Već nakon 30-e koža proizvodi 30 posto manje masnoće, postaje tanja, a pojavljuju se i prve prave bore. Tada je potrebno unijeti neke promjene u dnevnu beauty rutinu, a nakon 35-e već je krajnje vrijeme da promijenite svoj odnos prema koži.
Prestanite tretirati akne kao u 20-ima
U 20-ima većina akne isušuje preparatima koji u sebi sadrže alkohol. Međutim, tada je koža masnija nego u 30-ima, kada akne treba tretirati drugačijom metodom. Budući da koža postaje izraženije suha s godinama, proizvodi s alkoholom djeluju na nju pregrubo.
Akne je u 30-ima najbolje tretirati nježnijim preparatima. Ako imate problema s masnijom kožom u 30-ima, od lokalnih sastojaka dokazano je da lokalno primijenjen L-karnitin, 2 % niacinamid (derivat vitamina B3) te salicilna kiselina mogu smanjiti izlučivanje sebuma i time ukloniti prekomjerno izlučivanje kod masne kože. Što se tiče dermatoloških tretmana koji mogu smanjiti izlučivanje sebuma, a usmjereni su na smanjenje veličine lojne žlijezde koja stvara sebum, najučinkovitiji su fotodinamska terapija, diodni laserski uređaji i neablativna radiofrekvencija.
Do 35.-e biste u svoju svakodnevnu beauty rutinu trebali uvrstiti i moćan antioksidans poput vitamina C koji je neophodan saveznik lijepe kože. Vitamin C ključan je u sintezi kolagena, a njegov pozitivan učinak uočava se na koži – po poboljšanoj hidrataciji, smanjenju bora i smeđih mrlja te vraćenoj blistavosti kože. Upravo su to problemi kože koji se počinju događati s godinama, a s prevencijom treba započeti na vrijeme.
Ne kupujte proizvode samo zato što su na akciji
Kupiti omiljeni proizvod na akciji izvrstan je osjećaj, ali kupiti bilo kakav proizvod samo zato što je na akciji, može izazvati probleme. Naime, sastav proizvoda za lice trebao bi biti prilagođen potrebama kože, stoga nije rješenje kupiti nešto samo zbog uštede jer vas to može koštati dugoročnih problema. Žene najčešće rade grešku kupujući preteške proizvode koji začepljuju pore. Koža treba disati, stoga svakako obratite na pažnju na etiketu i što proizvod sadrži.
Ne ostavljajte ostatke makeup-a na licu preko noći
Iako odlazak na spavanje s makeup-om nije preporučljiv niti u jednoj dobi, u 30-ima je to posebno nepoželjno jer je koža osjetljivija nego u 20-ima. U 30-ima ne želite očima dati dodatnih razloga da budu crvene ili natečene, a, osim toga, mrvice maskare mogu začepiti pore i izazvati upale oko očiju.
Za uklanjanje šminke, posebice one oko očiju, koristite nježan, ali učinkovit preparat, a svakako bi bilo dobro u dnevnu rutinu uvrstiti i hidratantne kreme za suho i osjetljivo okoloočno područje.
Prestanite zapostavljati kreme sa zaštitnim faktorom
Ako ste u 20-ima uživali na suncu bez ikakve dodatne zaštite, u 30-ima je krajnje vrijeme da promijenite tu naviku. Sunce dodatno isušuje kožu i izaziva bore i tamne mrlje, što je posebno nepovoljno za kožu nakon 30-e. Osim što se na licu koje nismo redovito štitili od UV zračenja bore, mrlje i drugi znakovi starenja pojaviti mnogo ranije, riskiramo i mnogo ozbiljnije posljedice poput zloćudnih promjena na koži.
Osim toga, nanošenje proizvoda sa zaštitnim faktorom nužno je i u zimskim mjesecima, jer opasno sunčevo zračenje prodire i kroz oblake, no u kombinaciji sa snažnim anti-ageing učinkom, ovaj će korak beauty rutine postati vaš omiljeni.
Kremu sa zaštitnim faktorom potrebno je nanositi svaki dan, i to na lice, ruke, vrati i prsa, odnosno na najizloženije dijelove tijela. Pridržavanjem ovih nekoliko jednostavnih pravila, tridesete više neće predstavljati godine u kojima lice počinje rapidno stariti, već period u kojem učimo uživati u njezi kože upravo po našoj mjeri.