Što se događa s usnama jednom kad se fileri razgrade – vraćaju li se one u prvobitno stanje, ostaju li povećane ili postaju još manje? Dr. Howard Sobel i dr. Dennis Gross za Harper’s Bazaar razjasnili su ovo često postavljano pitanje.
Vraćaju li se usne u prvobitno stanje?
Bilo da ste godinama odlazili na tretmane povećanja usana hijaluronskim filerima ili ih želite isprobati samo jednom za neku važnu prigodu, sigurno će vas zanimati što se događa s usnama kada djelovanje nestane.
„Ako se ne radi o trajnom fileru, usne će se, nakon što se hijaluronska kiselina razgradi, vratiti u svoje ‘originalno’ stanje“, objašnjava dr. Howard Sobel. S njim se slaže i dr. Gross koji dodaje da se usne vraćaju u prvobitno stanje upravo zbog korištenog materijala – hijaluronske kiseline koja se nalazi u ljudskom organizmu, stoga se ona prirodno apsorbira, a potom razgradi u tijelu.
Što je hijaluronska kiselina?
Hijaluronska kiselina prirodni je polisaharid (ugljikohidrat) u ljudskom tijelu. To je molekula želatinozne strukture koja ima zadatak zadržavati i vezivati vodu. Ispunjava praznine između tkiva te je odgovorna za elastično svojstvo kože.
Hijaluronska kiselina veže i apsorbira vodu, što koži daje punoću, smanjuje stvaranje bora i već postojeće bore i nepravilnosti, poboljšava hidratizaciju kože te stimulira proizvodnju kolagena u koži pa je tako dermalnim filerima moguće popuniti bore, redefinirati crte lica i naglasiti volumen pojedinih dijelova lica kao što su brada, jagodice ili usne. Voda i njeno vezivanje glavno su svojstvo hijaluronske kiseline jer ona može apsorbirati tekućinu u 1000 puta većem obujmu od vlastitog.
Kako se razgrađuje hijaluronska kiselina?
„Hijaluronska kiselina ne razgradi se preko noći, rezultati tako povećanih usana traju 6 do 9 mjeseci, no kako usne dnevno rade mnogo pokreta, ponekad je rezultat i malo kraći“, pojašnjava dr. Gross, ističući kako se tijekom mjeseci polako gubi učinak filera sve dok se usne ne vrate u prvobitno stanje. Važno je naglasiti i da filer nestaje postupno s cijelih usana, stoga one neće biti „kvrgave“ ili nejednake.
Ipak, s količinama filera ne treba pretjerivati, a za najbolje rezultate ključno je tretirati i usnu i rub usne te liječniku objasniti kakva su vaša očekivanja, zaključuje dr. Gross.
Augmentacija usana može se napraviti u Poliklinici Dermalife, ordinaciji MM Medestetica, Poliklinici Duduković, Dermatologiji Nola, Poliklinici Bagatin…