Iako su među najtraženijim anti-age tretmanima zbog brzih rezultata i minimalnog vremena oporavka, a sve informacije o njima su dostupne na online tražilicama i društvenim mrežama, još uvijek postoji pregršt predrasuda o tome što fileri mogu, a što ne mogu učiniti.
Primjerice, ne možete koristiti ostatke filera za naknadne korekcije. Dakle, kada se bočica otvori, ne može se koristiti ni na kome drugom. Također, to što netko hoda svijetom prenapuhanih usana, nije do filera nego do osobe koja ga aplicira, odnosno loše tehnike ubrizgavanja.
Ne biste vjerovali, ali jedno od “guglanijih” pitanja i dalje je i “Are fillers same as botox?”. Odgovor je – botox i fileri nisu isto. Botox je neurotoksin proizveden iz nekoliko sojeva bakterija roda Clostridium, dominantno iz bakterije Clostridium botulinum, a sintetiziran je u obliku proteina. Njime se tretiraju bore prouzročene mimikom lica. Ne dodaje volumen niti stimulira kolagen. U nastavku razotkrivamo još neke mitove o filerima.
Fileri se koriste kada su bore već izražene
Dermalni fileri se samo djelomično i rijetko stavljaju direktno u boru, većinom se apliciraju kako bi povratili atrofiju i nestanak dubokih masnih jastučića i koštane strukture koji se kroz godine gube i koji dovode do spuštanja cijelog lica.
Vrijeme kada se započinje s aplikacijom filera može biti 30 ili 40 godina, ranije uglavnom kod želje za povećanjem usana ili uklanjanjem podočnjaka. Kada započeti, ovisi i o koštanoj strukturi koja čini temelj lica. Tako, primjerice, osobe koje prirodno nemaju izražene jagodice i/ili bradu će u pravilu ranije biti kandidati za ovaj postupak.
Apliciranje filera je bolno
Ako se dobro izvede, ne biste trebali osjećati ništa, a kamoli bol tijekom tretmana. Vaša se koža obično najprije umrtvi lokalnom anestetskom kremom (otprilike 20 minuta prije nego što vam liječnik aplicira filer). Iako krema nije nužna jer većina dermalnih filera sadrži anestetik lidokain, koji počinje djelovati čim se proizvod ubrizgava kako bi cijeli proces bio bezbolniji.
Kad jednom “stavite” filer, postat ćete ovisni o njemu
Možda ćete čuti kako se, kad jednom započnete i kad se fileri razgrade, ne možete vratiti na izgled od prije i uvijek se mora stavljati sve veća i veća količina. To, naravno, nije točno. Ako ne želite više koristiti filere, ne morate i nećete zbog prestanka izgledati lošije. Izgledat ćete isto, a u većini slučajeva i bolje jer će se potaknuti sinteza prirodnog kolagena. Fileri hijaluronske kiseline napravljeni su tako da budu privremeni (traju između šest mjeseci i dvije godine, ovisno o tome što se koristi i gdje se ubrizgava) te ih tijelo postupno razgrađuje.
Kada se apliciraju, proces je ireverzibilan
Ako se nekome ne sviđa izgled nakon apliciranja filera ili ako nastanu grudice, proces je potpuno reverzibilan uz pomoć enzima hijaluronidaze, pri čemu se hijaluronski filer u nekoliko minuta otapa i uklanja. Na kraju, ono što je najbitnije je izabrati liječnika koji će znati kako postići prirodan rezultat. Aplikacija dermalnih filera iziskuje puno treninga i iskustva. Često kada je riječ o izboru liječnika prevagne niža cijena, ali ono što je potrebno imati na umu je to da ta cijena nije pitanje mililitra filera nego iskustva liječnika.
Nakon filera, stvorit će se grudice
Grudice nakon filera mogu nastati zato što filer nije apliciran profesionalno, odnosno vrlo često se uzima filer koji je prevelike gustoće i napravljen kako bi se aplicirao do koštanih struktura, znači u dubokome sloju, a on se aplicira preplitko. Samim time, taj filer je opipljiv, a može čak biti i blago vidljiv, pogotovo kada se osoba nasmije jer nije napravljen za taj sloj. Grudice se mogu prevenirati tako da se filer aplicira na ispravan način i da se radi kvalitetnim filerom kod educiranoga liječnika.