Bujna i zdrava kosa oduvijek je bila simbol ženstvenosti, snage i zdravlja, a njezino opadanje i problemi s kvalitetom mnogima negativno utječu na samopouzdanje. Žene su te koje uživaju u posjetima frizerskim salonima, a lijepa i dotjerana kosa im pomaže da se osjećaju poželjnijima. No iako im gubitak kose teško pada, još uvijek se daleko rjeđe odlučuju za presađivanje od muškaraca.
Zašto je to tako, kakvi su trendovi i metode za liječenje alopecije u intervjuu za Esteticu.hr govori dr. Vana Kljaković Gašpić iz splitske Poliklinike Nova.
Poznato je da se za presađivanje kose češće odlučuju muškarci. U kolikom su postotku žene i da li njihov broj raste posljednjih godina?
Prema posljednjim podacima koje je iznio ISHRS – International Society of Hair Restoration Surgery, žene su zauzimale 13% ukupnog broja odrađenih operativnih zahvata u svijetu, uključujući sve dostupne metode FUE, FUT i kombinaciju FUE&FUT. Ipak, kada govorimo o podacima vezanim uz liječenje alopecije, odnosno gubitka kose koje ne uključuje sam operativni zahvat (transplantaciju), brojka je nešto drugačija i žene su činile 38% pacijenata. Svakako, njihov broj je u uzlaznoj putanji te se u budućim projekcijama očekuje ujednačavanje u ovom omjeru.
Je li za žene presađivanje kose još uvijek tabu i zašto?
Smatram kako se problem demistifikacije samog zahvata presađivanja kose zapravo vrlo uspješno provodi i značajan napredak je postignut u posljednjih pet godina kako kod žena, tako i kod muškaraca. Isto tako, vjerujem da se žene nešto sporije od muškaraca odlučuju na ovakav zahvat jer su više orijentirane na alternativne metode jačanja vlasišta i eventualnog poticanja novog rasta kose pa istražuju različita kozmetička trihološka rješenja, preparate za kosu, tretmane za vlasište poput PRP-a i mezoterapije itd. Žene su inače sklonije isprobati i detaljnije istražiti od muškaraca druge opcije prije same odluke na operaciju.
Također, određen dio njih se još uvijek boji iz estetskih razloga pristupiti zahvatu jer misle kako određeno vrijeme neće dobro izgledati i biti u mogućnosti adekvatno prikriti operirano područje.
U kojim slučajevima se ipak odlučuju za njega?
Nakon što se dobro informiraju o zahvatu i samom procesu. Naime, zahvat se odrađuje u lokalnoj anesteziji i bezbolan je, a pacijentice se u uistinu kratkom roku mogu vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima. Također, folikuli se preuzimaju iz donorske regije i apliciraju na mjesto zahvaćeno alopecijom na način da je u postoperativnom periodu što manje vidljivo tretirano područje. Uvijek im se jasno naglasi kako se u procesu zahvata izbrijava samo donorska regija koja se nalazi na stražnjem dijelu tjemena, a taj je dio im je lako prekriti. To je pacijenticama vrlo važno. Konzultacije i detaljno informiranje o očekivanim rezultatima, tijeku samog zahvata i postoperativnom periodu su kod zahvata transplantacije kose ključni.
Razlikuje li se po ičemu postupak presađivanja kose kod žena i muškaraca?
Nema razlike u tijeku i načinu izvođenja samog zahvata transplantacije kose kod žena i muškaraca. Ono što je različito su najčešća mjesta zahvaćena alopecijom.
Za razliku od muškaraca, prednja linija kose kod žena nije toliko često zahvaćena alopecijom jer njihov gubitak kose ima difuzniji oblik pa je sama transplantacija često usmjerena na vraćanje gustoće kose na gornji dio tjemena, posebice oko razdjeljka.
Ukratko objasnite postupak i rezultate FUE tehnike presađivanja kose.
FUE metoda je najučinkovitija metoda transplantacije kose u svijetu i oko 70% posto zahvata presađivanja kose u svijetu radi se upravo na ovaj način. Preduvjet za zahvat je kvalitetna donorska regija, odnosno pacijentica mora imati dovoljno gustu kosu na stražnjem dijelu tjemena odakle se najčešće preuzimaju folikuli za presađivanje. Prvo se jasno definira donorska regija i regija u koju će se folikuli presađivati. Zatim se izbrije dovoljan dio kose u donorskoj regiji te se u istu aplicira lokalna anestezija. Slijedi preuzimanje folikula iz donorske regije te njihova analiza.
Nakon aplikacije lokalne anestezije u regiju u koju presađujemo, posebnim medicinskim instrumentom – implanterom se preuzeti folikuli presađuju. Prilikom presađivanja folikula, upravlja se smjerom i kutom rasta kako bi se pospješio prirodan izgled i optimalan rezultat cjelokupnog vlasišta. Pacijent po završetku zahvata dobiva detaljne upute za postoperativnu njegu.
Na području vlasišta s kojeg su folikuli preuzeti nastat će male krastice koje otpadaju nakon par dana. Na transplantiranoj regiji također će se stvoriti krastice i moguće je crvenilo no i ovi sitni tragovi nestat će tijekom sljedećih dana. Prilikom otpadanja krastica ispast će i dio presađene kose, što je i očekivano. Na tom mjestu kroz najviše tri mjeseca počet će rasti nova kosa, a finalan rezultat je vidljiv u periodu kroz 12 mjeseci od samog zahvata.