Ako vam je osim lijepog i privlačnog dekoltea prva pomisao na operaciju grudi bol, dug oporavak ili strah od anestezije, za vas imamo dobre vijesti. Najpopularnija estetska korekcija na svijetu danas se izvodi uz lokalnu anesteziju, bez bolova i sa značajno skraćenim oporavkom. Zagrebačka Poliklinika Sinteza već je odavno usavršila ovaj revolucionarni postupak, a dr. Jeannette Gjurić, anesteziologinja s dugogodišnjim iskustvom, otkrila nam je detalje o postupku koji je operaciju grudi pozicionirao na sasvim novi nivo, značajno skraćujući oporavak i postoperativne tegobe.
Odmah nakon zahvata možete na kućnu njegu
Prilikom operacije grudi, nekoliko je važnih koraka i odabira – veličina i oblik implantata, pozicioniranje koje može biti pod prsnu žlijezdu ili pod mišić te, ovisno o tome, odabir anestezije. Upravo u ovom posljednjem krije se velika novost izvođenja zahvata povećanja grudi, po kojem je Poliklinika Sinteza jedinstvena u Hrvatskoj.
„U Poliklinici Sinteza povećanje grudi postavljanjem implantata pod žlijezdu, odnosno u subfascijalni sloj, može se izvoditi u tumescentnoj anesteziji. Radi se o lokalnoj anesteziji koja se koristi i za, primjerice, lasersku lipolizu trbuha“, otkrila nam je dr. Jeannette Gjurić, objašnjavajući kako se ubrizgava lokalni anestetik bupivacain koji drži do 48h nakon operacije, zbog čega nakon postupka nema postoperativnih bolova.
Uz ovakav postupak, povećanje grudi potpuno je bezbolno, oporavak značajno skraćen, a klijentica odmah nakon zahvata može na kućnu njegu, uz svega 2 do 3 dana mirovanja.
Damama koje ipak žele opću anesteziju kako bi nesvjesno prespavale zahvat, dr. Gjurić svakako savjetuje dodatak lokalne. Kombinacijom se, otkriva nam doktorica, znatno povećava kvaliteta usluge – značajno se skraćuje oporavak, koristi manje lijekova, a nakon buđenja iz anestezije, nema nikakvih tegoba.
Tim vrhunskih stručnjaka Poliklinike Sinteza ovaj je zahvat već usavršio, a dodatna je prednost korištenje resorptivnih šavova koje nije potrebno vaditi nakon zahvata.
„Operacija traje 1 sat, a nakon operacije, pacijentice se osjećaju kao da ništa nisu operirale. Postoperativni tijek uvelike je olakšan, zbog čega se u vrlo kratkom roku moguće vratiti svakodnevnim aktivnostima“, objašnjava nam omiljena zagrebačka liječnica, iskusna anesteziologinja koja je svoje znanje stjecala u prestižnim svjetskim klinikama.
Postavljanje pod mišić
Ako se pak radi o slučaju postavljanja implantata pod mišić, što se preporučuje damama koje nemaju dovoljno potkožnog masnog tkiva za postavljanje implantata pod žlijezdu, također se kombinira opća anestezija koja se izvodi uz lokalnu anesteziju pektoralnog bloka, tzv. blok prsnog mišića.
„‘Pinch testom’ utvrđuje se ima li klijentica dovoljno potkožnog masnog tkiva. Ako masnog tkiva nema dovoljno, potrebno je napraviti zahvat postavljanja implantata pod mišić, kako se ne bi vidjeli rubovi implantata“, savjetuje dr. Gjurić.
Blok prsnog mišić, odnosno lokalna anestezija pektoralnog bloka, radi se pod kontrolom ultrazvuka, neposredno prije operacije.
„I u ovom se slučaju ubrizgava lokalni anestetik bupivacain, koji se ujedno daje i za vrijeme opće anestezije. Lokalni anestetik drži do dva dana (48h) nakon operacije, a na taj način klijentice nemaju apsolutno nikakvih bolova. Još je jedna prednost što se za vrijeme opće anestezije daje znatno manje lijekova, zbog čega se pola sata nakon operacije dame osjećaju kao da ništa nisu operirale“, ističe dr. Gjurić.
Sofisticirane medicinske metode poput ove omogućile su pojednostavljenje estetskih zahvata i prilagodbu užurbanom načinu života, bitnim smanjenjem postoperativnih tegoba.
Nezamjenjiv zahvat
Iako su se razvojem estetske medicine i kirurgije razvile nove metode, i dalje ne postoji tretman koji bi mogao parirati kirurškom zahvatu operacije grudi.
„Danas je na raspolaganju i povećanje grudi masnim tkivom (lipofilling), kojim se također postižu izvrsni rezultati, no zbog same prirodne masnoga tkiva, teško je predvidjeti koliko se grudi mogu povećati“, objašnjava dr. Gjurić, dodajući kako se masno tkivo, za razliku od implantata, razgrađuje te je za takav zahvat potrebno imati dovoljno kvalitetnog tkiva kako bi se grudi mogle povećati za broj ili dva.
I u ovom je zahvatu Poliklinika Sinteza pionir jer se prilikom obrade masnog tkiva koriste posebne tehnike koje polučuju dugotrajnije i bolje rezultate. No, treba istaknuti da nije svatko idealan kandidat za ovaj postupak.
„Za dame koje nemaju dovoljno masnog tkiva, a žele povećati grudi, zahvat implantatima trenutno je jedina metoda. No, u sigurnim rukama i postupkom kojim nema bolova nakon zahvata, ne trebate imati nikakav strah od kirurškog pristupa. Klasična metoda uvelike je unaprijeđena, oporavak jednostavan i bezbolan, a rezultati izvrsni“, zaključuje dr. Gjurić.