Priče o bilo kojem savršenom puderu padaju u vodu ako koža nije – savršeno glatka. I onaj najskuplji će, umjesto da ten učini prekrasnim, samo dodatno istaknuti ljuskice i dehidrirana mjesta pa će čak i bore koje smo željeli sakriti biti još vidljivije. Ni kreme, serumi ili ulja neće moći dati sto posto od sebe ako koža nije očišćena, spremna za prihvaćanje aktivnih sastojaka. A savršeno glatku put nemoguće je postići bez pilinga. Eksfolijacija – ili proces odstranjivanja mrtvih stranica s kože – ostvaruje se na dva načina.
Mikrozrnca ili kiseline?
Mehaničkim se putem stanice uklanjaju uz pomoć četkica za lice, postupkom mikrodermoabrazije i preparatima s granulama (prirodnim i umjetnim), dok se kemijski pilinzi baziraju na AHA i BHA kiselinama, glikolnoj ili salicilnoj kiselini, retinoidima i slično, koji otapaju mrtve stanice. Redovitim pilingiranjem lica i tijela postiže se pročišćeniji, ujednačeniji ten, a sprečava se urastanje dlačica i pojava nepravilnosti.
Osim što će koža dobiti ljepšu teksturu, eksfolijacija će potaknuti prokrvljenost kože i izmjenu tvari ispod njezine površine, što će tenu vratiti svježinu i mladenačku, zdravu boju.
I suhoj je koži potreban piling
Ako vam je koža suha, izbjegavajte preparate s visokim udjelom alkohola. Odgovarat će vam piling sa sastojcima koji kožu vlaže, poput kokosovog ulja, shea maslaca ili ceramida. Također, suhu je kožu dovoljno „brusiti“ jednom na tjedan, kako ne bi još više dehidrirala. Posebno su se dobrima pokazali preparati s AHA kiselinama te glikolnom kiselinom, koje će koži pomoći da zablista punim sjajem. Jako je važno da se nakon eksfolijacije nanese hidratizirajući preparat te krema s UV faktorom – jer je taj mladi sloj kože mnogo osjetljiviji i skloniji oštećenjima od sunca, čak i kad je sunce slabo.
Masna je koža mnogo tolerantnija
Masnu kožu odlikuje veći stupanj tolerantnosti pa se piling može izvoditi i do pet puta tjedno, ovisno o proizvodu. Najbolje je potražiti pilinge koji sadržavaju alpha i beta hidoksilne kiseline, poput salicilne ili glikolne. Ipak, i kod kože koja nije osjetljiva treba pripaziti na dvije stvari: da se s pilingom ne pretjera te da se koža dobro hidratizira poslije postupka.
Jer ako se pretjera, i na masnoj se koži mogu pojaviti iritacije i crvenilo, a može se potaknuti i dodatno lučenje masnoće – kao odgovor tijela na isušivanje…
Kod normalne kože ne pretjerujte s pilingom
Normalnu je kožu najbolje eksfolirati dva ili tri puta tjedno. No, i tu pripazite da ne pretjerate jer biste mogli učiniti više štete nego koristi. Eksfolijacija se može izvesti i uz pomoć piling-četke, ili pak, malim ručnikom namijenjenim pranju lica, kao i preparatima koji uključuju granulirani šećer, smrvljene koštice marelice, ljuske oraha i blagu količinu kiseline. Počnite polako i uočite što vaša koža može tolerirati.
Eksfolijacija nije uvijek potrebna cijelom licu
Ako vam je koža kombinirana (kombinacija masne T-zone i suhih obraza), piling je većinom rezerviran za T-zonu. Nakon eksfolijacije na isušene dijelove lice treba obilato nanijeti hidratantnu kremu, dok se na T-zonu preparat nanosi u manjim količinama.
Na kraju je bitno istaknuti savjet koji će vam u vezi s eksfolijacijom dati svaki dermatolog – ne pretjerujte. Budete li prečesto „strugali“ kožu, ona će postati crvena i počet će se ljuštiti. Imate li suhu i osjetljivu kožu, eksfolijacija se preporučuje jednom do dva puta mjesečno, i to preparatom s nježnijim mikrozrncima na bazi esencijalnih ulja – kako se ne bi oštetila epiderma i tako izazvala još veću osjetljivost.
Također, imate li akne ili vam je koža upaljena, piling je može dodatno nadražiti pa je najbolje izbjegavati ga dok se koža ne smiri. Nakon postupka kožu uvijek hidratizirajte – jer joj treba vratiti vlagu koju je izgubila.
Ako za njegu kože koristite proizvode koji sadrže, primjerice, retinol, u tom se periodu suzdržite dodatnog “brušenja” kože. Poanta pilinga je da se koža riješi mrtvih stanica i pomlađena zablista punim sjajem. No, kako biste sivi ten pretvorili u blistavi, najprije provjerite da piling ne izvodite prečesto, a onda i da koristite preparat koji je u skladu s potrebama vašeg tipa kože. Bila ona masna, suha ili nešto između toga, preparat koji će iz nje izvući maksimum zasigurno postoji.