alergijama.

Kako izgleda francuski “clean” pristup anti-ageingu? Saznajte OVDJE.

Nekoliko ključnih trikova za savršeno nanošenje

Ipak, korištenje mineralne kozmetike zahtijeva malu promjenu u uobičajenim tehnikama, jer zbog nedostatka parabena, silikona, sintetičkih ulja i drugih sastojaka zaduženih za glatku, svilenkastu teksturu, njihova tekstura često je drugačija od onoga na što smo navikli.

Primjerice, ako inače puder nanosite na lice odmah nakon kreme, seruma ili primera, kod korištenja mineralog pudera ipak pričekajte potpuno upijanje podloge prije nanošenja makeupa – kako biste izbjegli stvaranje mrlja i neujednačene boje tena.

La Roche-Posay Toleriane Teint Mineral kompaktni korektivni puder prekriva nepravilnosti kože, čisti i matira te ne začepljuje pore. Namijenjen je normalnoj do mješovitoj koži, a pogodan je i za osobe osjetljive, netolerantne kože, sklone reakcijama te sadrži zaštitni faktor 25. Mineralni prah poput pudera prekriva lice te pritom ne začepljuje pore.

Također, imate li vrlo masnu kožu – mineralni će vam puderi zbog sastojaka odgovarati, no – kako ne sadrže ulja, slabije će se povezati i stopiti s kožom, pa će vjerojatno makeup morati nekoliko puta u danu „popraviti“, a kod izrazito masne kože postoji mogućnost nastanka „mrlja“, područja na kojima prirodni sebum lica upije veliku količinu mineralnog praha. Ipak, uzevši u obzir ogromnu listu prednosti i fenomenalne teksture koje su nam svake godine sve dostupnije, jasno je kako bi mineralni makeup – ako već niste – svakako trebalo isprobati.

Pročitajte još i ...