Brojnim se ženama u ovom periodu godine dogodi da u kabinu dućana s odjećom ulete u ekstazi, s divnom haljinom pod rukama, no kad se skinu – pogotovo pod hladnim bijelim svjetlima koja ne laskaju figuri – od euforije ne ostane ni “e”. Osim s viškom kilograma, koji su zimi skrivali slojevi odjeće, u garderobi se dogodi i neizbježni “face to face” susret s celulitom, uz koji ni najspektakularnija kratka haljina ne izgleda baš kako smo zamišljali… Iritantna “narančina kora” prije ljeta dolazi na listu najguglanijih termina, no jesmo li sigurni da o njoj znamo baš sve?
Teorije koje ne drže vodu
“Celulit se kod žena pojavljuje toliko često koliko su česte pogrešne informacije koje se o njemu šire. A ako znamo da pogađa 90 posto žena, onda nam je jasno i koliko je tu teorija koje ne drže vodu” – govori Marija Andrijašević, apsolventica Kineziološkog fakulteta u Zagrebu i vlasnica Fitness centra Score te otkriva: “Premda riječ celulit zvuči kao medicinski izraz za određeno zdravstveno stanje, to nije ništa drugo nego masno tkivo koje se stvara između potkožnog i dubokog sloja kože”.
Ta masnoća prolazi kroz oslabljeno vezivno tkivo ili mrežu kolagenskih vlakana, i izbija u površinski sloj kože, najčešće na stražnjici, bedrima, nadlakticama i trbuhu.
Samo deset posto muškaraca dobije celulit
A zbog čega slabi vezivno tkivo?
“Taj je proces rezultat djelovanja hormona, nedostatka tjelesne aktivnosti i slabog mišićnog tonusa ili pak loše cirkulacije. Stanje nije, kako se često može čuti, uzrokovano djelovanjem toksina, a ne uzrokuje ga ni višak kilograma sam po sebi” – otkriva trenerica. Naravno, žene sklone debljanju sklonije su i celulitu jer naprosto imaju više potkožnog masnog tkiva. Prema istraživanjima nekih američkih stručnjaka, od te neprivlačne pojave pati samo deset posto muškaraca, i to zbog dvaju razloga.
Prvi je razlika u sustavu hormona (što se prije svega odnosi na estrogen), a drugi u strukturi vezivnog tkiva – mreža kolagenskih vlakana je, naime, međusobno čvrsto isprepletena i manje rastezljiva nego kod žena. To je ujedno razlog zašto se masti kod muškaraca ravnomjernije raspoređuju i ne uzrokuju celulit.
Hormoni su krivi za (skoro) sve
Hormoni igraju važnu ulogu u stvaranju celulita. Kako žene stare, njihovo tijelo proizvodi manje estrogena. A manjak tog hormona podrazumijeva i lošiju cirkulaciju te smanjenu proizvodnju kolagena i pucanje vezivnog tkiva. Iako po obiteljskoj anamnezi najčešće “kopkamo” tražeći neke teške bolesti, u obiteljskom stablu ponekad se krije i opravdanje za celulit. Pojava narančine kore može, naime, biti i genski uvjetovana.
“Ako su ga imale ženske članice familije, mama ili baka, njihove nasljednice imaju veću šansu da se pojavi i kod njih. Suvremene su tehnologije ženama omogućile da naprave čak i genske testove koji mogu utvrditi je li osoba više ili manje sklona celulitu, a nude i odgovor na pitanje u kakvom će se obliku pojaviti – jačem ili slabijem”, tvrdi Marija Andrijašević.
Ono što naslijedimo možemo i – mijenjati
Međutim, naslijeđeno stanje se itekako može modificirati – uz vježbanje, pravilnu prehranu i održavanje optimalne tjelesne težine. Tvrdnja da ljudi koji vježbaju nemaju celulit mit je isto kao i tvrdnja da ga imaju samo oni koji nisu u formi. No, činjenica je da fizička aktivnost pomaže u smanjivanju narančine kore te u prevenciji celulita. On se pojavljuje kad vezivno tkivo popusti i izgubi elasticitet, ali istezanje te jačanje tih područja pomaže, a smanjenjem potkožnih masti, i celulit postaje manje vidljiv.
Još jedan od mitova je da kardiotrening smanjuje te neprivlačne nakupine. Naime, nakon nekoliko tjedana jačeg režima aerobnih vježbi doći će do gubitka potkožnog masnog tkiva, ali ne i do jačanja mišićnog tonusa.
Utezi nisu neprijatelji ženstvene linije
“Premda popriličan broj žena želi ženstvenu figuru, ne treba bježati od utega – tj. treninga pod opterećenjem” – tvrdi Marija Andrijašević. Kombinacija aerobnog i anaerobnog tipa treninga daje optimalne rezultate, no tu je i prehrana: izbalansirana prehrana (i konzumacija namirnica s visokim udjelom vode – do 90 posto – poput krastavca, radiča, cikle, rajčice) te redoviti obroci također preveniraju razne upalne procese. Na smanjenu cirkulaciju te na čvrstoću kolagena, a onda i vezivnog tkiva, djeluje i pušenje, koje ima i brojne druge nepoželjne posljedice – poput preuranjenih bora te suhe i sive kože. Dakle, smanjite broj cigareta (ili naprosto sasvim odbacite tu nezdravu naviku), osmislite plan prehrane, jedite namirnice bogate vodom i vlaknima, pijte puno vode (2-3 litre dnevno), što više hodajte i što manje sjedite.
“Iskoristite svaku priliku za kretanje – jer fizička aktivnost je ključ”, za kraj poručuje Marija. Pa zato ne budite ljuti ako vam lift ili tramvaj odu pred nosom. Hodanje će vam donijeti brojne benefite i za zdravlje, i za ljepotu.