Pri samoj pomisli na ćelavost, prorjeđivanje i gubitak kose, većina nas automatski pomisli na muškarce, no pretpostavka da žene ovim problemom nisu pogođene potpuno je pogrešna. Iako je gubitak kose zaista zastupljeniji kod muškaraca – već u 20-ima svaki peti muškarac primjećuje probleme vlasišta povezane s prorjeđivanjem i opadanjem kose, a do sredine 40-ih taj se postotak penje na gotovo svakog drugog muškarca, ulaskom u 40-e žene počinju zauzimati sve veći postotak osoba koje pogađa jedan od najčešćih estetskih problema populacije.
Hormoni, stres, genetika, njega – ispadanje kose vrlo je teško zaustaviti
Dok muškarcima proćelavost često može i doprinijeti šarmu koji dolazi s godinama, kod žena je situacija potpuno drugačija – gustoću, kvalitetu i ljepotu kose žene poistovjećuju sa ženstvenošću i senzualnošću te je teško mogu odvojiti od poimanja vlastite estetike.
Osobe pogođene ovim neugodnim problemom često se pitaju zašto njihova nekada bujna kosa s godinama postaje sve rjeđa, a bez obzira na to krije li se uzrok u hormonalnim promjenama, kroničnom stresu, genetskim predispozicijama ili nepravilnoj njezi kose, jedna je karakteristika zajednička svakom gubitku kose – jednom kad započne, vrlo ga je teško zaustaviti.
Čak i vezanjem repa utječemo na ispadanje kose
Jedna od najuglednijih hrvatskih dermatologinja, dr. Ivana Nola, objasnila nam je zašto je gubitak kose gotovo neizbježan kod muškaraca, ali i sve češći kod nježnijeg spola te može li se na ovu nepoželjnu pojavu utjecati.
„U medicinskim krugovima ćelavost se naziva alopecija, a najčešći uzrok ispadanja kose kod muškaraca i žena je testosteron, koji je zaslužan za smanjivanje folikula, zbog čega kosa postaje vrlo nježna i tanka te s vremenom dolazi do sve primjetnijeg prorjeđivanja“, objašnjava nam dr. Nola, dodajući kako je ovakvu vrstu ćelavosti nemoguće prirodno zaustaviti.
Kod žena je pak, situacija ponešto drugačija, jer osim hormonalne, koja se najčešće javlja u vrijeme menopauze, izrazito je česta i trakcijska alopecija – ona koja nastaje kao posljedica izvlačenja kose na vlasištu zbog dugotrajnog, obično višegodišnjeg prečvrstog vezanja repa ili punđe.
Vidno istanjena kosa bez volumena
Ipak, neovisno o spolu, opadanje kose baš uvijek karakterizira skraćena faza rasta te produžena faza opadanja kose – s vremenom novoizrasle vlasi ne mogu nadoknaditi ubrzani gubitak te vlasište postaje sve slabije „popunjeno“ vlasima, rezultirajući vidno rjeđom, slabijom i istanjenom kosom bez nekadašnjeg volumena.
Osobe pogođene pojačanim gubitkom kose susreću se s još jednom frustracijom – vrlo limitiranim brojem metoda koje im mogu pomoći u vraćanju željenog volumena kose.
Dok je godinama jedina opcija bila klasična kirurška transplantacija kose, u zagrebačkoj Dermatologiji Nola dostupna je najmodernija i najmanje invazivna metoda transplantacije kose u svijetu – FUE. Punog imena Follicular Unit Extraction, ova metoda izvrsno djeluje i na muškarcima i na ženama, a smatra se i jedinom minimalno invazivno metodom koja djeluje na sve tipove kose, ali i na prorijeđene obrve.
„Kako bismo mogli planirati koliko je točno potrebno vlasi za postizanje zadovoljavajućeg estetskog rezultata, najvažnije nam je procijeniti kvalitetu kose, ali i kože vlasišta, jer o tome ovisi i koliko folikula možemo uzeti s vlasišta pacijenta, ali i koliko ih možemo usaditi bez izazivanja neprirodnog efekta“, tvrdi vlasnica Dermatologije Nola, dodajući kako je najveća prednost tretmana to što ožiljci uopće nisu vidljivi, jer je riječ o sitnim rupicama koje ne zahtijevaju šivanje.
Prijelaz “nove“ i “stare“ kose je potpuno nevidljiv
Iako o ovom problemu vrlo rijetko govore, činjenica je kako opadanje kose ženama predstavlja izrazito traumatično iskustvo, a osim bolnog postupka i dugog oporavka, od klasične transplantacije kose ih odvraća i činjenica da je prijelaz između postojeće i novotransplantirane kose često vidljiv još mjesecima.
Transplantacija kose FUE metodom omogućuje odličnu kontrolu svake faze zahvata, a dr. Ivana Nola tvrdi kako zbog minimalne invazivnosti nema potrebe za skalpelom, šavovima ili klasičnim previjanjem mjesta transplantacije.
Kako izgleda ovaj jedinstveni postupak i zašto je u kratkom vremenu postao najizvođenija alternativa kirurškoj transplantaciji kose?
„Postupak započinje uzimanjem najmanjih jedinica korijena vlasi – najčešće od 1 do 4 vlasi, isključivo s mjesta na kojima je kosa trajna i dovoljno gusta. Iznimno male folikularne cjeline osiguravaju da na „davajućoj regiji“ ne dođe do vidnog prorjeđivanja te da istovremeno na „primajućoj regiji“ razlika između stare i nove transplantirane kose ne bude uočljiva“, objašnjava naša sugovornica te dodaje kako je upravo prijelaz između postojeće i transplantirane kose bila slaba točka kod klasičnih kirurških tehnika transplantacije.
Kosa izgleda prirodno i nastavlja rasti
Sljedeća faza zahvata, u kojoj se folikule čiste, grupiraju i pripremaju za implantaciju ključna je za uspjeh i prirodnost rezultata – u ovoj je fazi postupka svako pojedino mjesto aplikacije potrebno mikrokirurški označiti, a od presudne su važnosti raspored, dubina, gustoća, ali i kut i smjer implantacije svakog folikula.
„Uzimanjem zdravih i trajnih vlasi u najmanjim folikularnim jedinicama, osigurava se iznimno prirodan izgled čitavog vlasišta, a kako bi osigurali da novotransplantirana kosa nastavi rasti, najvažnija je ispravna priprema folikula“, tvrdi zagrebačka liječnica.
Pravi rezultati vidljivi su nakon nekoliko mjeseci – prirodno gušća kosa koja nastavlja rasti
Naposljetku, na ranije označena mjesta usađuju se pripremljene folikularne cjeline, a vodeći pritom računa o potpuno prirodnom izgledu kose, u prve se linije vlasišta, bliže licu, implantiraju se pojedinačni „snopovi“ folikula, dok se na stražnja područja vlasišta mogu stavljati višestruke folikularne cjeline – na taj način osigurani su minimalni tragovi transplantacije te minimalna invazivnost čitavog zahvata.
„Iako će većina transplantirane kose ispasti u okviru od 2 tjedna nakon zahvata, to nikako ne smije biti razlog za paniku ili obeshrabrenost – cilj zahvata uopće nije bio transplantirati vlasi kose, već zdrave, rastuće korijene iz kojih će nakon nekoliko mjeseci početi rasti mlada, zdrava kosa“, poručuje dr. Nola, dodajući kako je riječ o pravoj revoluciji u polju tretiranja ćelavosti, prorijeđenosti kose, ali i pretjerano počupanih obrva koje su prestale rasti jer je prvi puta moguće bez operacije prenijeti zdrave folikule s jednog na drugi dio vlasišta, ožiljaka i vidljivih prijelaza koji bi narušili dojam prirodnosti.