Na spomen operacije grudi, većina još u misli prizove raskošno poprsje po kakvom je, primjerice, poznata američka glumica Pamela Anderson, koja je u crvenom bikiniju – u kultnom serijalu „Baywatch“ – stekla svjetsku slavu.
Ali, augmentaciji dojki podvrgnule su se i brojne druge slavne osobe, samo su umjesto „šestice“ odabrale „trojku“, zbog čega se o njihovim zahvatima još uvijek samo „šuška“.
I mala je promjena atraktivna
O raskošnom dekolteu sanjaju muškarci, no i većina Hrvatica koje se podvrgnu operaciji odluči se za vrlo atraktivnu, ali diskretnu promjenu, potvrđuje nam renomirani zagrebački liječnik prim. dr. sc. Zoran Veir, kojem u njegovu Polikliniku Veir s tom željom dolaze brojne žene iz regije, pa i šire.
„Operacija povećanja grudi jedan je od najčešćih zahvata koje izvodim. Obavlja se u općoj anesteziji, a pacijentica u klinici ostaje jedan dan nakon operacije. Kućni oporavak traje tjedan dana, no fizičke je vježbe i veće napore potrebno izbjegavati još sljedeća četiri do šest tjedana“, govori ovaj poznati kirurg, subspecijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije koji se educirao u brojnim svjetskim centrima, poput Madrida, Beča, New Yorka, Baltimorea, Washingtona, Sad Diega i LA-a.
Kako odabrati oblik i veličinu
Nakon operacije, dva do šest tjedana nose se adekvatni medicinski grudnjaci. Dr. Zoran Veir ističe i važnost prvog pregleda, na kojem se pacijentica upoznaje s operativnim zahvatom i svim važnim detaljima – kao što su, primjerice, implantati koji se koriste. Uz vrhunskog stručnjaka bit će joj mnogo lakše odabrati oblik i veličinu koji će se savršeno uklopiti u njezinu građu, najbolje se prilagoditi njezinoj anatomiji – ali i općem zdravstvenom stanju.
„Najprije se izvrše potrebna mjerenja, i na temelju toga dolazimo do optimalnog oblika i veličine. Želja pacijentice na prvom je mjestu, no ponekad žena nije svjesna svih aspekata s kojima bi je trebala uskladiti, stoga je liječnik tu da pomogne savjetom“, govori dr. Veir, koji prije samog zahvata obvezno snimi nekoliko fotografija – kako bi se efekti zahvata zaista mogli usporediti sa stanjem prije operacije.
Najinovativniji implantati na tržištu
U Poliklinici Veir pacijenticama se „ugrađuju“ vrhunski implantati brenda Motiva, jednog od najbrže rastućih u segmentu estetske kirurgije: trenutačno se, naime, distribuira u više od 60 zemalja širom svijeta, a posebice je hvaljen zbog inovativnog proizvodnog procesa. Zašto se odlučio baš za tu marku, pitali smo svog sugovornika, koji je inače član tima za edukaciju u rekonstrukciji dojke KBC-a Zagreb.
„Motiva implantate posebnima čini njihova jedinstvena nanopovršina. Tim koji na njima radi konstantno ih usavršava, pri čemu posebnu važnost pridaju načinu na koji na njih reagira tijelo. Prije je većina implantata bila hrapava jer su tako bolje prianjali uz tkivo, no to je sa sobom nosilo i neke nuspojave.
Nova – šesta – generacija Motivinih implantata je nanoteksturirana i toliko meka da se savršeno prilagođava okolnom tkivu“, otkriva naš sugovornik naglašavajući da, premda imaju okrugli oblik, nakon ugradnje baš zbog te mekoće dobiju formu suze.
Grudi s mikročipom
Punjeni su, naime, kohezivnim gelom koji na najbolji mogući način imitira volumen i oblik prirodne dojke. Posebni su i zbog ugrađenog mikročipa koji sadržava sve podatke o implantatu, a može očitati i povišenu tjelesnu temperaturu, što onda upućuje na potencijalnu infekciju. To je pak liječnicima znak da poduzmu preventivne mjere – što mogućnost komplikacija svodi na minimum.
Kakav je ožiljak? „Motiva implantati omogućuju i manji ožiljak. Kako materijal karakterizira specifična rastezljivost, rez koji se izvodi mnogo je kraći nego u slučaju klasičnog implantata“, govori doktor Veir, objašnjavajući nam da se implantat može „ugraditi“ na tri načina: inframamarno (s rezom dužine oko 4 – 5 cm u predjelu inframamarne brazde), periareolarno (ožiljak se nalazi oko bradavice u pigmentnoj regiji) te aksilarno (ožiljak je u predjelu pazušne jame).
Liječnik implantat može umetnuti na tri mjesta: ispod same mliječne žlijezde, ispod pektoralnog mišića, ili djelomično ispod mišića, a djelomično ispod žlijezde.
„Domaća, ali i svjetska praksa govori u prilog plasiranja implantata ispod mišića kad god je to izvedivo“, otkriva nam ovaj stručnjak za operacije dojki, kojem je pacijentice dolaze i radi zahvata podizanja grudi. Ponekad su, naime, veličinom sasvim zadovoljne, no bilo zbog godina, bilo zbog trudnoće i dojenja ili pak naglih oscilacija u težini, grudi su se s vremenom ovjesile.
Podizanje grudi
Neke pak žene prirodno imaju ovješene grudi pa doktoru Veiru dolaze na mastopeksiju ili podizanje. To je metoda kojom se korigira njihov oblik i položaj bradavica.
„Postoji više različitih kirurških procedura kojima je moguće podizanje tkiva dojke. Nekada je za postizanje adekvatnog rezultata dovoljno podignuti kompleks bradavica-areola na željenu visinu, ili samu mliječnu žlijezdu podignuti suspenzivnim šavovima. Nekada je masno tkivo dojke atrofično, a grudi su spuštene i izgledaju „usahlo“, što zahtijeva i ubacivanje implantata ispod žlijezde ili pektoralnog mišića radi postizanja optimalnog estetskog izgleda.
U procesu postizanja prirodnog izgleda osim ultramekanih i glatkih implantata važnu ulogu ima lipofiling, koji se obično radi kod augmentacije dojki. „Nakon ugradnje implantata u grudi se, naime, injiciraju masnoće te matične stanice s nekog drugog područja (obično s trbuha)“, objašnjava dr. Veir, naglašavajući da se na taj način tkivo brže oporavlja, a rezultati su – besprijekorni.