Piše prof. dr. sc. Mislav Gjurić, otorinolaringolog i vrhunski stručnjak za estetsku plastičnu kirurgiju glave i vrata iz Poliklinike Sinteza
Za razliku od prije otprilike 20 godina, kada su dominirale funkcionalne operacije nosa zbog otežanog disanja nakon ozljede ili prirođenog stanja, sada većina klijenata dolazi u privatnu polikliniku prvenstveno uljepšati se. Taj postotak danas iznosi oko 80%, nešto više kod žena, a malo manje kod muškaraca.
Nezadovoljstvo nosom uglavnom se javlja kada oblik nosa odvlači pogled od drugih detalja na licu koje obično želimo istaknuti, a to su oči, usne i zubi. Ako je iz bilo kojeg razloga nos previše dominantan, sklad lica je narušen i naša se pozornost usmjerava s očiju na nos. Zato je cilj estetske korekcije odvratiti pažnju od nosa i vratiti licu sklad i pozornost ponovno usmjeriti na oči. To može uključivati promjenu veličine nosa, oblika vrha nosa, položaja ili veličine nosnica, kutova između nosa i gornje usne ili smanjenje zakrivljenosti nosa. Estetska rinoplastika može pomoći u postizanju simetrije i uravnoteženog izgleda lica.
Umanjivanje težine problema
Zadatak je kirurga bez umanjivanja problema objasniti što može ispraviti, a što ne. Kandidati za operaciju nosa često naginju umanjivanju težine problema (“Doktore, skinite samo 1-2 mm grbice, samo malo suzite i podignite vršak nosa…”), i iznenađeni su kad čuju da je takva korekcija nosa jednako zahtjevna kao sve ostale.
Naravno, pacijenti imaju svoja očekivanja, koja su ponekad i nerealna, i muče ih različita pitanja. Upravo zato nužan je kvalitetan razgovor. Ponekad je, unatoč nastojanjima kirurga da postigne maksimalno moguću simetriju i prirodan oblik nosnica, to nemoguće postići zato što duljina trajanja deformacije ili anatomski oblik hrskavica ili kože, kao i tzv. memorija tkiva, to ne dozvoljavaju.
Dobna granica za rinoplastiku
Općenit je stav da je rinoplastiku najbolje napraviti kad prestane rast nosa i kad je osoba dovoljno zrela da razumije postupak i njegove posljedice. Prestanak rasta nosa se nekako poklapa sa završetkom puberteta, ali ta je granica individualna i fluidna.
Ako postoji značajan funkcionalni problem, na operaciju se možemo odlučiti i ranije, međutim, kod “čiste estetike” važno je poštivati to pravilo jer prerana operacija može oštetiti zone rasta u nosu i prouzročiti neželjene deformacije i nekoliko godina nakon operacije. Nestrpljivost je loš saveznik i ne smijemo joj podleći.
Operirati se može gotovo svaki nos, ali…
Operirati se može gotovo sve, međutim, rinoplastičari s velikim iskustvom vrlo dobro mogu procijeniti koje su granice kirurgije. Nije moguće svaki nos napraviti prema nekom zamišljenom idealu ili fotografiji slavne osobe. Kao kirurg, važno je biti svjestan svojih mogućnosti, dosadašnjih rezultata i iskustava te klijentu objasniti što je od njegovih želja ostvarivo i u kojoj mjeri. Nesrazmjer rezultata i želja poguban je ako nije iskreno, pravovremeno i dokumentirano iskomuniciran.
Lakše je iz ružnog napraviti lijep nos nego iz pravilnog nosa s minimalnim nedostacima taj nos učiniti još ljepšim. To je vrlo zahtjevno. Važno je znati da kirurg može promijeniti koštano-hrskavični skelet nosa, ali ne može promijeniti kvalitetu i teksturu kože i potkožnog tkiva. Osoba koja nije u stanju prihvatiti da rezultat operacije iz različitih i često nepredvidljivih razloga može biti lošiji od “savršenog” nije kandidat za operaciju.
Što traže žene, a što muškarci
Općenito, želje su slične, samo se razlikuju u opsegu željene promjene. Svi žele imati ravan i ne preširok nos. Širina nosa kod žena je dakako idealno manja nego kod muškaraca. Sužavanje i oblikovanje vrška nosa je vrlo traženo kod žena, nešto manje kod muškaraca. Korekcija grbavog nosa kod žena je određena pitanjem želimo li ravan hrbat nosa ili prćast nos s udubljenim hrptom.
Ovdje se kompjuterska simulacija i vizualizacija izgleda nakon operacije pokazala vrlo praktičnom u donošenju odluke jer, kao što znamo, ne pristaje svakom licu svaki oblik nosa.
Koga ne bih nikada operirao
Ako kao kirurg imam osjećaj da iz bilo kojeg razloga ne mogu ispuniti želje klijenta bolje je odvratiti ga od zahvata. U medicini je poznat body dysmorphic disorder gdje su osobe opsjednute svoje izgledom i kucaju na vrata mnogobrojnih liječnika. Također, ima slučajeva kada pacijenti nakon već nekoliko mjeseci od operacije, nezadovoljni izgledom nosa, dolaze na konzultacije i pitaju me mogu li im popraviti “loše operiran nos”. U tom ih trenutku uglavnom odbijam jer je potrebno sačekati od 6 mjeseci do godinu dana nakon operacije nosa kako biste vidjeli kako će on izgledati u konačnici. Tkiva bi tijekom tog vremena trebala zarasti, a nos poprimiti konačni izgled. Ako nezadovoljstvo traje i nakon tog vremena, reoperacija nosa opravdani je izbor.
Obostrani proces
Za kraj, odluka o svakoj estetskoj operaciji, pa i rinoplastici, je proces koji se događa putem osobnih konzultacija i izmjena informacija putem digitalnih medija. Riječ je o obostranom procesu stvaranja međusobnog povjerenja da konačni cilj – lijep nos – može biti ostvaren.